ויכוח גובר סביב מבצע החיסונים נגד הפוליו

אימהות בקבוצת מתנגדות לחיסון בפייסבוק טוענות כי הוא מעולם לא אושר בארה"ב; רופא בכיר: יש חוסר אמון מתמשך בציבור. עד כה חוסנו כרבע מילדי הדרום

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

27,000 מילדי דרום הארץ כבר חוסנו נגד פוליו במסגרת מבצע החיסונים "שתי טיפות" שהחל בשבוע שעבר, בניסיון לבלום את התפשטות הנגיף. מספר זה מהווה יותר מרבע מהילדים בגילי ארבעה חודשים עד תשע שנים וחצי, שגרים ב–66 היישובים המוגדרים כקהל היעד של המבצע. במערכת הבריאות כבר נערכים להרחבת המבצע לכלל טיפות החלב בישראל, החל מיום ראשון הבא.

ההחלטה להרחיב את מבצע החיסונים גם לתושבי המרכז והצפון התקבלה במשרד הבריאות בסוף השבוע, בעקבות המלצת אנשי מקצוע ובקשת ארגוני בריאות בינלאומיים, בשל נטיית הנגיף להתפשט וראיות נוספות להימצאותו במערכות הביוב של רמלה ולוד זה יותר מחודש.

פרופ' אלי סומך, יו"ר איגוד רופאי הילדים העומד בראש ועדת הפוליו המייעצת להנהלת משרד הבריאות ביחס למבצע החיסונים, אמר כי "נגיף הפוליו, כפי שהוא מוכר מאירועים בעולם, יודע להתפשט כשניתנים לו התנאים לכך על ידי שרשרת של אנשים שמדביקים האחד את השני. אמנם הוא החל להופיע ברהט שבדרום, אך בהמשך נדד לקרית גת וליישובי המרכז וההנחה היא שכשיוכל הוא יעבור גם לצפון”. לדבריו, “ישראל היא מדינה קטנה, ואנשים מהצפון ומהדרום נפגשים כל הזמן, לכן תסריט שבו הנגיף מאותר במערכות הביוב בצפון אינו בהכרח דמיוני, וכל עוד יש מספיק אנשים שיכולים להפריש את הנגיף, העברתו נמשכת".

בפייסבוק גברה בימים האחרונים פעילות של מתנגדי החיסונים. בקבוצת "אמהות אומרות לא לחיסון הפוליו המוחלש" כבר נמנים יותר מ–2,000 חברים. חברי הקבוצה טוענים נגד החיסון שניתן במסגרת המבצע, המיוצר על ידי חברת GSK ואינו נושא את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA). לדברי סומך, "החיסון לא נרשם בארצות הברית כי אין שם פוליו ואין בו צורך. הוא ניתן כבר בכמעט שני מיליארד וחצי מנות ומאושר על ידי ארגון הבריאות העולמי. נכון שמשתמשים בו בעיקר בארצות מתפתחות, אך מה לעשות? במדינות האלה יש פוליו".

שרת הבריאות גרמן עם אם ובנה בטיפת חלב בסניף דרום, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

אף שרוב אנשי הקהילה הרפואית יישרו בימים האחרונים קו עם המסר של משרד הבריאות בדבר חשיבות מבצע החיסונים הנוכחי, ד”ר אפי הלפרין, לשעבר מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית חולים ביקור חולים, נוקט עמדה מעט ביקורתית כלפי המהלך. הוא אמנם מצדד במבצע החיסונים, שיש בו לדבריו "אלמנט של ערבות הדדית", אך מדגיש כי "חשוב שמשרד הבריאות יפנים שמשימתו במבצע 'שתי טיפות' כוללת לא רק התגברות על נגיפי פוליו פראיים ואלימים, אלא גם שיקום והחזרת האמון של ישראלים רבים במדיניותו ובפעולותיו".

לדברי הלפרין, "יש במדינה חוסר אמון כלפי מדיניות החיסונים, כפי שהיא באה לידי ביטוי במבצע למתן החיסונים לשפעת החזירים. להערכתי, הפעם המשרד משדר פתיחות, שרת הבריאות מעבירה את המסרים, אך עדיין יש שאלות שצריכות להישאל. אם המשרד מבהיר שיש בחיסון 'אפס סיכון' זה נשמע חשוד, כי לא מוכר לי חיסון שיש בו אפס סיכונים, וגם איננו יודעים הרבה על החיסון, היכן בדיוק השתמשו בו בעבר והאם הוא מאושר לשימוש על ידי רשויות הבריאות בארצות הברית ואירופה".

בדגימות צואה שנאספו עד כה מתושבים בישראל במטרה לאמוד את היקף התפשטות הנגיף אותרו עד כה 28 נשאים של נגיף הפוליו, בהם 26 ילדים המחוסנים נגד הנגיף עד גיל עשר, תינוק מתחת לגיל חודשיים ומבוגר בן 70. כל הנשאים מאזור הדרום ומשפחותיהם עודכנו, אולם הם אינם חולים במחלה הפעילה. עד כה לא אותרו חולי פוליו בהתפרצות הנוכחית של הנגיף, מאז אובחן לראשונה ברשת הביוב של העיר רהט בסוף חודש מאי. למרות ההתקדמות החיובית של מבצע החיסונים בדרום הארץ, כפי שהיא מוגדרת עתה במשרד הבריאות, מנכ"ל המשרד, הפרופ' רוני גמזו, הודיע על כוונתו להאיץ השבוע את קצב החיסון בדרום כדי להשיג יעד של 50,000 ילדים מתחסנים עד סוף השבוע.

החיסון הניתן במסגרת מבצע החיסונים, שמטרתו המוצהרת היא למנוע מקרי הידבקות במשפחה, ניתן בשתי טיפות על הלשון וכולל נגיפים מוחלשים משני זני פוליו: זן 1, המופיע בחודשים האחרונים במערכות הביוב בישראל וזן מספר 3. החיסון ניתן רק לילדים שכבר קיבלו לפחות מנה אחת מהחיסון הרגיל נגד פוליו המכיל נגיפים מומתים, שניתן במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית בטיפות החלב בגילי 2, 4, 6 חודשים ושנה, ובהמשך בכיתות ב'. במשרד הבריאות הודיעו היום כי בהמשך יקיים המשרד דיונים כדי לבחון אם להחזיר את החיסון לפוליו המכיל נגיפים מוחלשים לתוכנית החיסונים לאחר שהוצא ממנה בשנת 2005 והוחלף בחיסון המכיל נגיפים מומתים.

במסגרת מבצע החיסונים, ילדים שבמשפחתם חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לא יקבלו את החיסון על רקע החשש שהנגיפים המוחלשים המצויים בו עלולים לגרום אצל קרוביהם למחלת פוליו פעילה. בקבוצה זו נכללים ילדים שהם או קרוביהם סובלים מסרטן מסוג לוקמיה, לימפומה, קרצינומטוזיס (גידול סרטני של קרום הצפק שבבטן), או שהם מקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית, לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה. כמו כן לא יינתן החיסון לילדים הסובלים מליקויים תורשתיים במערכת החיסון, ילדים עם תגובה אלרגית מיידית לחיסון נגד פוליו או לתרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין ונשאי HIV.

החיסון עלול לגרום בסיכון נמוך של פחות לאחד למיליון אנשים להתפרצות מחלת פוליו פעילה בקרב קרוביהם של הילדים המתחסנים. הילדים עצמם נמצאים בסיכון אפסי להתפרצות מחלת פוליו פעילה, מאחר שהם כבר מחוסנים ברובם המכריע בחיסון המכיל נגיפים מומתים. בהתפרצות הפוליו הנוכחית אותרו נגיפי פוליו במערכות ביוב בדרום ומרכז הארץ החל מסוף מאי, אולם לפי הערכות במשרד הבריאות הנגיף מתפשט בישראל כבר מחודש פברואר. הזן המתפשט בארץ זהה לזן שבודד בשפכים במצרים בדצמבר 2012.

פוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף מדבק שעובר מאדם לאדם, בעיקר בקרב ילדים. הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. המחלה לרוב איננה כרוכה בכל תסמין, אולם באחד לכל אלף נדבקים שאינו מחוסן עלולה להתפרץ מחלה פעילה המתבטאת בשיתוק הגפיים, ובמצבים קטלניים עלול להתפתח שיתוק של שרירי הנשימה המוביל לתמותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ