באוסטרליה מנסים להיאבק במתנגדי החיסונים ולשלול מהם הטבות מס

התנגדות הורים לחסן את ילדיהם במבצע החיסון לפוליו שהחל היום, אינה תופעה ייחודית לישראל. בעולם מנסים למצוא דרכים להילחם בה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משרד הבריאות הרחיב היום (ראשון) את מבצע החיסונים נגד פוליו, "שתי טיפות", לכלל ילדי ישראל. במסגרת המבצע צפויים להתחסן כמיליון ילדים החל מגיל ארבעה חודשים. הרחבת מבצע החיסון גררה התנגדות בקרב קבוצות הורים המתנגדים לו בטענה כי הוא מסוכן. במשרד הבריאות מנסים להילחם בחששות ההורים ובסירוב לחסן ומדגישים כי החיסון ניתן מאז 2010 למיליוני אנשים ברחבי העולם.

ההתנגדות הורים לחיסון ילדיהם אינה ייחודית לישראל. היום פורסם כי ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד, הודיע כי במידה ומפלגתו תזכה בבחירות הקרובות, שיערכו בתחילת ספטמבר, בכוונתו לבטל הטבת מס בשווי 726 דולר אוסטרלי למשפחות שלא ייחסנו את ילדיהם.

על פי החוק האוסטרלי, הורים חייבים לחסן את ילדיהם מפני פוליו, חצבת, שעלת ואדמת, אולם יכולים לסרב לעשות זאת מטעמים רפואיים, מטעמי דת ומטעמי מצפון. ההצעה החדשה נוגעת רק להורים שמסרבים לחסן את ילדיהם מטעמי מצפון. שיעור ההתחסנות בקרב בני חמש באוסטרליה עלו בשנים האחרונות מ-83% ל-90%, וההצעה הנוכחית נועדה להביא את שיעור המתחסנים ל-100%.

חיסון נגד פוליו בבאר שבע לפני כשבועייםצילום: רויטרס

מתנגדים למדיניות החיסונים בישראל תמיד היו, והיקפם מוערך כנמוך לנוכח שיעורי ההיענות הגבוהים באוכלוסייה לחיסונים הניתנים בטיפות החלב. אלא שהמחאה הנוכחית מעוררת שוב דיון בחששות הנובעים מריבוי החיסונים הניתנים לילדים, חששות ההולכים ומתעצמים בעולם המערבי בשנים האחרונות. מגמה נוספת, הרווחת בעולם וגם בישראל, היא סרבנות סלקטיבית לחיסונים - תופעה שהיקפה בארץ מגיע עד 20% מההורים בחיסונים מסוימים. ההורים מסרבים לפעול בהתאם לתוכנית החיסונים הלאומית ומבקשים לחסן את תינוקותיהם רק בחלק מהחיסונים, באמצעות התאמת "תוכנית חיסונים אישית" בטיפת החלב.

במבצע החיסונים נגד פוליו הנערך בשבועיים האחרונים ב–66 יישובים בדרום הארץ נרשמת עד כה היענות גבוהה, ומספר הילדים שחוסנו עד כה הסתכם ב–60,000, מתוך 100,000 הילדים הנכללים בקבוצת היעד. עד כה לא דווח על תופעות לוואי במסגרת המבצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ