אסף הרופא: שביתה בוועדה להפסקת הריון מעכבת נשים שהחליטו להפיל

מבית החולים נמסר כי הוועדות מתקיימות מחוץ לשעות העבודה ומשרד הבריאות לא העביר תקציב עבורן, על אף פניות חוזרות ונשנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רופאי בית החולים "אסף הרופא" החליטו השבוע במפתיע להשבית את הוועדה להפסקת הריון בבית החולים בעקבות סכסוך כספי, מהלך שמעכב נשים שהחליטו להפיל.

אחד הזוגות שנפגע מההחלטה הם הורים לשני ילדים שבהריון השלישי קיבלו בבדיקת מי שפיר תוצאה המצביעה על בעיה כרומוזומלית בעובר. הזוג פנה לוועדה להפסקת הריון באסף הרופא לצורך ביצוע הפלה, זאת מכיוון שזהו אחד מבתי החולים היחידים בארץ המאפשרים לבצע הפסקת הריון עד סוף שבוע 23 להריון בשיטה של גרידה בהרדמה מלאה. במידה ובני הזוג יפנו לבית חולים אחר, הם צפויים לעבור הפסקת הריון בשלב מתקדם באמצעות השראת לידה, תהליך המבוצע בדומה ללידה בחדר לידה לאחר קבלת זריקת זירוז, ונחשב לטראומטי בהרבה בהשוואה לגרידה. לדברי מכר של בני הזוג, "האם מאוד לא רוצה לעבור את החוויה של לידה מוקדמת, אלא מבקשת להזדרז כל עוד חלון הזמנים מתאים לגרידה".

כשהגיעו הבוקר (ראשון) בני הזוג לוועדה באסף הרופא, גילו להפתעתם כי חבריה החליטו לפתוח בשביתה פתאומית. בני הזוג הופנו לוועדת חריגים בנושא ואף בודקים את האפשרות לפנות לבית חולים אחר באזור המרכז בימים הקרובים, אם כי עדיין לא ברור אם יוכלו לבצע בו הפלה בשיטת גרידה. "ההודעה על תוצאות מי השפיר היתה קשה מאוד עבורם מלכתחילה, ובעקבות המצב הנוכחי הם במצב של חוסר אונים", אמר המכר.

באסף הרופא עידכנו כי בחצי השנה האחרונה לא הועברו כספים לצוות המשתתף בוועדות להפסקת הריון ולמרות התראות למשרד הבריאות, דבר לא נעשה בעניין. בבית החלים הבהירו כי חברי הוועדה, לרבות רופאים ועובדות סוציאליות, החליטו להפסיק להשתתף בה עד שיועבר להם תשלום. מבית החולים נמסר כי "ועדות להפסקת הריון מתקיימות מחוץ לשעות העבודה ואינן חלק אינטגרלי ממשרתו של הרופא. הוועדות ממומנות על ידי משרד הבריאות, ולצערנו בחצי השנה האחרונה לא הועברו כספים לצוות המשתתף בהן, למרות פניות חוזרות ונשנות לגורמים במשרד הבריאות. לאחר שחברי הצוות התריעו במשך חודש, הוחלט מסיבה זו להפסיק את השירות וחברי הוועדה לא ישתתפו בוועדות ללא תשלום וללא החזר חובות ממשרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "מנכ"ל המשרד פנה לממונה על השכר, והשיג ארכה של שלושה חודשים לפתרון הבעיה, במהלכה ישולמו הוועדות כמו בעבר".

הוועדות להפסקת הריון סופגות בחודשים האחרונים ביקורת רבה גם מצד ארגונים פמיניסטיים, בטענה כי הן מציגות מודל פטרנליסטי ומיושן הייחודי לישראל שיש לוותר עליו, כפי שפורסם במארס (2013) ב"הארץ".

לפי החוק בישראל, כל אשה המבקשת לבצע הפלה נדרשת לפנות לשם כך לוועדה להפסקת הריון. באחרונה התייחסה לנושא שרת הבריאות יעל גרמן, ואמרה כי "נכון שהוועדות הללו אנכרוניסטיות, אין להן מקום והן מיותרות לחלוטין, אך הנזק מהן מועט כי בפועל מי שרוצה לעבור הפסקת הריון מצליחה לקבל אישור. לכן במכלול הנושאים שאני מבקשת לקדם - אתמקד בשלב זה במאבק בעניין הפונדקאות".

הפסקת הריון עד השבוע ה-23 מאפשרת פנייה לוועדה רגילה להפסקת הריון המורכבת מגינקולוג, רופא מומחה נוסף (לרוב גינקולוג שני) ועובד סוציאלי, ובהם לפחות אשה אחת. בקשה להפלה מהשבוע ה-24 ואילך דורשת כינוסה של ועדת-על הפועלת כיום ב-12 בתי חולים בארץ, וכוללת חמישה חברים בהם גינקולוגים בכירים, רופא פגים, גנטיקאי ועובד סוציאלי. החלטות הוועדות ניתנות לערעור, ואשה אף רשאית בעקבות סירוב להפלה לפנות בבקשה חוזרת לבית חולים אחר.

לפי נתוני הוועדות להפסקת הריון, הפועלות לפי חוק העונשין (הפסקת הריון) משנת 1977, בשנת 2011 בוצעו 19,214 הפלות לפי אישורי הוועדות, מחציתן לפי החוק המאפשר הפלה שאיננה מוקדמת כתוצאה מגילוי עריות או הריון מחוץ לנישואין, 18% בהתאם לסעיף בחוק המאפשר הפלה במקרה המסכן את בריאותה הפיזית או הנפשית של האישה, 19% עקב סכנה אפשרית לבריאותו הפיזית או הנפשית של היילוד לעתיד ו-10% כשהאשה מתחת לגיל 17 או מעל לגיל 40.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ