משרד הבריאות נערך למבצע חיסון של ילדי הדרום נגד נגיף הפוליו

מתוך 2,300 דגימות שנאספו, אותרו 7 נשאים ועשרה חשודים כנשאי הנגיף. החיסון יכיל נגיף חי מוחלש ונועד להגן בעיקר על קרובי הילדים שכבר חוסנו מפני הידבקות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

במשרד הבריאות נערכים לקראת מבצע חיסון נוסף של ילדי הדרום עד גיל 8 נגד נגיף הפוליו, בחיסון שמכיל נגיפים חיים מוחלשים. זאת מעבר למנות החיסון נגד פוליו המכילות את הנגיף המומת וניתנות באופן שגרתי בגילאים חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה ובהמשך לילדי כתות ב’ בבתי הספר.

ההיערכות, עליה פורסם הערב (שלישי) בערוץ 10, החלה בימים האחרונים על רקע המשך התפשטות נגיף הפוליו במערכות הביוב במדינה. עם זאת, במשרד הבריאות מדגישים כי ההחלטה הסופית בעניין טרם התקבלה, ותתקבל בסוף השבוע, לאחר הערכת מצב עם אנשי מקצוע.

במשרד הבריאות נמשך איסוף דגימות צואה מתושבי הדרום במסגרת הסקר האומד את התפשטות הפוליו ברחבי הארץ. עד כה נאספו באמצעות הסקר 2,300 דגימות צואה בהם אותרו שבעה ישראלים הנושאים נגיפי פוליו ועוד עשרה החשודים כנשאי הנגיף, אולם אף אחד מהם אינו לוקה במחלת פוליו פעילה. בישראל לא אותרו חולי פוליו מאז התפרצות המחלה בשנת 1988, בה נפגעו 15 ישראלים והפכו משותקים, מרביתם מאזור חדרה ואור עקיבא.

לפני שלושה שבועות פורסם ב"הארץ" כי מבצע החיסונים המתוכנן בשלב זה עבור ילדים מדרום הארץ עד גיל שמונה, שעליו המליצו גם רופאים בכירים מהאיחוד האירופי שסיירו באחרונה בישראל, מלווה בדילמה: החיסון אינו ניתן כדי להגן על הילדים מפני פוליו, משום שהם כבר חוסנו נגד הנגיף באמצעות חיסונים המכילים את הנגיף המומת, אלא ניתן במטרה להגן על הסובבים את הילדים ובייחוד על קרובי משפחותיהם. החיסון המכיל את הנגיף המוחלש גם ניתן בטיפות לפה, בניגוד לחיסון המכיל את הנגיף המומת הניתן בזריקות.

החיסון בטיפות, המכיל נגיפים מוחלשים ניתן בישראל עד שנת 2005, אולם הוחלף בחיסון המכיל את הנגיף המומת במטרה להפחית את הסיכון לתופעות לוואי. חיסון המכיל נגיפים מוחלשים עלול במצבים חריגים לגרום להתפרצות פוליו בקרב אנשים בסביבת המתחסן שהנגיפים המוחלשים עוברים אליהם, כשהסכנה גבוהה יותר בקרב אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת כגון חולים קשים.

עם זאת, בקרב הילדים המתחסנים קיים סיכון אפסי להתפרצות פוליו בעקבות קבלת החיסון המכיל נגיפים מוחלשים. בספרות הרפואית קיים תיאור אחד בלבד של ילד שקיבל חיסונים נגד פוליו המכילים נגיפים מומתים, ובהמשך קיבל את החיסון המכיל נגיפים מוחלשים וחלה בפוליו, ומכאן ההערכות שהסיכון לכך הוא אפסי.

חיסון נגד פוליו בבאר שבע, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

במשרד הבריאות כבר הוזמנו בשבועות האחרונים חיסונים בטיפות, שמכילים שני זנים מוחלשים של פוליו. זאת בשונה מהחיסונים הקיימים במחסני המשרד, שהיו בשימוש עד שנת 2005, ומכילים שלושה זני פוליו, ובמטרה להפחית את הסיכון לתופעות לוואי לקרובי המתחסנים.

ממשרד הבריאות נמסר כי "בימים אלה משלים משרד הבריאות התייעצויות עם מובילי התחום המקצועיים במדינה, ראשי האיגודים, רופאי ילדים ומשפחה, אנשי ציבור ורשויות מקומיות. עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי מבצע חיסונים, והמסקנות מכלל ההתייעצויות והפרטים הסופיים נתונים להחלטת מנכ"ל המשרד ויוצגו ביום ראשון".

בהתפרצות הפוליו הנוכחית בישראל, שהחלה בסוף חודש מאי, אותר הנגיף בתחילה במערכת הביוב של העיר רהט, ובהמשך התפשט למערכות ביוב במספר יישובים בדרום, לרבות בבאר שבע ואשדוד. במהלך יולי הוא גם אותר במערכות ביוב המרכזות שפכים מרמלה, לוד, מודיעין ויישובים בשרון. ההערכה במשרד הבריאות כי הנגיף הפעיל בארץ, שהועבר לארץ ככל הנראה ממצרים, מדבק ועובר באוכלוסייה, אולם עדיין לא גרם למחלה פעילה, על רקע שיעורי ההתחסנות הגבוהים נגד פוליו באוכלוסייה הכללית, הנאמדים ב–94%–95% התחסנות.

בעולם כולו קיימות כיום חמש מדינות בלבד שבהן מאובחנים חולי פוליו: שלוש מדינות בהן מוגדרת המחלה 'אנדמיה' ומתפשטת ללא שליטה: אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה, ושתי מדינות באפריקה שבהן אותרו חולים בודדים מתחילת 2013: סומליה וקניה, אליהן עלולה להצטרף ישראל אם יאותרו חולים גם בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ