נפש בריאה במשקל תקין

שילוב תרופתי חדש ממתן את העלייה במשקל בקרב חולים פסיכיאטריים. ייתכן כי שיטה זו תוכל לסייע גם לסובלים מהשמנת יתר באוכלוסייה הכללית

מיכאל פוירובסקי ואבי ויצמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל פוירובסקי ואבי ויצמן

השמנת יתר והמחלות הנובעות ממנה - מחלות לב, שבץ מוחי וסוגי סרטן מסוימים - הפכו לגורם הראשון במעלה לתחלואה ולתמותה בעולם. בהשוואת הממוצע העולמי של גורמי תחלואה ותמותה בשנות ה-2000 לעומת שנות ה-90, גילו כי בעוד לפני 20 שנה היו רעב ומחלות מידבקות הגורם העיקרי לתחלואה ותמותה, כיום התמונה שונה והשמנת יתר על השלכותיה השליליות הפכה לגורם הראשון במעלה לכך. בשנים האחרונות התרחבה בעיה זו גם למדינות העולם השלישי.

השמנת יתר עשויה להיקשר גם למחלות נפש ולחיבור ביניהן יש משמעות רבה. יש המדברים על קשר נוירו־ביולוגי, שהוא חלק מהמנגנון המסביר את התפתחות השמנת היתר ומשותף לחלק ממחלות הנפש כגון דיכאון. לכן יש בין הלוקים במחלות נפש כאלה שסובלים מהשמנה עוד לפני תחילת הטיפול התרופתי, שלעתים מוביל בעצמו להשמנה. כמו כן התגלה כי אלו שסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח הפרעה נפשית.

חיבור נוסף בין השמנת היתר לבין מחלות נפש טמון בשיעור הלא מבוטל של חולים המטופלים בתרופות אנטי־פסיכוטיות מהדור החדש המפתחים השמנת יתר כאחת מתופעות הלוואי.

במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל בחרנו להתמקד בחיפוש פתרון למיתון השמנת היתר של החולים הללו או נטרולה. בחנו אופציה פרמקולוגית למטרה זו היות שמרבית החולים הפסיכיאטרים מתקשים לעשות דיאטה ולעסוק בפעילות גופנית בצורה סדירה כדי לשמור על משקל תקין.

הוספנו תרופה קיימת לאלו המטופלים בתרופות אנטי־פסיכוטיות - ריבוקסיטין. תרופה זו מיועדת להפרעת קשב וריכוז ולדיכאון וחרדה וגורמת להפחתה בתיאבון. מנגנון הפעולה שלה מגביר את ההולכה של הנוראדרנלין - מוליך עצבי הידוע כמפחית תיאבון.

במחקר מבוקר עם כ-100 מטופלים ניתנה התרופה במשך שישה שבועות כתוספת לכ-50 מהם, רובם חולי סכיזופרניה שטופלו בתרופה אנטי-פסיכוטית יעילה מהדור החדש. כ-50 מטופלים בקבוצת הביקורת לא קיבלו אותה וטופלו בתרופה האנטי־פסיכוטית בלבד.

גילינו כי אלו שקיבלו את התרופה האנטי־פסיכוטית בלבד עלו בתקופת המחקר בכ–5 ק"ג בממוצע, ואילו מטופלים שנטלו את תוספת הריבוקסיטין עלו בממוצע כ–2.5 ק"ג. אצל מטופלים אלו נראו גם שינויים חיוביים בממדים הביוכימיים - עלייה מתונה של השומנים בדם או היעדרה. זאת לעומת קבוצת הביקורת שבה נרשמה עלייה 
משמעותית בשומנים בדם.

כשהמשכנו לפתח את השיטה, מצאנו כי שילוב הריבוקסיטין עם תרופה נוספת בשם בטאהיסטין, המיועדת לטיפול בסחרחורות, בין השאר עבור הלוקים במחלת מנייר המתאפיינת בהתקפי סחרחורת סיבובית, ממתן עוד יותר את התיאבון ואת העלייה במשקל בחולים המטופלים בתרופה האנטי־פסיכוטית. בנוסף, חולי הסכיזופרניה שטופלו בשילוב התרופות הזה ולא העלו במשקל משמעותית גילו נכונות גדולה יותר להתמיד בנטילת התרופות האנטי־פסיכוטיות, מה שעשוי להאריך את תקופת ההפוגה במחלה.

תוצאות פרויקט זה התפרסמו בסדרת מאמרים בכתב העת Psycho Pharmacology. אף שמדובר בהתקדמות חשובה בתחום, יש לאמת את הציפיות מהשיטה בהמשך במחקר נוסף.

רוב התרופות הייעודיות לטיפול בהשמנת יתר חוו בשנים האחרונות מפלה בשל תופעות לוואי קשות, ורבות ירדו מהמדפים או שהופסק תהליך פיתוחן. ייתכן ששיטת הטיפול שפיתחנו תוכיח את יעילותה גם באוכלוסייה הסובלת מהשמנת יתר ללא מחלות נפש, שאיננה נוטלת תרופות אנטי־פסיכוטיות, ותוכל להיות בשורה כטיפול אפשרי נוסף.

פרופ' מיכאל פוירובסקי הוא מנהל 
מחלקה במרכז לבריאות הנפש טירת כרמל ומהפקולטה לרפואה של הטכניון. 
פרופ' אבי ויצמן הוא מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ