אילן ליאור
אילן ליאור

>> חיסון הפוליו: למה צריך, ומה הסיכונים ותופעות הלוואי. כל השאלות והתשובות

משרד הבריאות החל הבוקר (ראשון) את מבצע החיסון הארצי נגד פוליו. חרף החששות, התחסנו במהלך היום כ-30 אלף ילדים ברחבי הארץ.

"מדובר בהתחלה מבטיחה שעולה על ציפיות המערכת, ואנו מקווים שמספר זה ילך ויתעצם", מסר הערב משרד הבריאות. עם זאת, המשרד נמנע מלנקוב בינתיים ביעדים מספריים למבצע הארצי. החיסון צפוי להימשך עד סוף נובמבר. 

בדגימות הצואה שנבדקו עד כה, זוהו בישראל כ-42 נשאי נגיף הפוליו הפראי. משרד הבריאות מסר כי "מספר זה מבטא כ-4.4% מכלל הדגימות שנלקחו, ועל כן מצביע על מספר נשאים לא מבוטל".

במקביל, בג"ץ הורה הבוקר למדינה להשיב עד יום חמישי לעתירה שהוגשה על ידי עמותת "איזון חוזר" הדורשת לעצור את מבצע החיסון לאלתר. אוכלוסיית היעד של מבצע החיסון היא כמיליון ילדים בני ארבעה חודשים עד תשע וחצי. החיסון עצמו ניתן באמצעות בליעת שתי טיפות, המכילות נגיף פוליו מוחלש משני זנים, שאחד מהם אותר במערכת הביוב בישראל מחודש מאי.

"החיסון לא מסוכן"

במשרד הבריאות משקיעים מאמץ רב בהסברה, בניסיון להפיג את החששות ולעודד כמה שיותר הורים לחסן את ילדיהם. שרת הבריאות, יעל גרמן, סיירה הבוקר בתחנות טיפת חלב בקלנסווה ומנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, ביקר בלוד.

"החיסון לא מסוכן", הדגיש גמזו בשיחות עם הורים. "אם אני לא אתן לילדים את החיסון החי-המוחלש, הווירוס יתפשט בין הילדים ובסוף הוא יפגוש אחד לא מחוסן ויגרום למחלת הפוליו", אמר. גמזו ביקש לפגוש ראשי קהילות בלוד על מנת לבקש מהם לתת רוח גבית למבצע החיסונים.

ילד מקבל חיסון נגד פוליו בלוד, היוםצילום: מוטי מילרוד

גמזו נמנע בינתיים מלנקוב ביעדים מספריים למבצע החיסון הארצי. לדבריו, בימים הקרובים תתבהר התמונה וניתן יהיה להעריך טוב יותר מה מידת ההיענות לקריאה להתחסן. "זה מבצע שאתה עושה פעם בכמה עשרות שנים. אתה לא יכול להיכשל בו", אמר. הוא ציין כי שבועיים לאחר תחילת מבצע החיסונים בדרום עומד שיעור המתחסנים על 60% מאוכלוסיית היעד. גמזו אמר כי הוא שואף להגיע ל-80% מילדי הדרום עד תחילת שנת הלימודים. לשם כך, צפויים השבוע עובדי טיפות החלב בדרום להתקשר להורים שטרם חיסנו את ילדיהם בניסיון לשכנע אותם לעשות זאת.

תחנות טיפות חלב בלוד היו עמוסות בעת ביקורו של גמזו. "אמרו לי שזה חיסון טוב ושומר על הילדים", אמרה רוניה דסוכי, תושבת העיר שבאה לחסן את שלושת ילדיה - בני שנתיים, ארבע ושש. "בבוקר בעלי גרם לי להתלבט קצת כי ראה בחדשות שהחיסון מסוכן. אבל קראתי אחר כך והשתכנעתי שזה לא מסוכן, אז באתי". אזהאר אלעביד חיסנה את בנה, בן שנה וחצי. "אני סומכת על טיפת חלב. הם ממליצים לך לבוא, אז למה לא? אין חשש מהחיסון", אמרה. "אני מפחדת על הבן שלי. שמעתי שיש מחלה מאוד קשה, שזה גורם לשיתוק, אז רצתי לטיפת חלב ישר. אני יודעת שזה עובר מבן אדם לבן אדם, זה מאוד מסוכן".

החיסון ניתן רק לילדים שקיבלו בעבר חיסון ובו נגיף מומת, הכלול בתכנית החיסונים הלאומית. ילדים שבמשפחתם חולים עם מערכת חיסונים מוחלשת לא יחוסנו מחשש להעברת הנגיפים המוחלשים המצויים בחיסון והתפתחות מחלה פוליו פעילה. לצורך מניעת העברה של הנגיף המוחלש לילדים עם מערכת חיסונית מוחלשת, שאינם מתחסנים, יושם עם פתיחת שנת הלימודים דגש על שמירת היגיינה במערכת החינוך.

ברקע נמשכת המחאה נגד מבצע החיסון. היום בצהריים הורה בג"ץ למדינה להגיב עד יום חמישי לעתירה של עמותת "איזון חוזר" המבקשת להפסיק לאלתר את המבצע למתן החיסון המוחלש. בעתירה, שהגיש עו"ד דן אשכנזי, מטילה העמותה ספק ביעילותו ונחיצותו של החיסון ומזהירה כי כרוכות בו סכנות רבות, שאינן ידועות לציבור. עוד טוענת העמותה כי המדינה מטעה את הציבור בדבר מטרות המבצע.

"בניגוד לפרסומים... הילדים שיקבלו את החיסון הם בעלי 'הגנה אישית' מפני המחלה, ואינם זקוקים כלל לחיסון. הכוונה היא למנוע מהם, אם יידבקו בנגיף, מלהפיצו לאחרים, שאינם מחוסנים נגדו", נכתב בעתירה. "הילדים שיקבלו את החיסון, אמורים להיות 'חומת מגן' לאוכלוסיה הבלתי מחוסנת. במקום לחסן אותה, מעדיפות המשיבות להגן עליה באמצעות אחרים, ילדים, ללא ידיעתם וללא ידיעת הוריהם".

משרד הבריאות מסר בתגובה לעתירה כי "ישראל היא מדינה דמוקרטית בה כל אזרח יכול לעתור לבית המשפט על כל נושא. הרופאים בכלל מערכת הבריאות קיבלו החלטה למגר את הפוליו במדינת ישראל ולשמור על בריאות הציבור. החלטה זו והנימוקים שבבסיסה יוצגו בפני בית המשפט, ואנו משוכנעים שבית המשפט יתרשם מנחיצות והכרחיות ההחלטה לחסן את ילדי ישראל".

האם תחסנו את ילדיכם, אף שחוסנו כבר בנגיף המומת? הגיבו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ