משרד הבריאות: כל אזרח ייחשב תורם איברים אלא אם יסרב מיוזמתו

לפי יוזמה חדשה ששרת הבריאות מקדמת, מחדשי רישיון נהיגה יצורפו ללא אישורם למאגר תורמי האיברים, אלא אם יודיעו למשרד הבריאות על התנגדותם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים207
דן אבן

שרת הבריאות יעל גרמן והמרכז הלאומי להשתלות מקדמים סעיף חוק מהפכני שיתווסף לחוק ההשתלות ויצרף כל ישראלי שיחדש את רישיון הנהיגה שלו באופן אוטומטי למאגר החתומים על כרטיס תורם איברים אדי, אלא אם יצהיר על סירובו. משרד הבריאות מקדם שינוי חקיקה נוסף, שיאפשר תרומת איברים ללא צורך בחתימת משפחתו של המת על טופס הסכמה למהלך אלא רק על טופס סירוב, אם תתנגד לתרום את איבריו.

בשנים האחרונות ניכרת במשרד הבריאות אכזבה נוכח המחסור ההולך ומחריף בתורמי איברים בישראל וכן בשל שיעור הסירובים הגבוה מצד משפחות תורמים, הנע סביב 50%. על רקע רשימת הממתינים הארוכה להשתלות, החליטה השרה גרמן להוסיף לחוק ההשתלות שנחקק ב-2008 את הסעיף שיצרף אוטומטית כל ישראלי למאגר תורמי האיברים בעת חידוש רישיון הנהיגה. “יש רבים בישראל שאינם חותמים כיום על כרטיס תורם איברים כי הם לא מוצאים זמן למלא את טופס הבקשה לכרטיס אדי ולשלוח אותו”, אמרה. המחלקה המשפטית של משרד הבריאות בוחנת עדיין אם הסירוב יצריך יצירת קשר טלפוני עם המשרד או שליחת הודעה בדואר על רצונו של אזרח לבטל את כרטיס תורם האיברים שיינתן לו עם חידוש הרישיון.

חוק מסוג זה כבר קיים במדינות רבות המקדמות תרומת איברים, ובהן שיעורי הסירובים לתרומה בקרב המשפחות נמוכים משמעותית, כמו קולומביה, בלגיה, ספרד, צרפת, פורטוגל ושוודיה. בהתאם לכך העריך יו”ר המרכז הלאומי להשתלות, פרופ’ רפאל ביאר, המשמש גם מנהל בית החולים רמב”ם בחיפה, כי המהלך צפוי להוביל לשינוי בשיעור הגבוה של הסירובים לתרומה בישראל. בישיבה שנערכה בשבוע שעבר במרכז הלאומי להשתלות הוחלט לקדם שינוי חקיקה נוסף, שיתיר לתרום איברים גם ללא צורך בחתימה על הסכמה לתרומה מצד משפחתו של המת.

במקום המצב כיום, שבו מבקשים מתאמי ההשתלות בבתי החולים מבני המשפחה לחתום על טופס הסכמה, במצב המוצע המשפחה תעודכן בדבר הכוונה לתרום את איברי יקירה החתום על כרטיס אדי אולם לא תידרש לחתום על טופס הסכמה. ההשתלות לא יבוצעו רק אם המשפחה תתנגד להן ותחתום על טופס חדש שיוצע - טופס סירוב להשתלות. מהלך זה נועד להתמודד עם מקרים שבהם חרף חתימת המת על כרטיס אדי בחייו התנגדה משפחתו לתרום את איבריו, כפי שאירע לכדורגלן אבי כהן. “אולי גם נצטרך לבחון את האפשרות לשלול מהמשפחות את ההחלטה הסופית בעניין”, אמרה גרמן. למרות דבריה, במערכת הבריאות יש כיום רבים המתנגדים להשתלת איברים ממתים שמשפחתם סירבה להשתלה, גם אם חתמו בחייהם על כרטיס אדי.

בתוכניות: פונדקאות בארץ גם לחד־מיניים

גרמן מתכוונת לקדם גם מסלול פונדקאות לזוגות חד-מיניים ולחד-הוריים, שיהיה זהה למסלול הפונדקאות החוקי היחיד בישראל, שמתאפשר לזוגות הטרוסקסואליים נשואים בלבד. “הזכות להורות היא של כולם ולא ניתן להפלות בין אשה שרוצה להיות אם לגבר שרוצה להיות אב”, אמרה ל”הארץ”. זוגות הומואים ונשים חד-הוריות שמעוניינים להביא ילדים נאלצים כיום לנסוע למדינות אחרות, כמו ארה"ב והודו, ולעבור תהליך פונדקאות יקר בעלות עשרות אלפי דולרים. גרמן מודעת לכך שהחלטתה, שתהיה כרוכה בשינוי חקיקה, עשויה לעורר התנגדות לא רק בקרב הסיעות החרדיות שבאופוזיציה אלא גם בקרב חברי קואליציה, ובהם אנשי “הבית היהודי”. “אני מקדמת גם את ברית הזוגיות”, הוסיפה, “ידוע לי שתהיה התנגדות ואנסה לפעול במסגרות המתאימות לקידום התהליך”. בתוך כך, שרת המשפטים ציפי לבני החליטה לדחות אתמול את ההצבעה על הצעת החוק שאמורה היתה להסדיר ברית זוגיות לזוגות מאותו מין, כדי לאפשר גיבוש נוסח מוסכם של החוק.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ