היום הראשון למבצע חיסון הפוליו בדרום: אלפים חוסנו

כ-4,000 ילדים הגיעו להתחסן בדרום הארץ, פחות מהצפי של משרד הבריאות. מיליון חיסונים הוזמנו, תוך כשבוע יוחלט אם להרחיב את המבצע לכל הארץ

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
דן אבן

אלפי ילדים חוסנו נגד פוליו במסגרת מבצע “שתי טיפות” של משרד הבריאות שהחל היום, למתן עד גיל תשע וחצי. כ-4,000 ילדים הגיעו עד לשעות הערב לטיפות החלב בדרום לקבלת החיסון, המכיל נגיפים חיים מוחלשים, וניתן בנוסף לחיסון נגד פוליו המכיל נגיפים מומתים, שניתן במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית בגילי 2, 4, 6 חודשים ושנה בטיפות החלב ובמנה נוספת בכיתות ב' בבתי הספר. במשרד הבריאות הוחלט לפתוח השבוע את טיפות החלב בדרום הארץ עד השעה 20:00 בערב ולתגבר את כוח האדם הסיעודי לצורך מתן מענה להורים המגיעים לחסן את ילדיהם.

בשעות הבוקר סיירה שרת הבריאות בתחנות טיפות החלב בדרום, כדי לבחון מקרוב את מהלך המבצע. בזמן סיור השרה ברהט, שהיא העיר הראשונה בה אותרו נגיפי פוליו במערכת הביוב בסוף מאי כסימן ראשון להתפרצות הנוכחית, ההיענות לחיסונים היתה עדיין נמוכה, אך בהמשך גברה ההיענות של משפחות בטיפות החלב בהם ביקרה בלהבים ובבאר שבע. מלשכת גרמן נמסר כי "בתחנה ברחוב ירושלים בבאר שבע נתקלה השרה לראשונה בתור של הורים שהגיעו לחסן את ילדיהם, והתפעלה מהסדר במקום". גרמן אמרה "אני מסירה את הכובע. זה לא מובן מאליו שהאחיות עובדות ונרתמות בקיץ לעבודה משמונה בבוקר עד שמונה בערב. אין היסטריה בתחנות טיפת חלב. הציבור נענה לקריאה ומגיע".

אלפי הורים פנו אתמול למוקד הטלפוני "קול הבריאות" של כדי לברר פרטים לגבי חיסון הפוליו ותחנות טיפות חלב בהן ניתן לקבל אותו. במשרד הבריאות הוקם מטה מעקב שירכז נתונים על המשך התקדמות מבצע החיסונים. במשרד הבריאות ציינו כי ישנה היענות גבוהה יותר לחיסון בקרב האוכלוסייה היהודית ביחס להיענות בקרב האוכלוסייה הבדואית, אולם במשרד מקווים שבתום הרמאדן יגיעו יותר בדואים כדי לחסן את ילדיהם.

מתן חיסון נגד פוליו, היום בדרוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מבצע החיסונים החל היום בשלב ראשון לילדים מגלי ארבעה חודשים ועד תשע וחצי (לילידי ינואר 2004 ואילך) ב-66 יישובים בדרום הארץ, מקרית גת בצפון ועד מצפה רמון בדרום, לרבות באר שבע, רהט, ערד, עומר ולהבים. המבצע אינו כולל את יישובי מישור החוף הדרומי (אשדוד, אשקלון) ויישובים בסמוך לעוטף עזה, לרבות שדרות, נתיבות ואופקים. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הודיע בהשקת המבצע כי בתוך שבוע יוחלט האם להרחיב את המבצע לכלל ילדי ישראל. לפני כחודש הזמין משרד הבריאות מחברת התרופות GSK חצי מיליון מנות חיסון המכיל נגיפי פוליו מוחלשים, אשר מרביתן כבר הגיעו לישראל ופוזרו בטיפות החלב בדרום. בשבוע שעבר ביצע המשרד הזמנה של חצי מיליון מנות חיסון נוספות, שטרם הגיעו ארצה. אתמול הכחיש משרד הבריאות פרסומים ולפיהם ניתנה המלצה כלשהי להרחיב את מבצע החיסונים לכלל ילדי ישראל. הוועדה המייעצת בנושאי פוליו למנכ"ל המשרד, בראשה עומד פרופ' אלי סומך, יו"ר איגוד רופאי הילדים מבית החולים וולפסון, עדיין דנה בנושא.

. לדברי בכיר במשרד הבריאות, "המשרד בוחן בימים אלה האם יש אינדיקציה לכך שיש צורך להרחיב את מבצע החיסונים לאזורים נוספים בהתאם למגמת התפשטות הנגיף במערכות הביוב ובבדיקות סקר של הצואה שנמשכות. עד כה לא התקבלו אינדיקציות כאלה, ובמידה ותתקבל החלטה על הרחבת מבצע החיסונים, המשרד יודיע על כך". עד כה אותרו במסגרת בדיקות הסקר לנוכחות נגיפי פוליו בצואה שמבצע המשרד 23 ישראלים מדרום הארץ נשאי נגיף הפוליו, אולם אף אחד מהם אינו חולה במחלה פעילה, מאחר וכולם מחוסנים נגד הנגיף.

החיסון הניתן לילדים רק לאחר שחוסנו כבר נגד פוליו בחיסון המכיל נגיפים מומתים ניתן במטרה מוצהרת "למנוע מקרי הידבקות במשפחה", כלומר אצל קרוביהם של הילדים באמצעות העברת הנגיפים המוחלשים אליהם. החיסון נעשה בטפטוף שתי טיפות על הלשון וכולל נגיפי פוליו מוחלשים משני זנים - זן 1 המופיע בחודשים האחרונים במערכות הביוב בישראל וזן מס' 3, ובכך שונה מהחיסון הכולל נגיפים מוחלשים שניתן בארץ עד שנת 2005 והופסק עקב ריבוי הדיווחים על תופעות לוואי, שהכיל גם את זן 2 שהוכחד מהעולם בשנת 1999.

במשרד הבריאות מבהירים כי הסיכון במתן החיסון אפסי, אולם עדיין קיים סיכון של פחות מאחד למיליון להתפתחות מחלת פוליו פעילה בקרב קרוביהם של ילדים שחוסנו, שהנגיפים המוחלשים יערו אליהם, בייחוד בקרב חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת. מסיבה זו, כדי להפחית עוד יותר את הסיכון, הוחלט במשרד הבריאות כי ילדים שבמשפחתם חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לא יקבלו את החיסון, על רקע החשש שהנגיפים המוחלשים המצויים בו עלולים לגרום אצל קרוביהם למחלת פוליו פעילה. בקבוצה זו נכללים ילדים שהם או קרוביהם סובלים מסרטן מסוג לוקמיה, לימפומה, קרצינומטוזיס (גידול סרטני של קרום הצפק שבבטן), או שהם מקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית, לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה. כמו כן לא יינתן החיסון לילדים הסובלים מליקויים תורשתיים במערכת החיסון, ילדים עם תגובה אלרגית מיידית לחיסון נגד פוליו או לתרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין ונשאי HIV.

עד כה לא אותרו חולי פוליו בישראל מאז ההתפרצות האחרונה בשנת 1988, בה נפגעו 15 חולים משיתוק, 11 מהם מאזור חדרה ואור עקיבא.

פוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף מדבק שעובר מאדם לאדם, בעיקר בקרב ילדים. הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. המחלה לרוב איננה כרוכה בכל תסמין, אולם באחד לכל אלף נדבקים שאינו מחוסן עלולה להתפרץ מחלה פעילה המתבטאת בשיתוק הגפיים, ובמצבים קטלניים עלול להתפתח שיתוק של שרירי הנשימה המוביל לתמותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ