המדינה מגנה על מבצע החיסון: "הפוליו - איום ממשי"

בתגובה מקדמית לעתירה שהגישה עמותת "איזון חוזר", טוענת המדינה כי החיסון החי-מוחלש אינו מסוכן ומציינת כי "בכל יום עולה הסכנה למחלה פעילה"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה מקדמית לעתירה כנגד מבצע החיסונים הארצי נגד פוליו, טענה היום (חמישי) המדינה כי החיסון החי-מוחלש הניתן במסגרת המבצע אינו מסוכן - ולעומת זאת קיימת סכנה ממשית להתפשטות הנגיף בישראל.

המדינה ביקשה מבג"ץ להכריע בעתירה שהגישה עמותת "איזון חוזר" מהר ככל הניתן, מחשש שרבים יימנעו מחיסון ילדיהם עד לפסיקת בית המשפט. המדינה התחייבה כי משרד הבריאות יגיש את תגובתו המלאה לעתירה בהקדם, עוד לפני המועד שקבע בית המשפט. "לעמדת המשרד ישנה חשיבות רבה להכרעה מהירה בעתירה ובבקשה למתן צו ביניים, וזאת כדי להסיר את 'העננה המשפטית' מעל מבצע החיסונים, וכאשר לפי המידע שבידי גורמי המשרד, חלקים מן הציבור ממתינים עם ביצוע החיסונים משום קיומה של ההתדיינות המשפטית", נכתב בתשובת המדינה. בערב דחה בג"ץ את בקשתה של העמותה להוציא צו ביניים להפסקת מבצע החיסונים נגד נגיף הפוליו, וקבע כי העתירה נגד החיסון תידון בהקדם האפשרי. 

המדינה טענה בתגובתה כי אין פגם בהחלטה לצאת למבצע החיסון - "החלטה המצויה בלב מתחם שיקול הדעת הנתון לרשויות המוסמכות", ש"נועדה להביא לעצירת התפשטות מחלת הפוליו בישראל והתקבלה לאחר בדיקה יסודית והתייעצויות נרחבות עם גורמי מקצוע מהבכירים והמנוסים בעולם בתחום זה". עורכי הדין אורי קידר ועמרי אפשטיין מפרקליטות המדינה כותבים כי "בנסיבות אלה, המשיבים יטענו כי ההחלטה התקבלה כדין, ולא נפל בה כל פגם המצדיק התערבותו של בית המשפט הנכבד".

ילד מתחסן מפני פוליו בלוד, השבועצילום: מוטי מילרוד

המדינה הדגישה בתגובתה כי בניגוד לטענות העותרים, אין סיכון של ממש במתן החיסון החי מוחלש נגד נגיף הפוליו. "על פי הערכת סיכונים שביצע משרד הבריאות, אין סיכון למחלה שיתוקית בתנאים בהם ניתן החיסון החי-מוחלש אך ורק למחוסן אשר קיבל לפני כן את החיסון המומת", נכתב בתגובה. עוד צויין בתגובה כי עד כה ניתנו בעולם כ-2.5 מיליארד מנות של התרכיב שבו נעשה שימוש במבצע החיסונים הנוכחי.

לעומת זאת, מדגישה המדינה כי "הסיכון מפני מחלה שיתוקית כתוצאה מנגיף הפוליו היא איום ממשי. יש עדויות ברורות לכך שנגיף הפוליו הפראי ממשיך להתפשט בישראל ומגיע למקומות בהם לא היה קודם". המדינה מציינת כי בימים האחרונים התגלה הנגיף גם בבאקה אל גרביה ובאופקים והוא ממשיך להתפשט. "בכל יום שחולף, עולה הסכנה שהווירוס ידביק אדם שאינו חסין, ויגרום לו למחלה". 

המדינה מזהירה כי הפסקת מבצע החיסונים בעיצומו עלולה לגרום נזק חמור לבריאות הציבור כתוצאה מהתפשטות הנגיף. "דווקא החלטה שלא לערוך את מבצע החיסון הנוכחי, משמעה עלול להיות 'ניסוי בבני אדם' כדי לראות האם ואיך הנגיף יעצור ויפסיק להתפשט מעצמו, וכמה אנשים יחלו עד שהדבר יקרה", נכתב.

המדינה מזהירה גם מפני פגיעה תדמיתית בישראל "למשל בשל 'אזהרות מסע' בריאותיות שמדינות העולם עשויות להוציא לאזרחיהן המתריעות מפני נסיעה לישראל, או לאזור". המדינה מציינת כי התקבלו כבר פניות בעניין זה מהמרכז לבקרת מחלות של ארה"ב ומאיטליה.  

המדינה מציינת כי ארגון הבריאות העולמי, המרכז לבקרת מחלות, ראשי איגודי רופאים בישראל ומומחים תומכים כולם במתן החיסון החי מוחלש לילדים עד גיל תשע. בתגובת המדינה נכתב כי מדגימות צואה שנאספו עד כה אותרו 42 נשאי פוליו בישראל, מהם 40 ילדים עד גיל 10, שכולם חוסנו רק בחיסון המומת, אך לא בחיסון החי-מוחלש. בארבעת הימים הראשונים למבצע החיסונים קיבלו את החיסון החי מוחלש 223 אלף ילדים. בדרום הארץ מתקרבים אחוזי ההתחסנות ל-50% ובאזור חיפה והצפון כ-30% מהילדים באוכלוסיית היעד התחסנו. 

המדינה דוחה את הטענות להיעדר שקיפות והטעיה של הציבור. "משרד הבריאות התנהל מן הרגע הראשון בשקיפות מלאה", נכתב. "משרד הבריאות שב והסביר בפרסומיו מהי מטרת החיסון - הגנה על אוכלוסיות לא מחוסנות שעלולות לקבל את הנגיף שמועבר, בין היתר, מאוכלוסיות שחוסנו בחיסון המומת בלבד". המדינה מציינת כי מידע זה מופיע גם בעלון הניתן להורים לפני החיסון ובאתר משרד הבריאות.

בתוך כך, משרד החינוך פרסם היום הנחיות מיוחדות להתמודדות עם התפשטות נגיף הפוליו לקראת החזרה ללימודים. בין השאר נכתב בהנחיות כי יש לשמור על היגיינה וכי ילדים ועובדי מוסדות חינוך עם דיכוי חיסוני יאלצו להישאר בביתם עד שישה שבועות מיום סיום מבצע החיסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ