חצי מיליון מנות חיסון כבר הוזמנו

משרד הבריאות יתחיל לחסן נגד פוליו

המבצע אמור היה להקיף כ-150-200 אלף ילדים באזור הדרום, וכעת ייתכן שיורחב לכל הארץ. המבצע יימשך כחודשיים; חיסונים יינתנו גם בבתי הספר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
דן אבן

משרד הבריאות החליט בסוף השבוע לפתוחבעקבות התפשטות הנגיף במערכת הביוב בישראל. במקור תוכנן המבצע להקיף כ-200-150 אלף ילדים באזור הדרום, וכעת ישנה אפשרות כי יורחב לכל הארץ, והיום (ראשון) יוודע היקפו. המבצע צפוי להימשך כ-60 ימים, שבהם יפעלו טיפות החלב באזורים המיועדים במתכונת מורחבת. על פי ההערכות, לילדים מגיל שש יינתן החיסון גם בבתי הספר.

במסגרת המבצע יחוסנו ילדים בחיסון הניתן בטיפות ומכיל נגיפים מוחלשים, כדי להגן על קרוביהם שאינם מחוסנים נגד המחלה. החיסון מלווה בדילמה אתית, כיוון שאינו נדרש עבור הילדים עצמם, שרובם המכריע מחוסנים נגד המחלה בחיסון המכיל נגיפים מומתים ונכלל בתוכנית החיסונים הלאומית.

בנוסף, החיסון שישמש במבצע הוא בעל סיכון מוגבר להעברת הנגיפים לקרוביהם של הילדים המחוסנים ולהתפרצות של מחלת פוליו פעילה אצלם. ההחלטה לצאת למבצע התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע בימים האחרונים, ועל רקע חשש שהועלה ברשויות הבריאות באירופה מפני התפשטות הפוליו מחוץ לישראל. בשיחה עם הנהלת משרד הבריאות בסוף השבוע הביעו גם נציגי ארגון הבריאות העולמי (WHO) תמיכה

חיסון נגד פוליו בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

המכילים נגיפים מוחלשים בעלות של חצי מיליון שקל. עד כה הגיעו 200 אלף חיסונים, שיפוזרו במשך היום בטיפות החלב לקראת תחילת המבצע הצפוי בקרוב. החיסונים החדשים מכילים שני זנים של נגיף הפוליו, ונחשבים בטוחים יותר מבחינת הסיכון לתופעות לוואי מהחיסונים ששימשו בישראל עד 2005, שהכילו שלושה זנים מוחלשים. זן 2, שנכלל בעבר בחיסון, נחשב כיום לזן פראי שנכחד. החיסון לא יינתן לילדים שבמשפחתם בעלי מערכת חיסונית מוחלשת, שנמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלת פוליו פעילה בעקבותיו. בקרב המתחסנים עצמם - בספרות הרפואית קיים תיאור אחד בלבד של ילד שקיבל חיסונים נגד פוליו המכילים נגיפים מומתים ובהמשך קיבל את החיסון המכיל נגיפים מוחלשים וחלה בפוליו.

במסגרת סקר האומד את התפשטות הפוליו במערכות הביוב ברחבי הארץ. עד כה זוהו באמצעות הסקר מספר ישראלים הנושאים את הנגיף, ממצא המצביע על התפשטותו בקרב האוכלוסייה. עם זאת, בישראל לא אותרו חולים במחלת פוליו פעילה מאז ההתפרצות האחרונה של המחלה ב-1988, שבה נפגעו והפכו משותקים 15 ישראלים, רובם מאזור חדרה ואור עקיבא.

אותר נגיף הפוליו בתחילה במערכת הביוב של העיר רהט, ובהמשך התפשט למערכות ביוב במספר יישובים בדרום, לרבות בבאר שבע ואשדוד, ובמהלך יולי גם אותר במערכות ביוב המרכזות שפכים מרמלה, לוד, מודיעין ויישובים בשרון. ההערכה במשרד הבריאות היא כי הנגיף הועבר לארץ ממצרים ומתפשט באוכלוסייה מאז חודש פברואר האחרון, אך עדיין לא גרם למחלה פעילה.

בעולם כולו קיימות כיום רק חמש מדינות שבהן מאובחנים חולי פוליו: שלוש מדינות בהן מוגדרת המחלה “אנדמיה” ומתפשטת ללא שליטה (אפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה) ושתי מדינות באפריקה שבהן אותרו מתחילת 2013 חולים בודדים 
(סומליה וקניה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ