דן אבן
דן אבן

נגיף הפוליו ממשיך להתפשט ברחבי הארץ: בבדיקות מעמיקות שביצע משרד הבריאות בימים האחרונים במערכות הביוב בדרום הארץ זוהה נגיף הפוליו ביישובים ערערה ותל שבע, ובמערכת הביוב המאגדת את היישובים הסמוכים לצומת שוקת. זאת בנוסף לשרידי הנגיף שאותרו עד כה ברשת הביוב של היישובים באר שבע, קריית גת ואשדוד, וכן ביישוב רהט, בו זוהה הנגיף לראשונה.

עד כה, כל שרידי הנגיף בעלי דמיון גנטי לזן הפוליו שזוהה בחודש דצמבר במצרים, וההערכה כי אדם שנדבק בנגיף במצרים הביא אותו לישראל. במערכת הבריאות מעריכים כי המשך זיהוי הנגיף ברשת הביוב מעידה על כך שהנגיף כבר מדבק בין תושבים במדינה, אם כי עד כה לא זוהה אף אדם שפיתח מחלה נוירולוגית כתוצאה מהדבקות. במשרד הבריאות הורו לאחרונה על הגברת עירנות מפני סימני תחלואה בפוליו במחלקות נוירולוגיות בבתי החולים הכלליים ברחבי הארץ ובייחוד בדרום.

מחלת הפוליו, המכונה גם שיתוק ילדים, מתחילה כמחלה קלה הגורמת לכאבי ראש וחום, ונמשכת שלושה ימים בממוצע. המחלה נחשבת למדבקת ביותר, אולם בקרב 90% מהחולים היא איננה גורמת כלל לסימנים, אולם מובילה להפרשת הנגיף, המהווה את המקור להימצאותו לאחרונה במערכת הביוב. באחד מכל מאה חולים חודר הנגיף למערכת העצבים ועלול לגרום לכאבים ונוקשות באיברי גוף עד כדי שיתוק קבוע, בעיקר בגפיים.

היישוב ערערה, שגם בו נמצאו שרידי הנגיףצילום: דודו בכר

לאור התפשטות הנגיף במערכת הביוב התייעצו בכירי משרד הבריאות עם בכירים בארגון הבריאות העולמי ובמרכז לבקרת מחלות בארה"ב. בעקבות התייעצות זו הוחלט להתחיל באיתור יזום של ילדים עד גיל שש שלא חוסנו כנגד הנגיף במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית בארבע המנות הניתנות לתינוקות עד גיל שנה.

החיסון כנגד פוליו ניתן כיום בגילי 2, 4, 6 חודשים ושנה, ובהמשך בבתי הספר בכיתה ב'. כיום שיעור הכיסוי הארצי של החיסון נגד פוליו עומד על 95%, אולם בדיון שנערך הבוקר (שני) בוועדת הבריאות של הכנסת דיווח מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, כי שיעור המתחסנים באזור הדרום נמוך יותר ועומד על 90% מתחסנים.

ממשרד הבריאות נמסר כי "טיפות החלב יזמנו את הילדים שאינם מחוסנים באופן מלא על פי תכנית החיסונים המותאמת לגילם. חשובה ערנות ההורים לבחון את פנקסי החיסונים של ילדיהם ולפנות לטיפות החלב להשלמת חיסונים".

בימים הקרובים יצא משרד הבריאות במבצע הסברה באמצעי התקשורת כדי להגביר את החשיבות לשמירה על היגיינה, לרבות שטיפת ידיים עם סבון לאחר שירותים, לאחר החלפת טיטולים ולפני מגע עם אוכל, כדי לצמצם את הסיכון להידבקות בנגיף.

אין זו הפעם הראשונה בה מאותרים נגיפי פוליו בביוב המעידים על חשך קיומה של המחלה בישראל. באוגוסט 2005 בודדו שרידי נגיף הפוליו ברשת הביוב של גוש דן (שפד"ן). הממצא הוביל למבצע חיסונים בקרב ילדים באזור המרכז. בהתפרצות הפוליו האחרונה בישראל, שהתרחשה ב-1988 חלו 15 ישראלים במחלה פעילה, 11 מתוכם התגוררו באזור חדרה ואור-עקיבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ