קרן אור לחולי סרטן

ניסוי שהחל בישראל מציע לחולים הסובלים מגידולים ברקמות הרכות של הגוף טיפול חדשני באמצעות חשיפת הגידולים לאור המעודד את הריסתם

יעקב ביקלס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ביקלס

הסרה ניתוחית של גידולים ממאירים הינה רכיב עיקרי בטיפול בסרטן. מונח בו מנתחים משתמשים כדי לתאר הסרה אופטימלית של גידול הוא "כריתה רחבה" - הסרה מלאה של הגידול עם מעטפת של רקמה בריאה. לעתים קרובות כריתה רחבה איננה אפשרית מכיוון שהסרת רקמה בריאה בהיקף הגידול תגרום לנכות ניכרת, או עלולה לסכן את חייו של המנותח, או מכיוון שלא ניתן להגדיר במדויק את גבולות הגידול. במקרים אלה של כריתה שאיננה רחבה, כדי לטפל בתאי הגידול שנותרו בשדה הניתוח, ניתנים למטופל טיפולים משלימים, לרוב בתרופות (כימותרפיה) וקרינה.

חסרונם הגדול של טיפולים משלימים אלה הוא חוסר הספציפיות שלהם - גם הכימותרפיה וגם הקרינה גורמים לפגיעה ברקמה גידולית אך גם ברקמה בריאה, וגורמים תופעות לוואי ונזקים, שחלקם באים לידי ביטוי בעת הטיפול וחלקם בשנים שלאחר מכן. חיסרון משמעותי נוסף הוא יעילותם החלקית בלבד של הטיפולים הללו. למרות השימוש המשולב בכירורגיה, כימותרפיה וקרינה, חזרה של הגידול במקום שממנו הוסר, עדיין נצפית בחלק לא מבוטל של אוכלוסיית המטופלים.

כירורגיה פוטודינאמית מציעה פתרון אפשרי לבעיה זו. בבסיס השיטה עומד השימוש בחומר "פוטואקטיבטור" המתאפיין בשתי תכונות ייחודיות: הוא מתרכז בעיקר בתאי הגידול ולא בתאים בריאים, וחשיפה לחומר באור באורך גל מסוים גורמת לשורת תגובות ביוכימיות המסתיימת ביצירתו של חומר אחר הקרוי רדיקל חופשי, שידוע כגורם נזק לרקמה ביולוגית. כל עוד לא נחשף הפוטואקטיבטור לאור המסוים הוא חסר פעילות ושקט מבחינה ביולוגית.

שילוב שתי תכונות אלה של הפוטואקטיבטור מאפשר את ביצועו של ניתוח פוטודינאמי. מספר שעות טרם הניתוח ניתן הפוטואקטיבטור למטופל ונספג בתאי הגידול. הניתוח מבוצע לאחר מכן באופן שגרתי והגידול נכרת מגופו של המטופל. לאחר שהגידול הורחק, מואר כל שדה הניתוח באור שאליו רגיש הפוטואקטיבטור, ואז נוצרים הרדיקלים החופשיים שמחסלים את תאי הגידול שנותרו.

ביחידה הארצית לאורטופדיה אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) נערך בשנים האחרונות ניסוי קליני שתכליתו היתה לבדוק קליטה של פוטואקטיבטור מסוים הקרוי 5-ALA (5-AminoLevulonic Acid) במגוון של גידולים שפירים וממאירים של השלד והרקמות הרכות. ל–5-ALA כמה תכונות ייחודיות. ראשית, זהו חומר הנמצא בגופנו באופן טבעי בכמויות זעירות, כך שהוא מוכר לגוף ואינו גורם לרעילות משמעותית. בתאי סרטן קיים לעתים קרובות ליקוי הגורם לכך שהחומר מצטבר בהם, ואנו מנצלים את התופעה כדי לראות את תאי הגידול. כשמאירים אותם באור כחול- פולט החומר אור פלואורוסצנטי ורוד המצביע על מיקומם. בנוסף, כשמאירים את תאי הגידול באור אדום, החומר 5-ALA מתחיל לייצר רדיקלים חופשיים שמחסלים את הגידול הסרטני. בניסוי הקליני הודגם כיצד5-ALA נקלט באופן בולט על ידי גידול בשם Desmoid, גידול שפיר אך פולשני מאוד של הרקמות הרכות שמתפתח, בין השאר, ברקמות צלקתיות שנותרות לאחר ניתוחים - גידול שחוזר ומתפתח גם לאחר כריתה ניתוחית ב-50%-30% מהמקרים. חזרות מקומיות אלה של הגידול מצריכות לרוב התערבויות ניתוחיות נוספות וטיפולים משלימים ומסתיימות לעתים קרובות בנכות משמעותית ופגיעה תפקודית ניכרת במטופל.

לנוכח ממצאים אלה החלה היחידה הארצית לאורטופדיה אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב לטפל בחולים עם Desmoid על ידי כירורגיה פוטודינאמית מבוססת 5-ALA. החומר ניתן למטופלים מספר שעות טרם הניתוח, ולאחר הסרת הגידול מואר שדה הניתוח באור אדום למשך כ- 20 דקות במטרה לעודד את הרס תאי הגידול שנותרו בגוף. ההנחה היא כי שיטה טיפולית זו תפחית את שיעורי החזרה המקומית של הגידול. הניסוי החל לאחרונה, ואמור להימשך כחמש שנים. זהו ניתוח חדשני ומורכב המציע תקווה למטופלים אלה.

פרופ' יעקב ביקלס הוא מנהל השירות לטיפול במחלת עצם גרורתית במחלקת אורתופדיה אונקולוגית במרכז הרפואי 
תל־אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ