מת מדלקת ריאות לאחר שנדבק בחיידק הליגיונלה בעין-כרם

שרידים של החיידק אותרו בבית החולים בירושלים לאחר שהחולה, בן 74, מת לפני שבועיים לאחר שנדבק בו. במוסד נערך בימים האחרונים חיטוי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
דן אבן

חולה בן 74 מת מדלקת ריאות לאחר שנדבק בחיידק הליגיונלה בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. בבית החולים נערך בימים האחרונים חיטוי כנגד חיידק הליגיונלה, לאחר שהוא אותר במערכות המים של בית החולים לאחר שנודע על מותו של החולה שאושפז במקום.

החולה, בן 74, היה מאושפז במחלקה הכירורגית בהדסה עין-כרם בעקבות ניתוח, אולם חמישה ימים לאחר ששוחרר לביתו אושפז בשנית עם דלקת ריאות קשה ולפני שבועיים מת. בדיקות מעבדה שבוצעו לאחר מותו של החולה זיהו כי הוא נדבק בחיידק הליגיונלה, חיידק המתרבה במערכות מים ועלול להיות קטלני בעיקר בקרב חולים עם פגיעה במערכת החיסונית.

בבית החולים הדסה החלו לבדוק באופן מידי את מערכות המים, וגילו במחלקה הכירורגית בה אושפז החולה עקבות של החיידק במערכת המים. בבית החולים בוצע תהליך חיטוי שהסתיים ביום רביעי, ובעקבותיו הוחלט גם על חיטוי כל בניין האשפוז כנגד ליגיונלה בתהליך שהושלם בסוף השבוע. בהדסה מספרים כי רק בחודש יוני בוצע בבית החולים דיגום שגרתי לחיידק הליגיונלה על ידי משרד הבריאות שתוצאותיו היו תקינות.

מהדסה נמסר כי "עם גילוי החשד התבצעו מיד בדיקות מקיפות של המים במחלקה הכירורגית על ידי אנשי בית החולים ומשרד הבריאות. מהדיגום התקבלה תוצאה חריגה ובעקבות כך בוצע חיטוי של מערכת המים החמים והקרים במחלקה. בהדסה מבוצע דיגום שגרתי לליגיונלה במערכת המים. בנוסף, בכניסה לבניין האשפוז בהדסה מותקן אביזר מיוחד שמטרתו למנוע התיישבות חיידקי הליגיונלה. הנהלת בית החולים מדווחת על האירוע למשרד הבריאות כמקובל".

חיידק הליגיונלה מתרבה במקורות מים לרבות בריכות ומקלחות ציבוריות ובמערכות מיזוג אויר. מחלת הלגיונרים הנגרמת על ידי החיידק התגלתה לראשונה בכנס של ותיקי הליגיון האמריקאי שהתקיים במלון בפילדלפיה בארה"ב בשנת 1976, אז חלתה קבוצה גדולה של מוזמנים בדלקת ריאות קשה לאחר שהחיידק פוזר במערכת מיזוג האוויר במלון, ומכאן מקור שמה. חיידקי ליגיונלה עלולים להצטבר גם במערכות מים ביתיות, למשל בראש המקלחת או בצינור המים החמים המתחבר לדוד המים. לפי ההמלצות המקובלות בעולם, אין צורך לבצע פעילות כנגד החיידק בבתים הפרטיים כנגד החיידק, מאחר ורוב הנחשפים לו אינם מפתחים מחלה קשה.

בשנת 2012 דווח למשרד הבריאות על 55 ישראלים שלקו במחלה בעקבות הידבקות בחיידק הליגיונלה, עלייה של 22% בהשוואה ל-2011. מתחילת 2013 דווח על 22 חולים, מספר דומה לזה שדווח בתקופה המקבילה אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ