התפשטות הפוליו: משרד הבריאות שוקל רכישת חיסון נוסף

על פי ההחלטה המסתמנת, המנה הנוספת תינתן בחיסון טיפות המכיל את הנגיף החי המוחלש, שנחשב יעיל יותר אך עם יותר תופעות לוואי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות הודיע אתמול (רביעי) כי הוא שוקל לתת מנת חיסון נוספת נגד פוליו לילדים תושבי הדרום עד גיל שמונה, בנוסף לחמש המנות הניתנות כיום בטיפות חלב ובבתי הספר. לפי ההחלטה המסתמנת, המנה הנוספת תינתן בחיסון בטיפות המכיל את הנגיף החי המוחלש. זאת, על רקע התפשטות הנגיף ביישובים בדרום.

בשנת 2005 הופסק בישראל החיסון נגד פוליו בטיפות, ומאז הוא ניתן בזריקה המכילה נגיפים מומתים. האחרון נחשב לפחות יעיל בחיסון האוכלוסייה נגד הנגיף, אולם בטוח יותר מפני תופעות לוואי. לכן, ילדים עד גיל שמונה החיים בארץ לא נחשפו בחייהם לנגיף החי המוחלש של הפוליו, ולכן הוחלט במשרד כי אם יאובחן המשך התפשטות הנגיף, יישקל לתת את החיסון בטיפות לילדים בדרום וייתכן שבהמשך גם באזורים אחרים בארץ.

במשרד הבריאות הדגישו כי אם יוחלט לתת את החיסון בטיפות לילדי הדרום, הם ייערכו לרכוש חיסון חדש המכיל נגיפי פוליו מוחלשים שמיוצר בשלוש השנים האחרונות ונחשב לבטוח יותר. בעבר עלו טענות נגד החיסון בטיפות כי עקב הימצאותם של נגיפים מוחלשים, עלול נגיף מהחיסון לעבור בעצמו מאדם לאדם ולגרום לריבוי תופעות לוואי. ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד נערך לתוכנית לוגיסטית לפי הערכות מצב שונות".

פעוטה מתחסנת נגד פוליו בטיפת חלב בבאר שבע, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

בימים האחרונים סייר בארץ צוות של נציגי ארגון הבריאות העולמי (WHO) והמרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC) במטרה לבחון את צעדי משרד הבריאות לבלימת התפשטות הפוליו. לאחר התייעצות עם הצוותים מחו"ל, ובאופן יוצא דופן בקנה מידה עולמי, יבצע המשרד בימים הקרובים בדיקות סקר בצואה של תושבי דרום הארץ, כדי לאמוד את התפשטות נגיף הפוליו באוכלוסייה. בנוסף הוחלט להגביר את ניטור רשתות הביוב שבהן מתבצעות בדיקות לנגיף הפוליו מ-16 ל-32 תחנות לטיפול שפכים.

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור רוני גמזו, "אנו רואים את הימצאות הנגיף במערכת הביוב כמה חודשים. נוכחות הנגיף נמשכת לאורך זמן והוא מופרש על ידי תושבים באזור הדרום. החשש הוא שהנגיף מועבר מאדם לאדם ולכן יש לנהל את האירוע בכובד ראש". הוא הוסיף כי "אנו מנהלים את האירועים במעקב יומי, בשקיפות ובהסברים. הערכתנו רצינית ואנו נערכים ומתכוננים לפעולה אפשרית כדי למזער ככל הניתן תחלואה".

החיסון לפוליו ניתן כיום בישראל בחמש מנות - בגילי חודשיים, ארבעה, שישה חודשים, שנה ובהמשך בכיתות ב'. לפי נתוני משרד הבריאות שדווחו לארגון הבריאות העולמי, 94% מהישראלים מחוסנים נגד נגיף הפוליו. במשרד הבריאות מדווחים על עלייה בהיקף של עד 10% במספר המתחסנים בטיפות החלב של המשרד, שהן כשני שלישים מטיפות החלב הפועלות במדינה, בעקבות מבצע החיסונים נגד פוליו שהחל לפני שבוע.

בחודש האחרון דווח על התפשטות נגיף הפוליו במערכות הביוב בדרום הארץ, אולם עד כה לא אותר בישראל חולה במחלת פוליו פעילה. בעולם כולו, לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, קיימות חמש מדינות בלבד שבהן נמצא פוליו במצב פעיל ושלוש מדינות שבהן מוגדרת המחלה "אנדמיה" ומתפשטת ללא שליטה: אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה. זאת, בהשוואה ל-125 מדינות שהיו במצב זה בשנת 1988, ושתי מדינות באפריקה שבהן אותרו חולי פוליו בודדים מתחילת השנה: סומליה וקניה, שאליהן עלולה להצטרף ישראל אם יאותרו חולים גם בארץ. בארגון הבריאות העולמי סומן יעד במסגרת תוכנית שהחלה השנה - למגר את הפוליו מהעולם עד 2018.

נכון לעתה, כל נגיפי הפוליו שזוהו במערכות הביוב בדרום - לרבות בעיר רהט ובהמשך בבאר שבע, קרית גת, אשדוד, תל שבע, ערערה וצומת שוקת - הכילו זן מסוים של פוליו הדומה במבנהו הגנטי לזן שאותר בדצמבר האחרון במצרים. ההערכה היא כי הוא הובא לישראל על ידי נשא שנדבק במצרים וכבר עבר לאנשים נוספים, אם כי לא ניתן לאמוד את מספרם. בהתפרצות הפוליו האחרונה בישראל בשנת 1988 נפגעו 15 חולים משיתוק, מרביתם (11) מאזור חדרה ואור עקיבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ