משרד הבריאות יוזם סימון קלוריות, סוכרים, שומנים ומלח בקדמת אריזות המזון

התקנות שיובאו מחר לאישור בכנסת יקבעו חובה על סימון חדש ובולט בנוסף לסימון הקיים בצדי האריזות, במסגרת התוכנית לקידום אורח חיים בריא

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בעוד כחצי שנה עשויה להפוך חווית קניית המזון הבריא בסופרמרקט או במכולת השכונתית לפשוטה הרבה יותר. אם עד היום בכל פעם שהיה רצון לבדוק את הערך הקלורי של מוצר מסוים נאלץ הקונה לקחת את המוצר ולחפש את רשימת המרכיבים, תקנות חדשות – שניסחה המחלקה המשפטית במשרד הבריאות - ושיובאו מחר (רביעי) לאישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת מורות על סימון חדש: בנוסף לסימון הקיים בצד האריזה, יהיה סימון נוסף, בקדמתו.

לפי התקנות החדשות, המיועדות להיכנס לתוקף בהדרגה החל מינואר 2014 ועל פני שלוש שנים, בקדמת כל אריזת מזון המשווק בישראל יופיע כיתוב שיתייחס לסוכרים, שומנים, מלח (נתרן) וקלוריות. זאת, בעיצוב גרפי זהה בתוך מסגרת שגודלה לפחות חמישית משטח קדמת אריזת המזון ובאותיות שגודלן יהיה לכל הפחות שליש מגודלן של האותיות שבהן מצוין שם המוצר.

ההנחיות החדשות כוללות את כלל המזונות המשווקים בישראל, פרט לתוספי תזונה, מזונות המיועדים לתינוקות (לגביהן חלה חובת סימון מפורטת של רכיבי התזונה בצדי האריזה) ומזון תרופתי. כמו כן יופיע במסגרת התקנות כיתוב בולט לכמות הקלוריות בקדמת האריזה של משקאות משכרים.

ההחלטה על סימון בולט של רכיבי התזונה באריזות המזון היא חלק מיוזמות חקיקה שונות בתחום המזון שמקדם משרד הבריאות במסגרת התוכנית הלאומית לקידום אורח חיים פעיל ובריא שאישרה הממשלה בשלהי 2011, וזאת לצד תקנות נוספות שמנוסחות בימים אלה להוספת כיתוב מספרי הקלוריות בתפריטי מסעדות ובתי קפה. במשרד הבריאות הסבירו את התקנות החדשות ב"העצמת חשיבות המידע על ידי העברתו לחזית אריזת המזון".

במדינות שונות במערב נוקטים בשנים האחרונות בשינוי סימון אריזות המזון במטרה לקדם צריכת מזונות בריאים. בחלקן נהוג לסמן בקדמת האריזה סמלים של רכיבי המזון החיוניים, ובאחרות מצוינים הרכיבים והאחוז שהם מהווים מהצריכה היומית המומלצת (שיטת סימון הקרויה GDA), אולם לדברי ראש האגף לבריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, "הצריכה היומית המומלצת של קלוריות משתנה בין גבר לאשה ובין מבוגר לילד ולכן הוחלט על הסימון הנוכחי. מטרתנו להנגיש את המידע ולאפשר בחירה מושכלת יותר של מזון בריא".

שינוי הסימון התזונתי של אריזות המזון, כפי שמוצע בטיוטת התקנות, מתוכנן להתבצע לצד קמפיין לציבור בדבר חשיבות צריכה נבונה של מזונות. לפי סקר הבריאות והתזונה של משרד הבריאות שנערך לפני כעשור, רבים באוכלוסייה הבוגרת בישראל (מעל גיל 18) מקפידים לעיין בקפידה בתוויות המזון: 42.9% בודקים את רשימת הרכיבים- 52.6% מהנשים ו-32.2% מהגברים; 33.7% בודקים את צבעי המאכל; 37.2% בודקים את רשימת החומרים המשמרים; 53.7% בודקים את ההצהרות התזונתיות שעל גבי תוויות המזון; ו-47% בודקים את טבלת הסימון התזונתי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ