מה רואה המוח?

בדיקות חשמליות חדשות מאפשרות להעריך אם קיים ליקוי במערכת הראייה ומספקות מידע על חדותה גם ללא דיווח של הנבדק

הדס נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדס נוימן

איברי החישה שלנו - אף, אוזניים, עיניים, פה ועור - אמנם חשים את סביבתנו ומספרים לנו על גירויים בסביבה, אך האיבר שאחראי לתרגם את המסרים שמגיעים מהחושים לכדי תמונה ברורה הוא המוח. טעם של גלידת וניל, תחושה של קור נעים בלשון וצליל של כפית מתכת על כוס זכוכית - כולם מתאפשרים הודות לאזורים שונים במוח שמנתחים את המידע שזורם מאיברי החישה. מערכת הראייה של האדם בנויה כך שגירוי ראייתי הנקלט ברשתית מומר לאות חשמלי העובר באמצעות עצבי הראייה למוח, שם מתבצע תהליך עיבוד התמונה הנתפסת.

במרפאה לאלקטרופיזיולוגיה של הראייה שנפתחה לאחרונה כחלק ממרפאות העיניים של המרכז הרפואי ת"א, מתבצעות לאחרונה בדיקות המבוססות על מדידות חשמליות לאורך כל מערכת הראייה - החל בעין, דרך העצבים שמובילים את האותות למוח, ועד לאזור במוח שבו האותות החשמליים מעובדים ויוצרים את התמונה שאנו רואים. בדיקות אלו מאפשרות להעריך אם קיים ליקוי כלשהו בתפקוד מערכת הראייה ואת מיקומו. היתרון הגדול במערכות האלקטרופיזיולוגיות טמון ביכולת לקבל מידע אובייקטיבי על תפקודי מערכת הראייה, שאינו תלוי בדיווח סובייקטיבי של המטופל כפי שנהוג כיום במדידות של חדות ראייה ושדה ראייה.

הבדיקות במרפאה מיועדות למטופלים עם חשד למחלות תורשתיות של מערכת הראייה, עם ליקויים בעצב הראייה, וכן למטופלים המתלוננים על ירידה בראייה שלא נמצא לה הסבר בבדיקת העין. כמו כן נבדקים מטופלים בעלי חשד לרעילות תרופתית וכאלו המועמדים לניתוח עיני כדי להעריך את סיכויי ההצלחה בניתוח.

מקרה כזה היה לאחרונה, כשרופא עיניים ערני הפנה להערכה אלקטרופיזיולוגית אשה כבת 70 שהתלוננה על ירידה מהירה בראייה ועל סנוור - אף שבדיקת העיניים שלה נמצאה תקינה. הנבדקת עברה בדיקת ERG (אלקטרורטינוגרם), הכוללת רישום של תגובת הרשתית לגירויי אור בתנאי אור וחושך, באמצעות אלקטרודה דמוית עדשת מגע המונחת על קרנית העין. תבנית הרישום החשמלי נמצאה לקויה בחשד לגידול ממאיר בגוף. לפיכך הופנתה האשה לבירור שהעלה אבחנה של סרטן השחלות. בזכות ערנות הרופא ניצלו חייה.

בדיקת ה–ERG משמשת לעתים תכופות לאיתור מחלות תורשתיות ניווניות של הרשתית. דוגמה למחלה שכזו היא רטיניטיס פיגמנטוזה, שגורמת לצמצום הדרגתי של שדה הראייה, להפרעה קשה בראיית לילה ובסופו של דבר עלולה לגרום גם לעיוורון. בעבר נחשבו המחלה ודומותיה לחסרות מרפא עיני אולם כיום, בזכות מחקר ענף, עולות אפשרויות לטיפולים עתידיים חדשניים ובהם טיפולים גנטיים, השתלת תאי גזע ורשתית מלאכותית.

בדיקה נוספת הנמצאת בשימוש ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה היא אלקטרורטינוגרם מולטי־פוקלי (Multifocal ERG). בדיקה זו מאתרת מוקדים ספציפיים של חסר תפקודי ברשתית ויודעת לזהות את מיקומם בדיוק מרבי. היא יוצרת מפה חשמלית של הרשתית עד לטווח שדה ראייה של כ-90 מעלות.

פגמים שכאלו עלולים להתפתח בשל ניוון רשתית תלוי גיל (AMD - Age related Macular Degeneration) - מחלה זו היא הסיבה השכיחה ביותר לאובדן חדות ראייה חדה בקרב אנשים בני 50 ומעלה בעולם המערבי. לפי הערכות, בשנת 2020 ילקו במחלה 8 מיליון מבוגרים בני 65 ומעלה בארה"ב בלבד. אף על פי שהמחלה אינה גורמת לעיוורון מוחלט, היא מגבילה את התפקוד היומיומי הכולל קריאה, צפייה בטלוויזיה, זיהוי פנים והתמצאות ברחוב ובמקומות בלתי מוכרים. בעתיד תשמש בדיקת ה-Multifocal ERG גם לצורכי מחקר קליני, כדי לבחון יעילות של תרופות חדשות לטיפול בניוון רשתית תלוי גיל.

הבדיקות, שמכשורן מתוצרת חברת דיאגנוסיס האמריקאית, נעשות ביחידה שאותה אני מנהלת בשיתוף פרופ' אדו פרלמן, מומחה עולמי בתחום האלקטרופיזיולוגיה של הראייה ובעבר דיקן הפקולטה לרפואה של הטכניון.

ד"ר הדס נוימן היא מנהלת היחידה לאלקטרופיזיולוגיה של הראייה ורופאת עיניים בכירה ביחידה למחלות של הרשתית במחלקת עיניים במרכז הרפואי תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ