השתלת מח עצם העלימה את נגיף ה-HIV בשני חולי סרטן

למרות פריצת הדרך למציאת תרופה, השתלת תאי מח עצם היא פרוצדורה מורכבת ויקרה ולא יכולה להיות שיטת טיפול למספר נשאים גדול

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים אמריקאים דיווחו השבוע בכנס הבינלאומי לאיידס שנערך בקואלה לומפור שבמלזיה (IAS 2013) כי הצליחו באמצעות השתלת מח עצם להעלים לחלוטין את נגיף ה-HIV מגופם של שני נשאים. לפי הדיווח של החוקר טימותי הנריק, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד ובית החולים בריגהם אנד וימנס בבוסטון, הנשאים נותרו נקיים מנגיף ה-HIV כמה חודשים לאחר השתלת מח עצם שעברו בעקבות מחלת הסרטן שבה חלו.

החולה הראשון המוכר למדע שתועד כמי שנרפא לחלוטין מאיידס, לאחר שנגיף ה-HIV נעלם לחלוטין מגופו, הוא טימותי ריי בראון שכונה החולה מברלין. במקרה של בראון, עליו דווח לראשונה בשנת 2008, הגוף נותר נקי מהנגיף גם בחלוף השנים. המקרה נחשב לנדיר, מאחר שבראון עבר בשנת 2007 השתלת מח עצם לטיפול בסרטן הדם (לוקמיה) מתורם בעל תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים בעלי מבנה גנטי ייחודי, שגרם למחסור בקולטן לנגיף ה-HIV (קולטן ה-CCR5). מבנה גנטי זה מצוי רק בקרב 0.01% מהאוכלוסייה ולכן לא ניתן ליישמו כטיפול מועדף בנשאים הרבים החיים כיום. 

במקרה הנוכחי, שני הנשאים הם גברים שנדבקו בנגיף כבר לפני כ-30 שנה ועברו השתלות מח עצם מתורמים רגילים לאחר שחלו בסרטן הלימפומה, האחד לפני שלוש שנים והשני לפני חמש שנים. בכנס הבינלאומי דיווחו החוקרים כי מאז השתלת מח העצם לא הצליחו לראות סימנים לזיהום בנגיף ה-HIV בגופם של הנשאים.

אמנם החוקרים מציינים כי עדיין מוקדם מדי לקבוע אם הנגיף נעלם לחלוטין מגופם, אולם בעקבות הבדיקות שהצביעו על העדר כל זכר לחומר גנטי של הנגיף, הפסיקו שני החולים, בהדרגה, לקבל את הטיפול בקוקטייל התרופתי נגד איידס.

הודית מפגינה תמיכה בחולי איידסצילום: רויטרס

השימוש בהשתלות מח עצם ככלי טיפולי באיידס לא נחשב עד כה לטיפול מועדף, מאחר שאינו ישים על רקע ממדיה הנרחבים שלמגיפת האיידס: ההערכה היא כי בעולם חיים כיום 34 מיליון נשאים. לדברי הפרופ’ שלמה מעיין, מנהל המרכז לרפואת איידס בבית החולים הדסה עין־כרם, “השתלת תאי מח עצם היא פרוצדורה מורכבת ויקרה ואיננה יכולה להוות שיטה טיפולית לכמות גדולה של נשאים”.

כיוון נוסף לטיפול המוביל להיעלמות מוחלטת של הנגיף מהגוף ולריפוי, דווח במארס, כשצוות חוקרים אמריקאי עדכן על מקרה ראשון של טיפול תרופתי שהצליח לרפא ילדה בארה”ב שנדבקה בנגיף HIV מאמה בעת הלידה. התינוקת החלה לקבל טיפול 30 שעות לאחר הלידה, ונוכחות הנגיף בדמה הצטמצמה בהדרגה עד להיעלמות סימני הנגיף בגיל 29 יום.

בספטמבר 2009 דיווחו רשויות הבריאות בתאילנד על תוצאות ראשונות מעודדות של מחקר במימון הממשל האמריקאי על חיסון נגד איידס, שהראה יעילות בהפחתת הסיכון להידבק בנגיף ה-HIV ב-31.2%, לפי מחקר שנערך בבני אדם. המכון הלאומי לבריאות בארה”ב (NIH) מדווח על ממצאים מעודדים של מחקרים בתרביות מעבדה ליצירת נוגדנים שמנטרלים באופן מוחלט את נגיף ה-HIV בטווח רחב. לדברי מעיין, “נוגדנים אלו מנטרלים חלקים נרחבים בגנום של נגיף ה-HIV, והתקווה היא שניתן יהיה לפתח מהם חיסון שימנע מראש מהנגיף לחדור לגוף, בדומה למשל לחיסון נגד פוליו". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ