מומחים מרגיעים: "החיסון נגד פוליו מסכן רק קבוצה מצומצמת"

כ-40 אלף ילדים התחסנו היום. ילדים החולים במחלה שפוגעת ביצירת נוגדנים יידרשו להשאר בבתיהם עד ששה שבועות לאחר סיום המבצע

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

משרד הבריאות ומומחים למחלות זיהומיות מבקשים להרגיע את החשש הגובר מהידבקות של בעלי מערכת חיסונית חלשה בנגיף הפוליו, בעקבות מבצע החיסונים הארצי.

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופ' אלי סומך, העומד בראש הוועדה המייעצת למשרד הבריאות על מבצע החיסונים, אומר כי רק קבוצה מצומצמת מאוד באוכלוסייה מצויה בסיכון גבוה. לדבריו, קבוצה זו כוללת חולים שעברו השתלת מח עצם וכן בעלי בעיה מולדת ביצירת נוגדנים.

סומך מציין כי ישנם צעדים באמצעותם ניתן להפחית באופן משמעותי את רמת הסיכון לשתי אוכלוסיות אלה. כך, על מי שעבר השתלת מח עצם לקבל לאחר מכן את סדרת החיסונים נגד פוליו המכילה את הנגיף המומת. בעלי בעיה ביצירת נוגדנים נדרשים להמנע מהליכה לבית הספר ולגני הילדים במהלך מבצע החיסונים ועד ששה שבועות אחריו.

עם זאת, משרד הבריאות הודיע אמש כי בעלי בעיה ביצירת נוגדנים – חולים עם חסר גאמא גלובולין בדם או תת גאמא גלובולין משמעותית –יוכלו לחזור לבתי הספר ולגני הילדים רק שישה שבועות לאחר תום מבצע החיסון. זאת, גם אם הם מקבלים טיפול קבוע. במשרד לא נקבו במספר מדויק של הסובלים מבעיות אלה, אך ציינו כי מספרם מצומצם יחסית. מבצע החיסון צפוי להסתיים בסוף נובמבר ולכן משמעות ההנחיה היא כי ילדים הסובלים מבעיה ביצירת נוגדנים ייאלצו להתרחק מגני הילדים ובתי הספר עד אמצע ינואר 2014.

ברמת סיכון נמוכה יותר מצויים בעלי מערכת חיסונית חלשה ובהם חולי סרטן ובעיקר אלה שמקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית, לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה. לאותה רמת סיכון חשופים גם חולים שמקבלים תרופות ביולוגיות ונשאי איידס שבגופם אין מספיק תאי מערכת חיסון. לכל אלה ולאנשים המצויים בסביבתם ממליץ סומך להקפיד על אמצעי היגיינה ובראשם שטיפת ידיים לעתים תדירות, על מנת להימנע מהידבקות בנגיף.

"צריך לזכור שרוב האנשים מחוסנים לפוליו. הם קיבלו חיסונים בעבר – את החיסון המומת או המוחלש – ואצל רובם הגדול הזיכרון החיסוני נשמר", אומר סומך. "כדי להיות זהירים מאוד במקרים האלה של חשד לכשל חיסוני, אנחנו לא מחסנים את הילדים שיש להם את זה ולא מחסנים בני בית. גם אם יש בן בית שמקבל טיפול שמדכא את המערכת החיסונית אנחנו לא מחסנים את הילד כדי למנוע מגע הדוק".

סומך מדגיש כי מעבר לכך יכולים גם בעלי מערכת חיסונית חלשה להמשיך בשגרת חייהם. "אם יש למשל סבא שמקבל כימותרפיה והנכד מחוסן, אנחנו לא ממליצים מהימנעות לראות אותו או לארח אותו. אנחנו רק מבקשים להקפיד על היגיינה בכל מגע. הנגיף לא עובר באוויר, הוא עובר בהפרשה, בעיקר בצואה. לכן לשמור על היגיינה, לדאוג שאותו קרוב משפחה לא יתעסק עם הפרשות או עם טיטולים ולאחר מגע איתו ירחץ טוב ידיים".

הורים התלוננו היום כי אינם יודעים אם הם יכולים לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך מבלי לסכן אותם, עם פתיחת שנת הלימודים בשבוע הבא. משרד החינוך הודיע אמש כי מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, תפרסם בימים הקרובים, עוד לפני פתיחת הלימודים, חוזר מיוחד ובו הנחיות ברורות לגננות, לצוותי ההוראה, למנהלי מוסדות החינוך ולהורים. החוזר יגובש בשיתוף משרד הבריאות ויכלול הנחיות כיצד היגיינה וכללי התנהלות אל מול התלמידים המתחסנים וכלפי אלה שאינם יכולים להתחסן ואסור להם להיחשף לנגיף המוחלש.

היום (שני) התחסנו כ- 40 אלף ילדים בכל רחבי הארץ, בחיסון חי מוחלש כנגד נגיף הפוליו. אתמול התחסנו 34 אלף ילדים. עד תחילת המבצע הארצי חוסנו בדרום הארץ כ- 60 אלף ילדים. בסך הכל התחסנו 134,000 ילדים נגד נגיף הפוליו.

ביממה האחרונה, עם תחילת מבצע החיסונים הארצי, עלו חששות של הורים בעלי מערכת חיסונית חלשה מפני הידבקות שלהם בנגיף מילדים אחרים שחוסנו. יעל אליהו, אם לילדה בת תשע חולת לוקמיה, פרסמה פוסט בפייסבוק שזכה למאות שיתופים. היא סיפרה כי בתה סיימה את הטיפולים הכימותרפיים לפני שלושה שבועות והיתה אמורה לחזור בשבוע הבא לבית הספר אחרי שנתיים וחצי בבית. בת אחרת צפויה להתחיל כיתה א'.

"כל זה לא יכול לקרות עכשיו בגלל חיסון הפוליו המוחלש שכל ילדי הארץ עד גיל 9 מקבלים בימים אלה", כתבה. "אסור לילדה שלי לשהות בקרבת ילדים שחוסנו או אנשים שבאו איתם במגע במשך שבועיים. בגלל שמשרד הבריאות החליט לחסן את כולם בנגיף המוחלש ולא מומת וגם לא טרח לרכז את כל החיסונים בזמן מסודר אחד דרך מוסדות החינוך, אני וכל המשפחות האונקולוגיות בארץ נמצאים במצב לא הגיוני וחסר שליטה".

"אנחנו לא יודעים מי מהילדים (והאחים שלהם) בכיתה ובבית הספר (וגם בחוגים ובקניון או בתור לסופר) חוסן ומתי", הסבירה. "זאת אומרת שהחל מרגע זה כל בני המשפחה (וכל בני המשפחות של חולים אונקולוגיים , ילדים ומבוגרים ברחבי הארץ) לא יכולים להיות בקרבת אף אחד כי כל מי שחוסן מהווה סיכון גדול לילדה המתוקה שלי ולכל שאר החולים. זאת אומרת שב-27 באוגוסט כשכולם ילכו לבית הספר, הבנות שלי צריכות להישאר בבית עד שימצא פתרון".

"הרופא שלי אמר מפורשות שגם אם הילדה שלי היום תקבל את החיסון המומת, עדיין היא לא יכולה לפחות בשבועיים הראשונים להיות בקרבתו של ילד שקיבל את החיסון המוחלש", אומרת אליהו בשיחה עם "הארץ". " אנחנו לא נגד החיסון הזה, הוא חשוב. אבל הדרישה שלנו היא שיחסנו את כולם תוך זמן קצר באופן מרוכז, ואז אנחנו סופרים שבועיים־שלושה ואחרי החגים חוזרים לחיים כמו כולם. היום בעצם אי אפשר לעשות כלום, גם לא ללכת לקולנוע, כי אתה לא יודע מי יושב לידך. מה נעשה עם הילדים עד ינואר - נחזיק אותם בבית נעולים? זה לא הגיוני".

סומך אומר כי באופן עקרוני אין מניעה שילדים בעלי מערכת חיסונית חלשה ישובו לבית הספר, בתנאי שקיבלו את החיסון עם הנגיף המומת. "ילדים שקיבלו כימותרפיה וקיבלו את סדרת החיסונים יכולים לבקר בגן או בבית ספר וגם שם להקפיד על אמצעי היגיינה. רוב רובם של הילדים כן ילכו לגן ולבית הספר. הימנעות תהיה רק במקרים מאוד נדירים וגם לזמן מסוים עד שבאמת אפשר יהיה לוודא שהם מוגנים". בכל מקרה, ממליץ סומך להתייעץ עם הרופא המטפל.

גם פרופ' שי אשכנזי, מנהל מחלקת ילדים ומומחה למחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים, מבקש לשלוח מסר מרגיע. "מי שיש לו ליקוי חיסוני שאינו מיוחד יכול ללכת לגן ולבית הספר ובתנאי שהוא קיבל בעבר שלוש מנות של החיסון המומת", הוא מדגיש. "הסיכון לילד שהולך לגן מווירוסים רגילים שיש כמו שפעת, דיזנטריה ודלקת קרום המוח הוא אלפי מונים יותר גבוה מאשר וירוס שהחלישו אותו כבר. הדאגה מובנת, אבל נוקטים הפעם נוקטים אמצעי זהירות ללא תקדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ