נגיף הפוליו התגלה לראשונה בצפון הארץ

הזן הפראי של הנגיף אותר במרכז טיהור השפכים בבאקה אל גרביה. מתחילת מבצע החיסונים של משרד הבריאות התחסנו כ-182 אלף ילדים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

נגיף הפוליו התגלה אתמול (שלישי) לראשונה גם בצפון הארץ. משרד הבריאות דיווח כי הזן הפראי של הנגיף, שזוהה בחודש מאי בדרום ולאחר מכן גם במערכת הביוב ברמלה ובלוד, אותר גם במרכז טיהור השפכים בבאקה אל גרביה. במשרד הבריאות אומרים כי נדידת הנגיף צפונה מוכיחה כי יש צורך בחיסון הילדים בכל המדינה. אתמול, ביום השלישי למבצע החיסונים הארצי נגד הפוליו, התחסנו כ-48 אלף ילדים ברחבי הארץ. מתחילת מבצע החיסונים התחסנו כ-182 אלף ילדים עד גיל תשע.

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופ' אלי סומך, העומד בראש הוועדה המייעצת למשרד הבריאות בעניין חיסוני הפוליו, אמר ל"הארץ" כי התפשטות הנגיף צפונה מדגישה את הצורך בשיעור חיסונים גבוה. "זה מראה שוב ושוב שבלא מתן החיסון החי המוחלש לאותה אוכלוסיית ילדים שחוסנה בחיסון מומת, יש לנגיף דרך מצויינת להתפשט. אם לא יהיו שיעורי התחסנות גבוהים אז הרבה מאוד ילדים שחוסנו רק בנגיף המומת עלולים להיחשף לנגיף, להפוך לנשאים ולהמשיך להפיץ אותו", הסביר.

לדבריו, "הדרך היחידה לעצור את התפשטות הנגיף היא חיסון הילדים שקיבלו את החיסון של הנגיף המומת, ואז הילדים הללו לא יוכלו יותר להיות נשאים והנגיף ידעך ויעלם. אחרת בסופו של דבר הנגיף יוכל להתפשט ולמצוא את הקורבן שלו. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי למנוע את זה. אני קורא להורים להביא את הילדים להתחסן. אנחנו נדאג שזה ייעשה בכל אמצעי הבטיחות כדי להימנע מתופעות לוואי". 

ילדה מתחסנת נגד פוליו בירושליםצילום: אי-אף-פי

סומך ציין כי רק בתום מבצע החיסונים, בעוד כשלושה חודשים, ידונו במשרד הבריאות באפשרות להחזיר את החיסון החי מוחלש נגד פוליו לתכנית החיסונים הלאומית. בינתיים, הוא מבקש להרגיע את החוששים מפני החיסון ובהם הורים לתינוקות בני ימים או שבועות ספורים, שטרם קיבלו את החיסון המומת. "לקראת הלידה מועברים נוגדנים דרך השליה מהאם לתינוק שמגנות עליו מהמחלות הנפוצות בשבועות ובחודשים הראשונים לחיים. בין היתר מועברים גם נוגדנים נגד פוליו, שמגנים על התינוק מפני החיסון המוחלש אם ייחשף אליו", מסביר סומך. "אפשר גם לחסן את האחים של התינוק, אבל כמובן שצריך לשמור על אמצעי היגיינה כדי למנוע את ההעברה של הנגיף".

לראשונה מאז החל מבצע החיסונים הארצי ביום ראשון, פרסם הערב משרד הבריאות את שיעור המתחסנים לפי מחוזות. במשרד הבהירו כי חלק מהחיסונים נרשמו ידנית וטרם עודכנו במערכת הממוחשבת ולכן הנתונים נמוכים יותר ממספר החיסונים בפועל. כמו כן, בשל מערכות מחשוב שונות, טרם נכללו נתוני החיסונים בערים ירושלים ותל אביב. עוד ציינו במשרד כי הדיווח מבוסס על הכתובת הרשומה במשרד הפנים, שאינה תמיד זהה למקום החיסון.

על פי הנתונים שפורסמו הערב, במחוז הדרום, שבו החלו החיסונים לפני יותר משבועיים, התחסנו עד ליום שני 55,528 מתוך 132,078 ילדים עד גיל תשע, המהווים כ-42% מאוכלוסיית היעד בדרום. עם זאת, במשרד ציינו כי הנתונים בדרום חלקיים, שכן כבר דווח המשרד כי שיעור המתחסנים במחוז זה עומד על יותר מ-65%. במחוז אשקלון עומד שיעור המתחסנים על 13.2% מאוכלוסיית היעד, בצפון 7.9%, בחיפה 6.4%, במרכז 5.7%, בתל אביב 3% ובירושלים 1.3% בלבד. בסך הכל התחסנו, נכון ליום שני, 121,443 ילדים מתוך 1,381,076 עד גיל 9, כ-8.8%. 

משרד הבריאות הודיע כי מדי ערב ב-19:30 יפרסם באתר שלו את שיעור המתחסנים לפי מחוזות נכון לאותו יום. המשרד אינו מפרסם פילוח לפי יישובים. עם זאת, ציינו במשרד כי בציבור הערבי יש היענות גבוה למבצע החיסונים. מחר בבוקר יצטרף למאמצי ההסברה גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שיסייר בתחנת טיפת חלב בירושלים יחד עם שרת הבריאות, יעל גרמן, ויקרא להורים לחסן את ילדיהם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ