דן אבן

משרד הבריאות איתר בימים האחרונים עקבות לנגיף הפוליו במערכות ביוב במרכז הארץ. עם זאת, במשרד הבהירו כי טרם אותרו חולים בנגיף. הגילוי מגיע לאחר שבמשרד הבריאות הוחלט לבצע בדיקות מדגמיות נרחבות במערכות הביוב ברחבי הארץ לאיתור נוכחות הנגיף, לאחר שהוא אותר כבר בכמה תחנות בדרום הארץ מאז אובחן לראשונה בעיר רהט בסוף מאי.

הנגיף אותר במערכת השפכים איילון, המרכזת שפכים מרמלה, לוד, מודיעין ויישובי המועצה האזורית גזר, במערכת השפכים תנובות המרכזת שפכים מיישובים באזור לב השרון, כמו היישוב קלנסואה, ומתחנת חורשים המרכזת שפכים מהישובים ג'לג'וליה וכפר ברא.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי כל האיתורים הם של נגיף פוליו מאותו זן הדומה במבנהו הגנטי לזן שאותר בדצמבר האחרון במצרים, וההערכה היא כי הובא לישראל על ידי נשא שנדבק במצרים וכבר עבר לאנשים נוספים, אם כי לא ניתן לאמוד את מספרם.

חיסון נגד פוליו בטיפת חלב בב"ש, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי גרוטו, "ניתן להניח שהנגיף התפשט והדביק אנשים גם במרכז הארץ והשרון, אולם לא ניתן לשלול כי הנגיף הועבר למערכות הביוב במרכז ובשרון על ידי תושבי הדרום שנדבקו בו והגיעו לאזורים אלו לצורכי עבודה". במקביל מדווח משרד בריאות על התייצבות בכמות נגיפי הפוליו המאותרים במערכות הביוב של רהט ובאר שבע ואף על העלמות הנגיף מרשת הביוב באשדוד. במסגרת דיגום מערכות הביוב לא אותרו עד כה נגיפי פוליו בתל אביב, חיפה, ירושלים, במערכת השפכים של גוש דן, בצפון, באילת, להבים או אשקלון.

במשרד הבריאות הגבירו בימים האחרונים את ההערכות למבצע חיסונים שבמסגרתו תינתן לכל ילדי הדרום עד גיל שמונה חיסון נוסף נגד פוליו, המכיל את הנגיף החי בצורתו המוחלשת בטיפות, וזאת מעבר לחיסונים הניתנים בזריקה המכילה את הנגיף המומת בגילי חודשיים, ארבעה, שישה חודשים ושנה ובהמשך בבתי הספר בכיתות ב'. במשרד הבריאות כבר הזמינו בימים האחרונים חיסונים בטיפות המכילים שני זנים מוחלשים של פוליו, בהבדל מהחיסונים הקיימים במחסני המשרד שנעשה בהם שימוש עד שנת 2005 המכילים שלושה זני פוליו, וזאת במטרה להפחית את הסיכון לתופעות לוואי.

גרוטו הבהיר כי ההחלטה הסופית על ביצוע מבצע החיסונים תלויה בתוצאות סקר בדיקות צואה שמבצע המשרד ביישובי הדרום בימים אלה. עד כה נאספו 1,400 דגימות צואה מתושבי הדרום, בניסיון להעריך את מידת התפשטות הנגיף, ובמשרד מתכננים להשלים איסוף של 2,000 דגימות לצורך עיבוד הנתונים. לדברי גרוטו, התפשטות הפוליו במערכות הביוב למרכז אינה משנה בשלב זה את הערכת המצב לקראת מתן החיסון בטיפות לילדי הדרום, וכרגע לא נשקלת האפשרות למתן החיסון בטיפות גם לילדים שאינם תושבי הדרום.

במשרד הבריאות הבהירו עוד כי בשלב זה לא אותרו כלל חולי פוליו בישראל והנגיף אותר במערכות הביוב בלבד. במשרד, עם זאת, החליטו באחרונה להגביר את הערנות במחלקות נוירולוגיות בבתי החולים מפני חולים המאושפזים עם סימני שיתוק בחשד לפוליו.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, קיימות חמש מדינות בלבד בהן הפוליו נמצא במצב פעיל, מתוכן שלוש שבהן מוגדרת המחלה 'אנדמיה' ומתפשטת ללא שליטה: אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה. לשם השוואה, 125 מדינות היו במצב זה בשנת 1988. שתי המדינות הנוספות בהן אותרו חולי פוליו בודדים מתחילת השנה הן סומליה וקניה, אליהן עלולה להצטרף ישראל במידה ויאותרו חולים גם בארץ. בארגון הבריאות העולמי סומן יעד במסגרת תוכנית שהחלה השנה למיגור הפוליו מהעולם עד 2018.

כדי לצמצם את הסיכון להידבקות בפוליו, משרד הבריאות שב ומורה להקפיד על כללי ההיגיינה, במיוחד על נטילת ידיים לאחר יציאה משירותים, לפני מגע עם אוכל ולאחר החלפת חיתולים של תינוקות, וקורא להקפיד על שגרת החיסונים בטיפות החלב לילדים עד גיל שש בכל הארץ. עוד נמסר כי "משרד הבריאות ממשיך במעקב ויעדכן את הציבור בכל התפתחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ