כשצניחת האגן מקדימה את בואה ב-20 שנה

צניחת אגן היא תופעה מוכרת המיוחסת לרוב לנשים בגיל המעבר, אך בשנים האחרונות נצפית כבר בגילי 30 פלוס, במיוחד בקרב נשים אחרי לידה

בני פיינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני פיינר

שלושה חודשים אחרי לידה, כבר כמעט חזרת למשקל הקודם שלך ואת מצליחה בגאווה להיכנס לג'ינס שקנית לפני שידעת שאת בהיריון. את דואגת לאכול בריא, מתעמלת בקביעות, ומתרגלת לחיים עם הצאצא הטרי. ערב אחד במקלחת, את ממששת מין בליטה בפתח הנרתיק, כמו כדור פינג פונג שלא אמור להיות שם. "מוזר", את חושבת, "התפרים כבר מזמן נעלמו, הבצקת נספגה. מה זה עוד יכול להיות?". עד לפגישה שקבעת עם רופא הנשים שלך למחרת, את שמה לב שאת צריכה להתאמץ כדי לתת שתן ושהזרם חלש מהרגיל. עכשיו זה כבר ממש לא נעים, ובעיקר - מלחיץ. אם הסיפור הזה מוכר לך, יכול מאוד להיות שגם את אחת מאותן נשים הסובלות מצניחת איברי האגן אחרי הלידה, תופעה שבשנים האחרונות מדווחת כבר בגיל צעיר יחסית.

צניחת אברי האגן היא תופעה שנובעת מהיחלשות רקמות ברצפת האגן. בעקבותיה, איברים שהיו אמורים להיות תמוכים על גבי שרירי קרקעית האגן (הרחם, כיס השתן והמעי) מתבלטים לתוך חלל הנרתיק ומחוצה לו.

לנשים החוות צניחת אברי אגן יש כמה תלונות אופייניות כשהן פונות לעזרה רפואית, ובייחוד בליטה של רקמה בפתח הנרתיק, אותה הן מגלות בזמן המקלחת או כשהן מתלבשות ותחושת כובד או משיכה מכיוון האגן ומטה.

במצבים מתקדמים יותר, בהם הצניחה עוברת את פתח הנרתיק, מופיעים תסמינים כגון: צריבה או דימום קל, כתוצאה משפשוף הרקמה המתבלטת או הבגדים התחתונים; אי נוחות בהליכה, ריצה או פעילות ספורטיבית; הפרעה במתן השתן - זרם שתן אטי או מפוזר ותחושה של התרוקנות בלתי שלמה עקב חסימה מכנית של פתח השופכה או בגלל כיפוף של צינורית השתן הנובעת מצניחת האברים; הפרעה בפעולת המעיים; והפרעה בקיום יחסי מין.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות ברחבי העולם מצאו שכמעט 40% מהנשים שילדו לידה ואגינלית יסבלו בשלב כלשהו של חייהן מצניחת אברי אגן בדרגות חומרה שונות. יתר על כן, כ–11% מהנשים ייאלצו לעבור במהלך חייהן ניתוח לתיקון המצב.

גורמי הסיכון האופייניים לצניחת איברי האגן נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: גורמים הקשורים ביילודה - לידות נרתיקיות מרובות, לידות מכשירניות (בעיקר מלקחיים), תינוקות שנולדו במשקל גדול (מעל 4 ק"ג) או כאלו שמשך השלב השני של הלידה - מפתיחה מלאה ועד שהתינוק נולד - היה ארוך במיוחד; וכן גורמים שאינם קושרים בילודה, כגון עודף משקל, עיסוק או תחביב שקשורים בנשיאת משקל כבד באופן קבוע, מצבים הכרוכים בעלייה כרונית בלחץ התוך בטני - כמו מחלת ריאה חסימתית, אסתמה, עצירות כרונית או מחלות של רקמת החיבור.

באופן מסורתי נהוג לייחס את התופעה של צניחת איברי האגן בעיקר לנשים בשנות ה–50 וה–60 לחייהן. שנים, בהן שינויים כמו הפסקת הפרשת הורמוני המין על ידי השחלות, מתחילים לתת אותותיהם ביתר שאת.

עם זאת, בשנים האחרונות, כנראה בעקבות הסרת חסמי בושה והעלייה במודעות ובציפייה לאיכות חיים טובה, נתקלים רופאי משפחה וגינקולוגים ברחבי העולם בשכיחות גוברת של נשים צעירות בגילי 30 פלוס הסובלות מהתופעה. אלה נשים שעברו לידה או שתיים, שאינן חשופות בהכרח לגורמי הסיכון הקלאסיים.

הספרות המדעית בנוגע לצניחת אגן בגיל צעיר דלה מאוד - אף כי בגיל צעיר התופעה הרבה יותר מאתגרת ומעלה תהיות באשר לנסיבות בהן כבר בגיל 32 עלולה אשה לחוות אותה - והסיבות לכך אינן בהירות לחלוטין. במקרים אלה גם הופעת הסימפטומים אינה הדרגתית כמו בגיל המבוגר, ולרוב מתרחשת ביום בהיר אחד.

יש המייחסים את העניין לטראומה קשה במיוחד שעברה על הרקמות בעת הלידה שגרמה נזק, כגון הינתקות שרירים מעצמות האגן, קרעים ברקמת החיבור, מעיכת סיבי עצב וכלי דם. עדות לקיומה של פגיעה כזו ניתן לעתים לזהות בבדיקת אולטרה סאונד תלת־ממדית או MRI של רצפת האגן. הסבר נוסף שניתן הוא נטייה גנטית אפשרית שמתבטאת בחוזק מופחת של הרקמות בגוף.

מה עושים? חשוב להבין כי אצל נשים צעירות נדרש לתת מענה שמצד אחד יאפשר טיפול אפקטיבי והעלמת תסמיני הצניחה במינימום תופעות לוואי וסיבוכים, תוך השבת איכות חיים המתאימה לגיל הצעיר כולל פעילות ספורטיבית ותפקוד מיני. מצד שני צריך לאפשר המשך ילודה לנשים המעוניינות בכך. מטבע הדברים יש שוני רב בטיפול שניתן להציע לבחורה בריאה בת 35 העוסקת בספורט ומקיימת חיי מין פעילים לעומת בת 80, עם מחלות רקע המחייבות מזעור משך החשיפה להרדמה במקרה של טיפול ניתוחי, ושפעילותה המינית, אם קיימת, תופסת מקום נמוך יותר בסדר העדיפויות.

במצבים הקלים הטיפול מבוסס על תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן שניתנים ללימוד בהנחיה של פיזיותרפיסטית העוסקת בתחום. כן ניתן להסתייע בשיטת ביופידבק המייעלת את פעילות חיזוק שרירי רצפת האגן על ידי מתן אינדיקציה ויזואלית / קולית לאשה כשכיווץ השריר נעשה בצורה נכונה ויעילה ולמשך הזמן הנחוץ.

במצבים בינוניים וקשים, בנשים צעירות הנמצאות בין היריונות ניתן להתאים תומכן נרתיקי (Pessary) - התקן מיוחד העשוי סיליקון שמוחדר לנרתיק, מפעיל לחץ עדין על הדפנות ומחזיר את האברים הצונחים למקומם. זהו פתרון זמני הדורש מעקב רפואי ותפעול שוטף לשמירה על ההיגיינה. שיטה זו זוכה לתגובות נלהבות בקרב נשים צעירות הלומדות ללא קושי לתפעל את התומכן בעצמן (להכניסו ולהוציאו לצורך שטיפה).

נשים צעירות שהחליטו על סיום תוכנית הילודה - רצוי ומומלץ לבצע ניתוח משקם לרצפת האגן. באוכלוסייה זו, הגישה הלפרוסקופית (ניתוח דרך פתחים זעירים בדופן הבטן) מציעה יתרונות משמעותיים, הן מבחינת תוצאות התיקון בטווח המיידי והן מבחינת יעילות לאורך שנים. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים, ואינו מחייב הוצאת רחם או אברים כלשהם. ניתן לבצע ניתוח לתיקון צניחת אגן גם דרך הנרתיק בהרדמה אזורית, אולם באוכלוסייה הצעירה קיים יתרון לניתוח לפרוסקופי שממזער את הסיכונים לכאב בתנועה ובמגע מיני עקב הצטלקות רקמות בנרתיק. בספרות הרפואית קיימים תיאורי מקרים של היריונות מוצלחים לאחר ניתוחים לשיקום רצפת האגן, אך מאחר שהמידע כיום דל בהיקפו, מומלץ לדחות את הניתוח עד לאחר השלמת הילודה, כדי לא להזדקק לניתוח נוסף בעתיד.

מן הראוי לזכור שלרפואה המודרנית פתרונות יעילים למצבים אלו, מה שיכול למנוע פגיעה בתפקוד היומיומי ובתפקוד המיני ולהשיב איכות חיים טובה לנשים. וההמלצה הטובה ביותר, כמו כמעט בכל דבר ברפואה בימינו, היא לבצע פעילות מניעה פשוטות, כחלק משגרת היום יום - התעמלות ייעודית לרצפת האגן - בין אם את בקבוצת סיכון או לא. זאת לא רק למניעת בעיות אפשריות בעתיד, אלא גם כתרומה לאיכות החיים.

ד"ר בני פיינר הוא מנהל השירות לרצפת האגן וגינקולוג בכיר במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ