ביהמ"ש העליון בארה"ב: לא ניתן לרשום פטנטים על גנים אנושיים

השופטים פסקו פה אחד כי הד-נ-א הוא "תוצר של הטבע" ולכן בידוד גנים במעבדה איננו המצאה. ביצוע מניפולציות בגנים כן ניתן להגדיר כקניין רוחני

אדם ליפטק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם ליפטק, ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון של ארה"ב פסק הערב (חמישי) פה אחד כי לא ניתן לרשום פטנטים על גנים אנושיים, אך ניתן לרשום פטנטים על גנים שעברו מניפולציות, על שיטות לבידוד גנים או על יישומים חדשניים הנובעים מתוך מחקר גנטי. "רצף ד-נ-א הוא תוצר של הטבע ולכן לא ניתן לרשום עליו פטנט רק בגלל שהגנים שבו בודדו במעבדה. לעומת זאת, התוצר של מניפולציות בגנים הוא דבר שאינו קיים בטבע ולכן הוא בגדר המצאה שניתן להגן עליה במסגרת חוקי הקניין הרוחני", כתב השופט קלרנס תומאס בהכרעת הדין.

פסיקת השופטים מבטלת למעשה פטנטים שבהם מחזיקה חברת Myriad Genetics בנוגע לשני גנים הקשורים להתפתחות סרטן השד וסרטן השחלות (BRCA1 ו-BRCA2). מדובר בגנים שנמצאים בגופה של הכוכבת ההוליוודית אנג'לינה ג'ולי ושגרמו לה לכרות את שדיה מוקדם יותר השנה. בהמשך השנה צפויה ג'ולי לעבור ניתוח נוסף להסרת השחלות.

במרכז המשפט עמדה השאלה האם גנים שבודדו במעבדות החברה הם "תוצר של הטבע" או "המצאה אנושית". המשפט החל ב-2009 ובמהלכו טענה החברה שיש לאפשר לה לשמור על הפטנטים ואילו האיגוד הרפואי Association for Molecular Pathology והאיגוד האמריקאי לזכויות האזרח טענו כי הדבר יסכל את התקדמות המחקר ולא יאפשר את הוזלת בדיקות האבחון הגנטי. במקרה של ג'ולי מדובר בבדיקה העולה כ-3,000 דולר - מחיר שבעקבות הפסיקה הנוכחית צפוי לצנוח.

מעבדת גנטיקה בסן דייגו שבקליפורניהצילום: בלומברג

מדובר בפשרה חשובה מאוד שתעצב את אופי המחקר והבדיקות הרפואיות בעתיד. היא תשפיע על רצונם של גופים כלכליים להיכנס להשקעות עתק הקשורות בבידוד גנים ובהבנתם. גורמים בתעשיית המחקר הביו-רפואי הזהירו לאורך המשפט כי איסור גורף על רישום פטנטים בחקר הגנום יסכן מחקרים שכבר יצאו לדרך וימנע פיתוח טיפולים מתקדמים למחלות. ממשל אובמה יעץ בחוות דעת שהגיש לבית המשפט על פשרה שבמסגרתה יזכו פטנטים קיימים בתחום המולקולות הסינתטיות (ד-נ-א משלים) להגנת חוקי הקניין הרוחני.

רצפי ד-נ-א אנושייםצילום: בלומברג

כיום, חוקרים וחברות פרטיות עובדים כדי לבודד גנים על מנת להשתמש בהם בניסויים להמצאת טיפולים חדשניים. Myriad Genetics פיתחה בדיקה לאיתור מוטציות בגנים שזוהו כבעלי קשר ישיר לסרטן השד ולסרטן השחלות. החברה, שבסיסה ביוטה, טענה כי הגנים שנרשמו כפטנטים "בודדו על ידה", ולכן מדובר בהמצאה שניתן לרשום עליה פטנט. ב-2010 דחה בית משפט פדרלי בניו יורק את טענת החברה. אלא בית משפט לערעורים הפך אשתקד את ההחלטה ופסק בשני מקרים שונים לטובת החברה, כשקבע כי לד-נ-א אנושי שבודד במעבדה "יש מבנה כימי שונה באופן בולט מחומר גנטי אנושי". משם התגלגל התיק לידי בית המשפט העליון.

תגובות