משרד הבריאות מנסה לאתר כאלף ילדים בדרום שלא חוסנו נגד פוליו

במשרד מדווחים כי ישנם הורים רבים שעדיין מסרבים לחסן את ילדיהם נגד פוליו. עוד הוחלט על הקדמת הזמנת 220 אלף מנות חיסון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

במשרד הבריאות פתחו הבוקר (שלישי) במבצע לאיתור יזום של ילדים עד גיל שש שלא חוסנו נגד פוליו במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית כתינוקות, במטרה לקרוא להם להגיע לטיפות החלב להשלמת החיסונים. זאת, על רקע המשך התפשטות נגיף הפוליו ביישובים בדרום הארץ.

במשרד הבריאות מעריכים כי בדרום הארץ קיימים אלף ילדים עד גיל שש שלא חוסנו כלל נגד פוליו, המהווים יעד ראשוני למבצע. הבוקר החלו ילדים להגיע ולהתחסן במסגרת מבצע החיסונים המרוכז לפי שעה בטיפות חלב בבאר שבע ובאשדוד.

לדברי המשרד, ישנם הורים רבים שעדיין מסרבים לחסן את ילדיהם נגד פוליו. ביישוב רהט רק עשירית מהאוכלוסייה הבוגרת, שנקראה בימים האחרונים להתחסן נגד הנגיף כדי למנוע את ההתפשטות, נענתה להמלצות. בשלב זה אין בכוונת המשרד להמשיך בניסיונות לקרוא להם להגיע להתחסן בטיפות החלב, ולא לכפות בכוח על ההורים את מתן החיסון.

במשרד הבריאות אף החליטו להקדים הזמנה של 220 אלף חיסוני פוליו. במשרד הסבירו כי בישראל קיים מלאי של 400 אלף חיסונים, אך הוחלט להקדים את הזמנתם של החיסונים הנוספים, למקרה שיוחלט בהמשך על הרחבת המבצע. נכון לעתה, אין כוונה להרחיב את החיסונים לפוליו לאוכלוסיה מבוגרת פרט לעיר רהט.

בפועל, פקודת בריאות העם מאפשרת למשרד הבריאות לכפות מתן חיסון לאוכלוסייה לאחר התפרצות מגפה, אולם בשלב זה הפוליו איננה מוגדרת כמגפה בישראל, ועד כה טרם אותרו חולים פעילים במחלה. עם זאת, לאור התפשטות הנגיף במערכות הביוב של יישובים בדרום הארץ, ההערכה היא כי ישראלים אכן נדבקו בנגיף ומפרישים אותו מהגוף בצואה. יצוין כי אנשים המחוסנים כנגד פוליו עשויים לשמש כנשאי הנגיף ולהעבירו הלאה, אך מוגנים באחוזים גבוהים מפני מחלה פעילה. גם בקרב אלו שאינם מחוסנים כנגד פוליו, רק עשירית מהנדבקים בנגיף יפתחו סימנים כלשהם, לרבות חולשה או שיתוק זמני, ורק אחד מכל 200 נדבקים יפתח סימני שיתוק בגפיים או באברי גוף פנימיים, לרבות שיתוק אפשרי של שרירי הריאות בקרב 5% עד 10% מתוכם העלול לגרום למוות מהיר. המחלה תוקפת בעיקר ילדים עד גיל חמש.

החיסון נגד פוליו ניתן כיום בגילי 2, 4, 6 חודשים ושנה במסגרת החיסון המחומש הכולל גם תרכיבים כנגד המחלות דיפטריה, טטנוס, שעלת ודלקת קרום המוח הנגרמת על ידי החיידק המופילוס אינפלואנזה B, ובהמשך ניתן במנות נוספות בבתי הספר בכיתה ב'. כיום שיעור הכיסוי הארצי של החיסון נגד פוליו עומד על 95%, ובוועדת הבריאות של הכנסת דווח אתמול מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו כי שיעור הכיסוי באזור הדרום עומד על 90% בלבד. הבוקר דווח כי ביישובי הדרום כבר חלה עלייה משמעותית בשיעור ההתחסנות על רקע הקריאות להורים לחסן את ילדיהם בימים האחרונים, ובבאר שבע כבר הגיע שיעור ההתחסנות ל-98% מהילדים.

יחד עם זאת, גם המשך התפשטות הנגיף אינו משפיע על חלק מסרבני החיסונים. לדברי אחות בטיפת חלב במחוז אשקלון, השותפה היום למבצע היזום לחיסון ילדים לא מחוסנים, "יש הורים שיש להם דעה נגד חיסונים. אלה לא מספרים גדולים אבל כאלה שעולים משנה לשנה. אנחנו מבקשים מהם עכשיו להגיע לחסן את ילדיהם, והם מסרבים במפורש". לדבריה, "עדיין יש כיסים מסוימים של משפחות של מתנגדים, לא בהכרח כאלה שהם מהקהילה החרדית או הערבית, אלא מתנגדים לחיסונים באוכלוסייה הכללית. חלקם לא מוכנים בכלל לחסן את הילדים בגלל החומר המשמר בחיסונים, חלקם לא רואים את החיסון כתהליך לבריאות הציבור ואומרים שהגוף צריך ללמוד לחסן את עצמו. בנוסף לכך, יש הורים שמתרצים בחלקם להגיע ולקבל רק את החיסון כנגד פוליו, אבל מנהלים איתנו משא ומתן ולא מוכנים לקבל את החיסון המחומש כולו, וזה כרגע הרע במיעוטו".

בתחילת החודש דווח ב"הארץ" על מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה, בשיתוף חוקרים ממשרד הבריאות, שבחן תיקיהם של 14,232 תינוקות שטופלו בטיפות חלב בתל אביב, חיפה וחדרה ומצא כי 7.4% מתוכם לא השלימו את החיסונים הנדרשים בהתאם לגילם, וזאת אף מעבר לשיעור של 15.2% של תינוקות שהופיעו בקובץ הילודה של מדינת ישראל אולם לא אותרו בטיפות החלב, שחלקם ככל הנראה שייכים למשפחות סרבניות חיסונים.

מבין אלו שלא השלימו את החיסונים, נמצא כי הסיכוי שהורה בעל השכלה אקדמית בישראל יסרב לחיסונים גבוה פי 2.1 לעומת הורה בעל השכלה תיכונית. כמו כן, הסיכוי שהורה יהודי יסרב לחיסון גבוה פי 4.2 לעומת הורה מוסלמי, ולהורה נוצרי סיכוי גבוה פי 3.3 לסרב לחיסון לעומת הורה מוסלמי. בעקבות ממצאי העבודה, המעידים על תופעה חדשה של סרבנות סלקטיבית לחלק מהחיסונים בקרב הורים בישראל, הוקמה באחרונה ועדה בראשות ד"ר סוניה חביב, סגנית רופא מחוז חיפה, במטרה לבחון את שיתוף הציבור בישראל בתהליכי קבלת החלטות בתחום החיסונים.

אמש דווח כי נגיף הפוליו ממשיך להתפשט במערכות הביוב בדרום הארץ, ואותר עד כה בצנרת הביוב בישובים ערערה, תל שבע ומערכת הביוב המאגדת את היישובים הסמוכים לצומת שוקת, זאת בנוסף לשרידי הנגיף שאותרו עד כה ברשת הביוב של הישובים באר שבע, קריית גת ואשדוד, וכן ביישוב רהט, בו זוהה הנגיף לראשונה. עד כה, כל שרידי הנגיף שזוהו בעלי דמיון גנטי לזן נגיף פוליו שזוהה בחודש דצמבר במצרים, וההערכה כי אדם שנדבק בנגיף במצרים הביא אותו לישראל.

אין זו הפעם הראשונה בה מאותרים נגיפי פוליו בביוב המעידים על המשך קיומה של המחלה בישראל. באוגוסט 2005 בודדו שרידי נגיף הפוליו מרשת הביוב של גוש דן (שפד"ן), והובילו למבצע להעלאת כיסוי החיסונים כנגד פוליו בקרב ילדים באזור המרכז. נגיפי פוליו בודדו מרשת הביוב של גוש דן גם בשנים 2004, 1999 ו-1998. בהתפרצות הפוליו האחרונה בישראל בשנת 1988 חלו 15 ישראלים במחלה פעילה, 11 מתוכם מאזור חדרה ואור-עקיבא.

בשנים האחרונות מפעיל ארגון הבריאות העולמי תוכנית להכחדת נגיף הפוליו מהעולם. כיום יש רק שלוש מדינות בעולם שבהן קיימת תחלואה פעילה מנגיף הפוליו: אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה, בהשוואה ל-125 מדינות בשנת 1988.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ