החוקרים מזהירים: הנגיף החדש מסוכן ומתפשט בקלות רבה יותר מהסארס

צוות החוקרים הבינלאומי שמונה לחקור את הווירוס החדש, MERS, פרסם את מסקנותיו הראשוניות. החוקרים לא הצליחו לזהות את מקור הנגיף

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

נגיף מסתורי חדש הפוגע בדרכי הנשימה, שמקורו במזרח התיכון, מתפשט לאחרונה במדינות שונות בעולם, וקיים חשש כי הוא קטלני אף יותר מנגיף הסארס. כך הודיעו אתמול (רביעי) רופאים שהתחקו אחר התפרצות הנגיף, שזכה לשם MERS, ראשי תיבות של Middle East respiratory syndrome (או תנמ"ת, תסמונת נשימתית מזרח תיכונית). 

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בשנה האחרונה אובחנו יותר מ-60 מקרים של הידבקות בנגיף, רובם בסעודיה, 38 מהם הסתיימו במות החולים. מקרים של חולים שנדבקו ב-MERS התגלו גם בירדן, קטאר, בנסיכויות המפרץ, תוניסיה, בריטניה, צרפת, איטליה וגרמניה, שם דווח על מות אחד הנדבקים. לרוב החולים היה קשר ישיר לאזור המזרח התיכון. לפי שעה, הנגיף לא התפשט במהירות שבה התפשט בעולם הסארס ב-2003, שגרם למותם של כ-800 בני אדם. בארץ הוגברה ההיערכות לנגיף עם חזרת העולים לרגל לסעודיה.

צוות רופאים בינלאומי, שבחן יותר מ-20 מקרים במזרח סעודיה, זיהה קווי דמיון בולטים לנגיף הסארס. בשני המקרים מופיעים חום ושיעול למשך כמה ימים, ומתפתחים לדלקת ריאות. עם זאת, לאור שיעור התמותה הגבוה, נראה נגיף ה-MERS קטלני יותר. שיעור התמותה מנגיף הסארס עמד על 8% מהחולים, ואילו שיעור התמותה מהנגיף החדש הגיע בסעודיה ל-65%. ייתכן עם זאת שמקרים קלים חמקו מעיני הרופאים והיטו בכך את הנתונים.

נגיף ה-MERSצילום: אי–פי

ממצא מדאיג נוסף, אומרים חברי הצוות, הוא שנגיף ה-MERS, לא רק מתפשט בקלות בין בני אדם, אלא גם בכותלי בתי החולים. "בנסיבות מסוימות, התפשטותו עלולה להפוך לחומר נפץ", אומרת טריש פרל, רופאת למחלות זיהומיות בבית הספר לרפואה ג'ון הופקינס, החברה בצוות, שפרסם את הדו"ח שלו בכתב העת New England Journal of Medicine.

עם זאת, בניגוד לסארס, לא הצליחו עדיין החוקרים להתחקות אחר מקור הנגיף. בעוד שמקור הסארס יוחס לעטלפים, מקורו של הנגיף החדש הוא עדיין בבחינת תעלומה. קרוב לוודאי שגם הוא קשור לנגיף שנושאים עטלפים, אבל מומחים אחדים חושדים שהוא מועבר לבני אדם ממנו באמצעות בעלי חיים שנדבקו גם הם, כגון גמלים או עזים. הנחה אחרת היא שעטלפים נגועים מעבירים אותו לבני אדם דרך פירות כתמרים, הנפוצים בסעודיה.

בנוסף, גם לא ידועה הדרך הנכונה לטפל בנגיף. "אנחנו זקוקים למידע נוסף מארצות אחרות כדי לאתר את הטיפול הטוב ביותר", אומר קלמנס ונדטר, רופא שטיפל בחולה MERS שמת באחרונה במינכן. "החולה שלנו קיבל את כל הטיפולים האפשריים, אבל זה בכל זאת לא עזר לו".

מחוץ למשרד הבריאות בסעודיהצילום: אי-אף-פי

מנהלת ארגון הבריאות העולמי, מרגרט צ'אן, הגדירה באחרונה את נגיף ה-MERS כאיום מספר אחת על בריאות הציבור בעולם, והודתה שרשויות הבריאות "חסרות אונים" בכל הנוגע לטיפול מניעתי. "אנחנו יודעים מעט מדי על הנגיף הזה ולעוצמת האיום הפוטנציאלי הטמון בו", אמרה בחודש שעבר בז'נבה. בכינוס שייתקיים בסוף השבוע בקהיר, ידונו מומחי ארגון הבריאות הבינלאומי בנגיף ובגיבוש הנחיות לקראת חג הרמדאן בחודש הבא, בו צפויים מיליוני צליינים מוסלמים לעלות לרגל לסעודיה.

מייקל אוסטרהולם, מומחה למחלות מידבקות באוניברסיטה של מינסוטה, הזהיר עם זאת כי הנזק כבר נעשה. "כל עוד הנגיף מסתובב, ישנם כל הסיכויים שהוא יהפוך למשהו מסוכן יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ