משרד הבריאות הורה לפייזר להסיר פרסומת לתרופת מקור

הפרסומת לא מזכירה את התרופה "ליפיטור", אולם מעודדת חולים להעדיפה על פני תרופות גנריות, הזולות משמעותית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות הורה השבוע לנציגות חברת פייזר בישראל להפסיק את הפרסום המשודר ברדיו בימים האחרונים לתרופה ליפיטור. הפרסומת אמנם אינה מזכירה את שם התרופה, בעקבות פקודת הרופאים האוסרת על פרסום תרופות מרשם בישראל, אולם קוראת למטופלים הנזקקים לתרופה להורדת כולסטרול לפנות לרוקח לקבלת "תרופת המקור להורדת כולסטרול", כשהכוונה לליפיטור - תרופת המקור המרכזית למטרה זו שהיתה בשנים האחרונות אחד ממקורות הרווח המרכזיים של פייזר.

בעקבות הפרסום פנו בכירים מקופות חולים כללית ומכבי לאגף הרוקחות במשרד הבריאות, וביקשו לפעול להפסקת הפרסומת העלולה לעודד מטופלים לדרוש תרופות מקור, שהן יקרות יותר מתרופות גנריות (תרופות העתק) ולפגוע במעמד התרופות הגנריות בישראל.

ההבדלים בין תרופות מקור לתרופות גנריות מהווים בשנים האחרונות את אחד ממוקדי המחלוקת המרכזיים בין חברות התרופות המייצרות תרופות מקור תוך השקעה ברישום פטנט ופיתוח, לבין חברות התרופות הגנריות, שמפתחות העתקים לתרופת המקור המשווקים בתום תקופת הפטנט, ומהוות את החלק הארי של תעשיית התרופות הישראלית. דרישה מצד מטופלים לקבלת תרופות מקור מרוקח או מרופא עלולה, לטענת נציגי קופות החולים, להוביל לפגיעה במעמדן ולפגוע בפעילות של קופות החולים להוזלת עלות הטיפולים התרופתיים הניתנים בסל הבריאות.

ליפיטור לצד התרופה הגנרית זוקור צילום: בלומברג

התרופה ליפיטור שנכללת בשוק הסטטינים - תרופות הפופולאריות המשמשות להורדת רמות הכולסטרול הרע (LDL) בדם - חדלה להיות תרופת פטנט בישראל לפני שנה וחצי ומאז משווקות לצדה שלוש תרופות גנריות המיוצרות בישראל. בתחילת 2013 הסתיימו רוב הסכמי הרכש עליהם היתה פייזר חתומה עם קופות החולים ורוב המטופלים בליפיטור הועברו על ידי קופות החולים לתרופות הגנריות שנמכרות במחיר זול יותר.

גורם המעורב בשוק סיפר ל"הארץ" כי כתוצאה מהמהלך, שוק התרופות להורדת כולסטרול בישראל שהיקפו עד לפני שנתיים עמד על 200 מיליון שקל ירד ב-90% ל-20 מליון שקל, "מהלך שחסך כסף רב לרפואה הציבורית בישראל".

בפייזר הוחלט להיענות להנחיית משרד הבריאות ולשנות את הפרסומת הבעייתית, ולהעלותה מחדש במתכונת מתוקנת. בין השאר הוחלט כי במקום השימוש במילה 'תרופה' ייעשה שימוש במילה 'טיפול', במקום להפנות את המטופלים לרוקח - הם יופנו לרופא, וכן הוחלט להסיר את המילה 'מקור' על רקע התנגדות משרד הבריאות לשימוש במונח 'תרופת מקור'. גורם המעורב בשוק תרופות המקור הבהיר כי "ברמה העקרונית, החלטת משרד הבריאות מצערת, כי היא מונעת מהאינטרסים של החברות הגנריות, שמשווקות תרופות דומות לתרופות המקור, אך לא זהות לחלוטין".

על רקע המקרה הוחלט באגף הרוקחות ליזום דיון נרחב על פרסום תרופות מרשם בישראל הנעשה כיום באופן עקיף. מאחר ופרסומות של חברות תרופות על תרופות מרשם אינן מאזכרות את שם התרופה, הן גם לא נדרשות לקבל את אישור אגף הרוקחות במשרד הבריאות, כפי שנדרש בפרסום תרופות ללא מרשם.

באחרונה גבר באופן משמעותי הפרסום העקיף לתרופות מרשם, מאז הפרסומת הראשונה שביקשה להעלות מודעות לאין אונות גברית ופרסמה במסווה את ויאגרה, ועד פרסומות לתרופה למניעת התקרחות, שרמזה במסווה על התרופה היחידה המאושרת כיום למטרה זו בישראל בשם 'פרופסיה', וכן פרסומת לתרופה לנזלת אלרגית בשם 'טלפסט' שפורסמה בעקיפין כטיפול עם 'אפקט ה-FAST'.

ממשרד הבריאות נמסר כי "התקבלה פניה מקופות החולים מכבי וכללית, משרד הבריאות פנה לפייזר וביקש להסיר את הפרסומת, והיא התחייבה לעשות כן. הפרסומת עצמה לא מזכירה שם של תרופה, ולכן לא היתה צריכה לעבור דרכנו מלכתחילה, עמדת המשרד היא כי אין לפרסם שמות תרופות באופן ישיר למטופלים, אלא אם קיבלו אישור מוקדם לכך. בעקבות אירוע זה נקיים דיון מקצועי בנושא על מנת לגבש מדיניות בנושא".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ