מחקר: חיסונים בתשלום מעמיקים פערים בחברה

בתשע שנות המחקר, שיעור הילדים המתחסנים בתשלום היה גבוה פי 4 באוכלוסיות חזקות. מספר הילדים שחלו באבעבועות רוח במעמד הנמוך היה גבוה ב-18.4%

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הימנעות מחיסונים לא רק חושפת ילדים למחלות, אלא עלולה להעמיק פערים בחברה. במחקר שהוצג אתמול בכנס המכון הלאומי למדיניות בריאות נבחן הכיסוי בישראל לחיסון לאבעבועות רוח בילדים בעשור החולף, עוד בטרם נכנס החיסון לתוכנית החיסונים הלאומית בסוף 2008.

בעבודה שבוצעה בראשות החוקרת נטלי גבריאלוב יוסים מהמחלקה לאפידמיולוגיה וביו-סטטיסטיקה באוניברסיטת בן-גוריון, בשיתוף חוקרים מקופת חולים כללית ובהם פרופ’ רן בליצר, נסרקו באופן אקראי 300 אלף תיקים של מבוטחי הקופה, ומתוכם נדגמו 110,902 תיקים של ילדים.

בתשע השנים שבהן נמכר החיסון לאבעבועות רוח באופן פרטי בלבד או דרך הביטוחים המשלימים של קופת החולים, משנת 1999 עד 2008, היה שיעור הילדים המתחסנים גבוה פי ארבעה באוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, ובייחוד תושבי ערים, בהשוואה לאוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, לרבות תושבי כפרים, ערבים ובדואים.

על רקע הפערים הללו זיהו החוקרים בהמשך השלכות גם על שיעורי התחלואה בקרב המעמדות הכלכליים השונים: המחקר זיהה כי מספר הילדים שחלו באבעבועות רוח במעמד הכלכלי הנמוך היה גבוה ב-18.4% מילדים ממעמד כלכלי-חברתי גבוה.

ממצא דומה אובחן במחקר שהתפרסם ב”הארץ” באוקטובר 2009 על החיסון לנגיף הרוטה הגורם לשלשולים קשים בקרב פעוטות בעיקר לקראת החורף - חיסון שנכנס בתחילת 2011 לתוכנית החיסונים הלאומית. בדיקה שנערכה במרכז הרפואי סורוקה על ידי פרופ’ רון דגן בשנת 2008, שבה ניתן החיסון בתשלום, מצאה כי במשפחות יהודיות נרשמה ירידה של 35% באשפוז תינוקות עם נגיף הרוטה, אולם בקרב תינוקות בדואים לא אובחנה כל ירידה בתחלואה. באותה תקופה חוסנו במסגרת פרטית או דרך ביטוח משלים חמישית מהתינוקות היהודים בהשוואה לשיעור אפסי של התינוקות הבדואים.

אתמול הושק בישראל חיסון נוסף נגד שלבקת חוגרת, מחלה עצבית הנגרמת מהנגיף המחולל אבעבועות רוח בעיקר בגיל המבוגר. החיסון מומלץ על ידי משרד הבריאות למבוגרים מעל גיל 60, ונמכר בשלב זה אף הוא באופן פרטי או דרך הביטוחים המשלימים של קופות חולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ