שלושה מאושפזים להסתכלות פסיכיאטרית ברחו מאברבנאל

המשטרה איתרה שניים מהנמלטים. באיגוד הפסיכיאטרים מוחים זה זמן על שליחת עצורים רבים מדי לאבחון נפשי: "אין משאבים כדי לשמור שלא יברחו"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שלושה מאושפזים הנמצאים בהסתכלות פסיכיאטרית לאחר שהואשמו בעבירות פליליות ברחו הלילה (ראשון) מבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל בבת ים. שניים מהמאושפזים מואשמים בתקיפת בנות זוג ומאושפז שלישי מואשם בגניבת אופניים. שלושת העצורים הופנו על ידי בית המשפט להסתכלות, לאחר שפרקליטיהם טענו כי הם סובלים ממצוקה נפשית, והוצבו לאשפוז בהשגחה באחת המחלקות בבית החולים. הבוקר גילה צוות המחלקה כי השלושה שברו חלון ודרכו ברחו החוצה. המשטרה איתרה שניים מהם ומחפשת עדיין אחר השלישי.

במשרד הבריאות הבהירו בתגובה כי "בית חולים פסיכיאטרי אינו בית כלא ואינו בית מעצר. המשטרה עשויה להחליט אם לשלוח זקיף לשמירה. המקרה דווח למשטרה".

בספטמבר 2008 אירע מקרה דומה של בריחה מאורגנת של שלושה מאושפזים מבית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב, בהם שני עצורים שאושפזו להסתכלות, לאחר שהצליחו לפרק בחשאי מסגרת של דלת הכניסה לאחת המחלקות הסגורות.

בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאלצילום: אלון רון

כיום חשודים בעבירות עשויים לבקש מבית המשפט צו לבדיקה אצל פסיכיאטר, לבירור האפשרות לביצוע עבירה על רקע מצוקה נפשית. במידה והפסיכיאטר הממונה מטעם בית המשפט לא מגיע למסקנה חד-משמעית, רשאי בית המשפט להורות על אשפוז החשוד לצורך הסתכלות בבית חולים פסיכיאטרי, לתקופה שנמשכת לרוב כשלושה ימים אך עשויה להתארך למספר שבועות. בפועל, פעמים רבות נשלחים חשודים בעבירות להסתכלות בבתי חולים פסיכיאטריים, מבלי להיבדק קודם על ידי פסיכיאטר מומחה.

בספטמבר 2009 דווח ב"הארץ" כי איגוד הפסיכיאטרים פנה להנהלת בתי המשפט במחאה על שליחת עצורים רבים להסתכלות פסיכיאטרית, באופן המעמיס על מחלקות האשפוז וממלא אותן בעצורים ללא רקע נפשי, כשאין בידי צוותי המחלקות את המיומנות הנדרשת כדי לשמור שלא יברחו מהמחלקות.

לפי נתוני משרד הבריאות, משנת 2000 ועד שנת 2007 חלה עלייה של 42% במספר העצורים שנשלחים להסתכלות - מ-780 צווי הסתכלות ב-2000 ל-1,108 צווים ב-2007. מנתונים שרוכזו לאחרונה במועצה הלאומית לבריאות הנפש, 66% מההסתכלויות מתבררות בדיעבד כמיותרות, כיוון שלא מאובחנת בהן בעיה נפשית כלשהי. בין השאר דווח על הפניות מבתי המשפט להסתכלות לאחר מעצר בגין עבירות של גניבה ופריצות לרכבים. באיגוד הפסיכיאטרי ובמועצה הלאומית לבריאות הנפש המייעצת למשרד הבריאות, הועלתה בשנים האחרונות הצעה להקמת יחידות קהילתיות ייעודיות לצורך הסתכלויות פסיכיאטריות, במטרה למנוע עירוב בין חולים פסיכיאטרים לעבריינים, אולם אלו לא הובילו עד כה לשינוי המצב בשטח.

חוות דעת פסיכיאטריות הקובעות כי עבריינים אינם כשירים לעמוד לדין על מעשיהם מאפשרות לעיתים לרוצחים להשתחרר מעונש מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ