גרמן: נשקלת הרחבת מבצע החיסון נגד נגיף הפוליו למוסדות החינוך

שרת הבריאות והנשיא פרס ביקרו את הילדים המתחסנים בירושלים. פרס סיפר כי בנו חלה בפוליו כשהיה תינוק ונרפא, וקרא לציבור לסמוך על מערכת הבריאות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שרת הבריאות יעל גרמן אומרת כי נשקלת האפשרות להרחיב את מבצעי החיסונים נגד נגיף הפוליו גם למוסדות החינוך עם תחילת שנת הלימודים בשבוע הבא. "אנחנו לא במצב חירום, אנחנו לא בהיסטריה – הכל בשליטה", אמרה גרמן הבוקר (רביעי) בביקור משותף עם נשיא המדינה שמעון פרס בתחנת טיפת חלב בשכונת תלפיות מזרח בירושלים. בעת ביקורם היה בתחנה עומס גדול של הורים, בעיקר מג'בל מוכבר הסמוך, שבאו לחסן את ילדיהם.

גרמן הוסיפה כי ההחלטה אם להרחיב את החיסון למוסדות החינוך תתקבל בימים הקרובים. לדבריה, הציבור נענה עד כה באופן משביע רצון לקריאה לחסן את הילדים נגד הנגיף. "אנחנו רואים היענות”, אמרה, “נכון שיש פה ושם גם התנגדויות, אבל בסך הכל התושבים מצביעים ברגליים".

הנשיא פרס, שהצטרף למאמצי ההסברה של משרד הבריאות, הושיב על ברכיו כמה ילדים בעת שקיבלו את החיסון. אחר כך גילה כי במשפחתו הקרובה היה חולה פוליו וקרא לציבור לא להסס ולחסן את הילדים בהקדם. "צריך לעשות את זה עכשיו כדי למנוע התפשטות מסוכנת”, אמר, “אין לדחות, אין להסס, ואני אומר לכם את זה מניסיוני האישי. במשפחתי אחד הילדים היה קורבן של פוליו בהיותו בן שמונה חודשים. סוניה ואני היינו שלושה לילות ליד המיטה הקטנה של התינוק. ראינו אותו לוהט מחום, רועד מכאבים ואנחנו עמדנו חסרי ישע".

פרס הוסיף כי "אני לא מאחל לאף אחד שיעבור שלושה ימים ושלושה לילות כאלה. הוא עבר את המשבר, אבל במשך שנה וחצי היה משותק בפלג גופו התחתון. תודה לאלוהים שנשאר בחיים. הגוף שלו גבר והוא יצא תודה לאל שלם ובריא. אני אומר לכל אמא ולכל אבא – תמנעו את זה. זה הניסיון האכזרי ביותר שיכול להיות". הוא קרא לציבור לסמוך על משרד הבריאות ועל הרופאים.

הנשיא פרס בטיפת חלב בירושלים, הבוקרצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הבהיר כי אין מניעה לשלוח לבתי הספר ילדים עם מערכת חיסונית מוחלשת, למעט מקרים חריגים. "המצב של מערכת חיסונית מוחלשת עד כדי כך שהיא לא יכולה לפגוש את הנגיף קיים רק בקרב מספר מצומצם של ילדים. גם ילדים שהמערכת החיסונית שלהם מוחלשת יכולים ללכת לבית ספר", אמר, "אותם ילדים שבאמת לא יוכלו להגיע לבית הספר הם בודדים שבבודדים".

מבצע החיסונים הארצי נכנס היום ליומו הרביעי. עד אתמול בערב התחסנו בכל רחבי הארץ כ-182 אלף בני אדם. במשרד הבריאות הביעו סיפוק מקצב החיסונים ואמרו כי ייתכן שניתן יהיה להשלים את המבצע תוך פחות משלושה חודשים. בינתיים נגיף הפוליו ממשיך להתפשט צפונה. אתמול אותר לראשונה באזור השרון, במרכז טיהור השפכים בבקה אל-גרבייה. במשרד אומרים כי גילויו באזורים נוספים מוכיח את הצורך בחיסון הילדים בכל רחבי הארץ.

המשרד נדרש להגיב עד מחר לעתירה שהגישה עמותת "איזון חוזר" לבג”ץ, המבקשת להורות על הפסקת מבצע החיסונים לאלתר. העמותה טוענת כי המשרד מטעה את הציבור ואינו חושף את הסיכונים הכרוכים בסיכון. במשרד דוחים את הטענות על הסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ