שרידים של נגיף הפוליו התגלו במערכת הביוב של באר שבע

במשרד הבריאות מעריכים כי מקור הנגיף ברהט, שם התגלו שרידיו כבר לפני שבועיים. תושבי רהט המבוגרים יחוסנו, בשלב זה אין החלטה על חיסון בבאר שבע

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות דיווח אתמול (שני) על גילוי שרידים של נגיף הפוליו במערכת הביוב של באר שבע, זאת לאחר ששרידי נגיף "שיתוק הילדים" התגלו לפני כשבועיים גם במערכת הביוב בעיר רהט. במשרד הבריאות מעריכים כי מקורו של הנגיף שהגיע לבאר שבע אף הוא מרהט.

הימצאות נגיף פוליו במערכת הביוב מעידה על כך שתושב אחד לפחות ברהט, או מספר תושבים, מפרישים את הנגיף ונמצאים בשלב המדבק של המחלה. אפיון גנטי של הנגיף שהתגלה ברהט על ידי ארגון הבריאות העולמי, העלה כי הוא דומה לנגיף פוליו שאותר בחודש דצמבר (2012) במצרים, וככל הנראה הועבר לרהט על ידי אדם שנדבק במחלה במצרים.

נגיף הפוליו הוא נגיף מדבק, ובמקרים רבים מופרש מהגוף ללא כל סימנים, אולם עלול לגרום מחלה קשה המתבטאת כאמור בשיתוק ילדים.

ילדה מקבלת חיסון נגד פוליו בקאבול שבאפגניסטןצילום: אי–פי

במשרד הבריאות הוחלט השבוע לחסן את המבוגרים תושבי רהט במנה אחת של חיסון נגד הנגיף, מאחר וחלק גדול מהאוכלוסייה שם לא קיבלה את כמות החיסונים הנדרשת כנגד פוליו בילדות. ככלל, האוכלוסייה הישראלית מוגדרת במשרד הבריאות כמחוסנת מפני פוליו מאחר ותינוקות מקבלים חיסון מפני הנגיף בתחנות טיפת חלב בארבע מנות-  בגילאי חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה, וכן בהמשך בבתי הספר בכיתוה ב'.

אין זו הפעם הראשונה בה מאותרים במערכת הביוב נגיפי פוליו המעידים על קיומה של המחלה בישראל. באוגוסט 2005 בודדו שרידי נגיף הפוליו מרשת הביוב של גוש דן (שפד"ן), והובילו למבצע להעלאת כיסוי החיסונים נגד פוליו בקרב ילדים באזור המרכז. נגיפי פוליו בודדו מרשת הביוב של גוש דן גם בשנים 2004, 1999 ו-1998.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד ממשיך בתהליך השלמת החיסונים לאוכלוסייה ברהט, ובנוסף מוודא הקפדה על קיום שגרת החיסונים בטיפות החלב באזור הסובב את רהט, וכולל את באר שבע. ‫‫משרד הבריאות חוזר ומדגיש שיש להקפיד על כללי ההיגיינה, במיוחד על נטילת ידיים לאחר יציאה משירותים ולפני מגע עם אוכל". במשרד מבהירים כי בשלב זה אין החלטה לחסן כנגד פוליו מבוגרים תושבי באר שבע.

בהתפרצות הפוליו האחרונה בישראל בשנת 1988 חלו 15 ישראלים במחלה פעילה, מרביתם (11) מאזור חדרה ואור עקיבא. מחלת הפוליו מתחילה כמחלה קלה, הגורמת לכאבי ראש וחום, ונמשכת שלושה ימים בממוצע. אצל שליש מהחולים מופיעה המחלה לאחר הפוגה שנמשכת עד שבוע, ואז היא עשויה לגרום לכאבים ונוקשות באיברי הגוף, ובעיקר ידיים, רגליים וצוואר ולפגוע בקרומי מוח השדרה - עד לשיתוק מוחלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ