במרחק בדיקה אחת מהשתלת כליה מוצלחת

חוקרים אמריקאים פיתחו בדיקה החוזה את הסיכון לדחיית כליות בקרב מושתלים, ומאפשרת להתאים לכל מושתל טיפול תרופתי אישי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

אף על פי שחולים הנזקקים להשתלת כליה בישראל ממתינים 4.3 שנים בממוצע, הסטטיסטיקה לא מקלה עליהם גם לאחר שנמצאה עבורם הכליה המתאימה; למרות תרופות מונעות דחייה שניתנות למושתלים, 10%-15% ממושתלי הכליה יחוו דחייה של השתל בתוך שנה מההשתלה, ייאלצו לעבור ניתוח להוצאתו, ובהמשך ישובו לרשימת ההמתנה ולטיפולי הדיאליזה.

מחקר אמריקאי חדש מצא כי בדיקת שתן לא פולשנית עשויה לזהות מראש אם גופו של החולה ידחה כליה שהושתלה ולנסות למנוע מבעוד מועד את הנזק באמצעות טיפולים תרופתיים ייעודיים.

החוקרים במרכז הרפואי של אוניברסיטת קורנל בניו יורק זיהו שלושה סמנים בלבד בדגימות שתן שנאספו מ–485 מושתלי כליה בחמישה מרכזים רפואיים ברחבי ארה"ב, המאפשרים לחזות את הסיכון לדחיית השתל.

במחקר, שמימן המכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH), נאספו 4,300 דגימות שתן מהמושתלים בשנה הראשונה לאחר השתלת כליה - מהיום השלישי לאחריה. החוקרים מדדו רמות של מולקולות הקרויות mRNA, שנוצרות מגנים שתפקידם לייצר חלבונים הדרושים לתפקוד תקין של הגוף. החוקרים הצליחו להראות כי רמות גבוהות של שלושה סוגים מאותן המולקולות בלבד מאפשרות לקבוע אם תאי המערכת החיסונית של החולה, הקרויים תאי T, מוזעקים לכליה כדי להרוס אותה, לאחר שזוהתה על ידי הגוף כאיבר זר. שלושת הסמנים משוכללים לכדי ציון אחד המצביע על רמת הסיכון של המטופל להימצא במצב מקדים לדחיית השתל.

לפי החוקרים, הבדיקה החדשה נחשבת למדויקת בהרבה מבדיקת רמת הקריאטינין בשתן שאומדת כיום את סיכויי הקליטה של הכליות בקרב המושתלים. הבדיקה החדשה, לטענתם, מסייעת לרופאים לווסת את רמות התרופות מונעות הדחייה הניתנות למושתלים בהתאם לדרגת הסיכון הנצפית לדחיית השתל. בנוסף, היא מסייעת לתפור לכל מטופל "חבילת טיפול תרופתית אישית" הקשורה לסיכון לפתח דחייה, בדומה לבדיקות השגרתיות שאומדות את רמות הסוכר בדם בקרב חולי סוכרת. הממצאים התפרסמו בחודש שעבר (יולי) בכתב העת New England Journal of Medicine.

בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הישראלים הממתינים להשתלות כליה בשל המצוקה באיברים להשתלה: כיום ממתינים 755 ישראלים להשתלת כליה, עלייה של 39% בתוך שש שנים (מאז 2008). בשנת 2012 מתו 32 ישראלים בעת שהמתינו לכליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ