התפשטות הפוליו: עלייה של 8% במספר הילדים המתחסנים בטיפות החלב

משרד הבריאות יקיים סקר מקיף כדי לבדוק אם שש מנות החיסון הניתנות כיום נגד הנגיף עד כיתה ב' מספיקות כדי למנוע את המחלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בעקבות התפשטות נגיף הפוליו בישראל עליה דווח השבוע, הוחלט היום (רביעי) בישיבה שהתקיימה באגף לבריאות הציבור במשרד הבריאות לבצע סקר מקיף בבדיקות דם של ישראלים בקבוצות גיל שונות. מטרתו היא קבלת מדד עדכני לרמת החסינות באוכלוסייה המבוגרת בישראל כנגד פוליו.

החיסון לפוליו ניתן בישראל בשש מנות, בגילי 2, 4, 6 חודשים ושנה ובהמשך בכיתה ב'. לפי נתוני משרד הבריאות שדווחו לארגון הבריאות העולמי, 94% מהישראלים מחוסנים כנגד הנגיף. בבדיקה יבקש המשרד לבחון האם שש מנות החיסון אכן מסייעות להתחסנות גם באוכלוסייה המבוגרת או שיעלה הצורך לבחון בהמשך מתן חיסון נוסף לפוליו בהתאם למגמת התפשטות הנגיף.

לדברי ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, "הסקר יבוצע מתוך מאגר של המרכז לבקרת מחלות, המכיל דגימות דם לא מזוהות של ישראלים המועברות מקופות החולים ובתי החולים, שיש באפשרותם לתת אומדן לסקר המייצג את האוכלוסייה בארץ".

פעוט מקבל השבוע חיסון נגד פוליו בתחנת טיפת חלב בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

במשרד הבריאות מדווחים על עלייה של 8% במספר הילדים שהתחסנו ביומיים האחרונים בטיפות החלב של המשרד, המהוות כשני שליש מטיפות החלב הפועלות במדינה, בהשוואה ליומיים המקבילים בשנת 2012. מנתונים שנאספו במשרד, אתמול התחסנו כנגד פוליו 2,500 ילדים עד גיל שש בטיפות החלב בעקבות הקריאה שהפיצו להורים להשלים חיסונים לילדים עד גיל שש שלא חוסנו בארבע מנות כתינוקות.

מתחילת החודש התחסנו 26,000 ישראלים כנגד פוליו בטיפות החלב, עלייה של 10% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2012. בבאר שבע הסמוכה לרהט, שם אובחן נגיף הפוליו לראשונה לפני כשבועיים וחצי ברשת הביוב, התחסנו אתמול 431 ילדים עד גיל שש כנגד פוליו, עלייה של 49% בהשוואה למספר המתחסנים בתאריך המקביל בשנה שעברה. בעקבות מבצע החיסונים שנערך מזה למעלה משבוע ברהט גם באוכלוסייה הבוגרת, ממשרד הבריאות נמסר כי הכיסוי החיסוני בעיר עומד עתה על 98% מהאוכלוסייה. יחד עם זאת, ההיענות לקבלת החיסון בקרב מבוגרים תושבי רהט נמוכה יותר, ביחס לילדים.

השבוע דווח כי נגיף הפוליו ממשיך להתפשט במערכות הביוב בדרום הארץ. עד כה לא אותר בישראל חולה במחלת פוליו פעילה. יצוין כי בעולם כולו, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, קיימות חמש מדינות בלבד בהן מאותרת כיום מחלת הפוליו במצב פעיל: שלוש מדינות בהן מוגדרת המחלה 'אנדמיה' ומתפשטת ללא שליטה: אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה, בהשוואה ל-125 מדינות שהיו במצב זה בשנת 1988, וכן שתי מדינות באפריקה בהן אותרו חולי פוליו בודדים מתחילת השנה (2013): סומליה וקניה. אליהן עלולה להצטרף ישראל במידה ויאותרו חולים גם בארץ. בארגון הבריאות העולמי סומן יעד במסגרת תוכנית שהחלה השנה למיגור הפוליו מהעולם עד 2018. ביום ראשון צפויה להגיע לישראל משלחת של מומחים ארגון הבריאות העולמי כדי לאמוד מקרוב אחר הצעדים המבוצעים לבלימת התפשטות נגיף הפוליו בארץ.

נכון לעתה, כל נגיפי הפוליו שזוהו במערכות הביוב בדרום - לרבות בעיר רהט ובהמשך בבאר שבע, קריית גת, אשדוד, תל שבע, ערערה וצומת שוקת, הכילו זן מסוים של פוליו הדומה במבנהו הגנטי לזן שאותר בדצמבר (2012) במצרים, וההערכה כי הובא לישראל על ידי נשא שנדבק במצרים וכבר עבר לאנשים נוספים, אם כי לא ניתן לאמוד את מספרם. בהתפרצות הפוליו האחרונה בישראל בשנת 1988 נפגעו 15 חולים משיתוק, מרביתם (11) מאזור חדרה ואור-עקיבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ