מבצע החיסון יוצא לדרך |

החל ממחר: 150 אלף ילדים בדרום יחוסנו נגד נגיף הפוליו

החיסון, שיינתן בשתי טיפות, מיועד לילדים עד גיל 9 וחצי, בין קריית גת ומצפה רמון. אם יימצאו שוב עדויות לנגיף במרכז הארץ, תיבחן אפשרות להרחבת המבצע

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות הכריז היום (ראשון) על פתיחת מבצע חיסונים החל ממחר, ובו יינתן חיסון נגד נגיף הפוליו המכיל נגיפים מוחלשים לילדי דרום הארץ עד גיל תשע וחצי (החל מילידי ה-1 בינואר 2004). החיסון, המכיל נגיפים מוחלשים של שני זני פוליו - זן מס' 1, שהוא זה שאותר במערכות הביוב בישראל בחודשים האחרונים וזן מס' 3 - יינתן לכ-150 אלף ילדים תושבי הדרום ב-66 יישובים מקריית גת בצפון ועד מצפה רמון בדרום. המבצע, עם זאת, אינו כולל בשלב זה ילדים המתגוררים ביישובי מישור החוף ועוטף עזה, בהם שדרות.

ייתכן והמבצע אף יורחב תוך שבוע בהתאם להערכת מצב שיבצע המשרד גם לאזורים נוספים צפונית מקריית גת, במידה ושרידי הנגיף יאובחנו גם במרכז הארץ. בתחילת החודש שעבר אותרו שרידים ראשונים של פוליו במערכות הביוב של לוד, רמלה, מודיעין ויישובים בשרון, ובמשרד הבריאות הבהירו כי אם הממצאים יחזרו על עצמם, יוחלט על הרחבת המבצע ואף תיבחן האפשרות למבצע חיסונים ארצי.

החיסון, שמטרתו המוצהרת היא "למנוע מקרי הידבקות במשפחה", יינתן בשתי טיפות על הלשון לילדים החל מגיל ארבעה חודשים שכבר קיבלו בגיל חודשיים את החיסון הכולל נגיפי פוליו מומתים בזריקה. החיסון יינתן בסניפי טיפות חלב לכלל הילדים עד גיל תשע וחצי, והם יהיו פתוחים בימים ראשון-חמישי בין השעות שמונה בבוקר ועד שמונה בערב, וכן בימי שישי בבוקר. בכוונת משרד הבריאות להשלים את מבצע החיסון תוך חודש ועד עונת החגים. עם פתיחת שנת הלימודים בתום החודש, ייתכן כי החיסונים יינתנו גם בבתי הספר לתלמידי כיתות א' עד ג'.

ילדים שבמשפחתם ישנם חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לא יקבלו את החיסון, וזאת בשל החשש שהנגיפים המוחלשים המצויים בו עלולים לגרום אצל קרוביהם למחלת פוליו פעילה. בקבוצה זו נכללים ילדים שהם או קרוביהם סובלים מסרטן מסוג לוקמיה, לימפומה, קרצינומטוזיס (גידול סרטני של קרום הצפק שבבטן), או שהם מקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית, לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה. כמו כן, החיסון לא יינתן לילדים הסובלים מליקויים תורשתיים במערכת החיסון, ילדים עם תגובה אלרגית מיידית לחיסון נגד פוליו או לתרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין ונשאי HIV.

החיסון נגד פוליו המכיל נגיפים מוחלשים עלול לגרום בסיכון נמוך של פחות מאחד למיליון להתפרצות מחלת פוליו פעילה אצל קרובי הילדים המתחסנים. הילדים עצמם נמצאים בסיכון אפסי להתפרצות המחלה, מאחר והם כבר מחוסנים ברובם המכריע בחיסון המכיל נגיפים מומתים. לדברי מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור רוני גמזו, "בהתחשב ברמת החיסון הגבוהה באוכלוסייה, הסיכון בחיסון הוא פשוט אפס. ההגנה היא למשפחה, לכלל הילדים ולכלל האוכלוסיה, וחובה על כולנו לבצע זאת". לדברי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, "זהו חיסון שמשתמשים בו כיום בכל העולם להכחדת הפוליו".

בשלב זה יינתן החיסון בטיפות במנה אחת אך במשרד הבריאות מבהירים כי ייתכן ובהמשך יוחלט על מנה נוספת. במסגרת המבצע, במשרד הזמינו כבר לפני כמה שבועות חצי מיליון מנות חיסון מחברת גלקסו-סמית-קליין (GSK), ו-200 אלף מתוכם כבר הגיעו ארצה. כמו כן הוחלט לאחרונה במשרד על הזמנת חצי מיליון חיסונים נוספים, למקרה שהחיסון יורחב לכלל ילדי ישראל.

על מבצע החיסון הוחלט בעקבות בדיקות מדגמיות של צואה שבוצעו בחודשים האחרונים בקרב תושבים בארץ כדי לאמוד את התפשטות הנגיף. לדברי גמזו, "אמנם לא אובחנו עד כה מקרים של מחלת פוליו, אולם להערכת המשרד כאלף ישראלים או יותר נושאים כרגע בכל רגע נתון את נגיף הפוליו, ומעבירים אותו הלאה. זהו מעגל העברה ברור שהשתקף מהבדיקות שבהם ראינו עשרות של אנשים שהם נשאים ברורים של פוליו. הוא הוסיף כי “מאחר והאוכלוסייה הישראלית מחוסנת נגד פוליו לא הופיע עד כה מקרה תחלואה, אך מאחר והנגיף מתפשט, קיים סיכון סטטיסטי למקרה תחלואה ואיננו מחכים לו". במשרד הבריאות הוקם צוות שינהל את מבצע החיסונים, לרבות אספקת החיסונים לטיפות החלב והיענות האוכלוסייה למבצע.

לדברי שרת הבריאות יעל גרמן, "בעקבות התייעצויות וממצאים בשטח החלטנו לצאת למבצע חיסונים מקיף בדרום בלבד. ההחלטה התקבלה לאחר הליך חשיבה ארוך והתייעצות עם מומחים ובכלל זה מומחי ארגון הבריאות העולמי, ורק לאחר שהוכח כי קיימת העברה של הנגיף ביישובי הדרום. המשרד לא יחסוך במשאבים אנושיים וכספיים כדי למגר את הפוליו". גרמן אמרה כי היא “קוראת לכל ילדי הדרום להתחסן" וסיפרה כי החל ממחר היא תעביר את לשכתה לדרום הארץ, כדי לעודד את האוכלוסייה להתחסן בערים וביישובים קטנים, לרבות בפזורה הבדואית.

בחודשים האחרונים, לאחר שאותרו נגיפי פוליו במערכות ביוב בישראל, כבר קרא משרד הבריאות לכל האוכלוסייה להתחסן נגד פוליו בחיסון המקובל המכיל נגיפים מומתים, לפי תוכנית החיסונים הלאומית. במסיבת העיתונאים דיווח המשרד על שיעורי היענות גבוהים שהיגעו בעקבות הקריאה ל-98% מהאוכלוסייה.

לקראת תחילת המבצע הגיעה לישראל הד"ר דינה פייפר, מנהלת התוכנית למחלות הניתנות למניעה על ידי חיסונים בארגון הבריאות העולמי (WHO) באירופה. לדבריה, "פוליו היא מחלה קטלנית וכיום רק לשלוש מדינות יש מאפיינים לפוליו- פקיסטאן, אפגניסטאן וניגריה. הכחדת הפוליו מהעולם בשנת 2040 היא מציאות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ