ניר חסון
ניר חסון

בניגוד לציפיות, שרת הבריאות החדשה, יעל גרמן, ממשיכה במדיניות קודמה ואינה מאפשרת לרופאים שלמדו באוניברסיטת אל-קודס שבמזרח ירושלים לעבוד בבתי החולים בעיר. הסיבה לסירוב היא פוליטית – כיוון שחלק מהאוניברסיטה מצוי בתוך שטח ירושלים, מסרבת המדינה להכיר בה כאוניברסיטה זרה אולם היא גם לא מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). המצב שנוצר לא מאפשר לרופאים בוגרי אל-קודס לגשת לבחינות ההסמכה בישראל, הנדרשות כדי לעבוד בה. אתמול (חמישי) הפגינו עשרות מהרופאים מול משרד הבריאות בירושלים.

כ-60 רופאים, מספר דומה של רופאי שיניים ועוד מאות טכנאי מעבדות ופיזיותרפיסטים שסיימו את לימודיהם באל-קודס אינם יכולים לעבוד במערכת הבריאות במזרח ירושלים, בשל ההחלטה לא לאפשר להם לגשת לבחינות ההסמכה. זאת למרות שמערכת הבריאות בעיר סובלת ממחסור חמור ברופאים ובאנשי צוותים רפואיים דוברי ערבית, ולמרות שבתי החולים במזרח ירושלים משוועים לרופאים. זאת ועוד, בית הספר לרפואה באוניברסיטת אל-קודס נחשב לבית ספר ברמה גבוהה ביותר. בעבר, כשמשרד הבריאות אפשר לבוגרי בית הספר להיבחן בבחינות ההסמכה, היו בוגרי אל-קודס באופן קבוע בעלי הציונים הגבוהים ביותר במבחנים, מבין בוגרי כל האוניברסיטאות הזרות. בוגרי אוניברסיטאות אחרות בשטחים, שרמתן נמוכה יותר, יכולים לגשת לבחינה ולעבוד בישראל.

בשנתיים האחרונות מסרבים המועצה להשכלה גבוהה ומשרד הבריאות להכיר בבוגרי המוסד רק משום שחלק מבנייני האוניברסיטה – שאינם קשורים לבית הספר לרפואה - מצויים בשטח המוניציפאלי של ירושלים. במשרד הבריאות מודים כי המניע הוא פוליטי – אי רצון בהכרה באוניברסיטה שלה משרדים בירושלים כאוניברסיטה זרה - וכי ההחלטה התקבלה בהתייעצות עם דרג מדיני. עם זאת, בוגרי הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת אל קודס יכולים לגשת לבחינות לשכת עורכי הדין בישראל וכך גם בוגרי מקצועות אחרים של המוסד.

הפגנת הרופאים הערבים, השבוע בירושליםצילום: אמיל סלמן

"לא סביר שדווקא משרד הבריאות הוא זה שיפעיל את הלחץ המדיני", אומר עו"ד שלמה לקר, שמייצג את הרופאים, "לא ברור למה שרת הבריאות צריכה להיות הצינור להפעלת לחץ מדיני על גבם של הרופאים והחולים בירושלים".

לפני שנתיים עתרו הרופאים, באמצעות לקר לבית המשפט המחוזי. בית המשפט דחה את עתירתם והם ערערו בעקבות זאת לבית המשפט העליון. גם שופטי העליון דחו את הערעור אך קראו למל"ג ולמשרד הבריאות לבחון את פניית האוניברסיטה לפצל את המוסד ולהכיר בבית הספר לרפואה בנפרד, כמצוי מחוץ לתחומי ירושלים. בחודשים האחרונים התנהלו חילופי מכתבים בין נשיא האוניברסיטה, פרופ' סרי נוסייבה, לבין המל"ג אך עד כה מסרבת המדינה לשנות את עמדתה בנושא.

תגובת משרד הבריאות: "בית המשפט המחוזי דחה את העתירה בעניין ואף בית המשפט העליון דחה את עתירת הרופאים בוגרי אוניברסיטת אל קודס. אוניברסיטת אל קודס פועלת במשולב הן בשטחי הרשות הפלסטינית והן בשטחי מדינת ישראל (ללא אישור המל"ג) ועל כן לא ניתן להכיר באוניברסיטה זו כאוניברסיטת חו"ל. להנהלת האוניברסיטה הוצע פתרון, אלא שככל הנראה לא טובת הסטודנטים עומדת בראש מעייניה של הנהלת האוניברסיטה, אלא אג'נדה אחרת. משרד הבריאות ממתין לתיאום בין הצדדים אשר יוביל ליישום הפתרון שיאפשר מתן דיפלומות לבוגרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ