משרד הבריאות ממליץ לבטל ריצות מרתון בתנאי חום קשים

ועדה שהוקמה לאחר מותו של צעיר בן 29 במרתון תל אביב בשל עומס החום, המליצה בדו"ח שפרסמה להצמיד ליווי רפואי בכל שלבי המרתון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ועדה מקצועית במשרד הבריאות, שקמה בעקבות מותו של אחד הרצים במרתון תל אביב שהתקיים במארס השנה, ממליצה לבטל אירועי ספורט המוניים כאשר הטמפרטורה היא 28 מעלות צלזיוס ומעלה. הוועדה ממליצה גם ולהדק משמעותית את הפיקוח הרפואי על ריצות מרתון ואירועי ספורט שמשלבים ריצות ארוכות, באורך עשרה קילומטרים ומעלה, המתקיימים בישראל. במרתון שהתקיים בתנאים של עומס חום קשה התמוטט מיכאל מיכאלוביץ’, בן 29 ממושב מנוחה, ומת. עשרות רצים נוספים נפגעו ממכת חום ומצבם של 12 מהם הוגדר קשה.

הוועדה בראשות פרופ' דני מורן מהמחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת אריאל, המשמש יו"ר התוכנית הלאומית לקידום אורח חיים בריא ופעיל במשרד הבריאות, שמנתה 28 חברים, המליצה בדו"ח שהועבר למנכ"ל המשרד כי בטמפרטורה של 28 מעלות ומעלה יבוטלו אירועי ספורט המוניים. כמו כן לא יתבצע הזנק במרוץ ברמה של 24 יחידות יא"נ (יחידות אי נוחות), שהיא רמה המשתווה לטמפרטורה של 28 מעלות ו-50% לחות. גם באירוע שבו נפגעי חום רבים, בשיעור של יותר משלושה לכל 1,000 משתתפים, ישקול המנהל הרפואי של האירוע להמליץ לעצרו.

במשרד הבריאות מסבירים כי המלצות הוועדה אומצו כהמלצות של המשרד, אולם הן עדיין מוגדרות כהמלצות בלבד ואינן מחייבות במציאות הנוכחית, מאחר שמשרד הבריאות כיום אינו נדרש לאשר אירועי ספורט. לפי ההמלצות, אחראי הבטיחות באירוע יברר את עומס החום הצפוי במרוץ החל מ-24 שעות לפני האירוע וינטר את עומס החום ותנאי האקלים לאורך כל האירוע. כמקובל בעולם, מומלץ כי בקו הזינוק למרוץ יונף דגל המצביע על עומס החום: דגל לבן מסמן כי אין עומס חום, דגל כחול מצביע על עומס חום קל ודגל צהוב מתריע על עומס חום בינוני. העונה שתומלץ רשמית למרוצים למרחקים ארוכים תהיה מ-1 באוקטובר ועד סוף פברואר.

לפי ההמלצות, כל אירוע ספורט יכלול תיק בטיחות ובו פירוט ההיערכות המנהלתית, הבטיחותית והרפואית שיאשר מנהל האירוע. מארגני אירועי ספורט הכוללים ריצות ארוכות יתבקשו, לפי ההמלצה, לפתוח אתר אינטרנטי למשתתפים בריצות ובו מידע על פגיעות חום ופגיעות מאמץ יתר, הנחיות המורות על תוכנית אימונים והכנה גופנית לריצה, גורמי הסיכון והסכנות הבריאותיות בריצות ארוכות, שתייה נכונה ושמירה על מאזן נוזלים תקין ודוגמאות לתוכניות אימון שיכולות לסייע להכנה לקראת ריצה ארוכה. למשתתפים בריצות ממליץ הצוות להיבדק אצל רופא המשפחה בטרם התחלת האימונים. הבדיקה צריכה לכלול גם תרשים אק"ג כדי לשלול מומים לבביים מולדים. השתתפות בריצת חצי מרתון מומלצת רק לאחר שנעשו לפחות שלוש ריצות של 10 ק"מ שנתיים קודם לכן, והשתתפות בריצת מרתון מומלצת לאחר השתתפות בשני מרוצי חצאי מרתון לפחות שנתיים קודם לכן.

עוד המליצה הוועדה, כי כשבוע לפני אירוע ספורט הכולל ריצה ארוכה יידרשו המארגנים לפרסם באתר האירוע את תחזית מזג האוויר הצפויה, שתכלול את המשמעויות הבריאותיות וההמלצות להיערכות בהתאם. לכל אירוע תוקם גם רשת להעברת מסרונים (SMS) למשתתפים שיעדכנו בתנאי מזג האוויר הצפויים. כמו כן, יהיו חייבים המארגנים למדוד את תנאי האקלים ועומס החום במקום האירוע ולפרסמם.

בהתאם להמלצות, כל אירוע ספורט הכולל ריצות ארוכות יחויב במינוי מנהל רפואי שתפקידו לדאוג לליווי הרפואי לאירוע ולאשר את האירוע בהיבט של סכנה בריאותית. המנהל, שיהיה רופא בעל ניסיון בטיפול באירועי ספורט, ינחה את גורמי הרפואה המלווים את האירוע, כגון מד"א, ויפרסם נהלים לארגון מערך הרפואה, לרבות הרכב צוותי הרפואה, מספר תחנות עזרה ראשונה ומיקומן, הצבת בריכות מתנפחות רדודות עם מי קרח והצבת רכבי פינוי.

צוות ועדת הבדיקה אף ממליץ לקבוע נהלים לטיפול בנפגעי חום בריצות ארוכות: הטיפול יחל בקירור חיצוני של הנפגעים בשפיכת מים קרים תוך ניטור טמפרטורת הגוף במקום ההתמוטטות ובהמשך העברתו המיידית של הנפגע לאוהל המרפאה בשטח האירוע להמשך טיפול ומעקב. במקרה של פינוי מהיר לבית חולים, ייעשה קירור המטופל באמבולנס בשפיכת מים קרים, הפעלת מיזוג ועירוי של נוזלים קרים. כן הומלץ כי משתתף שהתמוטט מכל סיבה במרוץ יונחה על ידי הצוות הרפואי לא לחזור למרוץ.

ההמלצות קובעות כי בתחנות שתייה באירועי ספורט הכוללים ריצות ארוכות יהיו כוסות מים ובקבוקי מים של חצי ליטר. תידרש פריסת תחנות במרחק סביר זה מזה, לפחות בכל 3 ק"מ לאורך המסלול וכן בנקודת הסיום של המרוץ. כמות מי השתייה הנדרשת תחושב על פי מפתח של 1.25 ליטר מים למשתתף לכל 5 ק"מ.

הוועדה המקצועית מונתה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ’ רוני גמזו. לאחר אירועי מרתון תל אביב השנה ועל רקע מותו של רץ נוסף בן 42 בשל מכת חום במרתון תל אביב שנערך באפריל 2011, אירוע שלוווה גם הוא בנפגעים רבים. לאחר אסון המרתון השנה התפתחו חילופי האשמות בין עיריית תל אביב שטענה כי אישרה את המרתון על סמך אישור שניתן ממשרד הבריאות לבין המשרד, שטען כי אין בסמכותו לאשר אירועי ספורט המוניים או לבטלם ואף כי התריע בפני העירייה על הבעייתיות במרתון בשל תנאי החום הקשים הצפויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ