מפתח הלב

המלצות חדשות של איגודי הקרדיולוגים בארה"ב ואירופה קוראות לשינוי בגישה בטיפולי חירום הניתנים לחולי לב

אריה רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה רוט

ההמלצות המעודכנות של איגודי הקרדיולוגיים באירופה ובארה"ב מנחות, בין היתר, לטפל בלוקה באוטם שריר הלב (התקף לב) בטיפול ייעודי בתרופות מהדור החדש הנוגדות קרישה, מיד לאחר תחילתו של האירוע הלבבי. תכלית הטיפול לעכב טסיות דם המעורבות בהיווצרות קריש דם המוביל בסופו של דבר להתקף לב, לצד תהליכים אחרים של שחזור אספקת הדם בעורק הפקוק. הרקע להנחיה הוא יעילותו של הטיפול התרופתי בעצירת התהליך ההרסני של נזק ונמק מתפשט בלב, ההולך ומתגבר ככל שהטיפול ניתן בשלב מאוחר יותר.

ההמלצות ניתנו השנה עם פיתוחו של טיפול תרופתי שנמצא יעיל בשני פרמטרים קריטיים: ראשית, פעולה מהירה מרגע מתן התרופה (בבליעה) לחידוש אספקת הדם לעורק הפקוק; ושנית, אם מתעורר צורך בהפסקת הטיפול התרופתי כשחולה מתחיל לדמם או נזקק לניתוח דחוף - השפעתו על מערכת הקרישה מתפוגגת מהר יותר בהשוואה לקודמיו. כך יכול הצוות הרפואי לבצע, למשל, התערבות ניתוחית בחולה במידת הצורך, מבלי לחשוש שעקב הטיפול התרופתי שהביא לדילול הדם, יגרם לחולה דימום בניתוח.

למרות ההמלצות, בעולם המערבי טרם הוטמע הטיפול המורחב בנוגדי טסיות עוד בשלב הטרום אשפוזי, בעת הפינוי לבית החולים, כששעון הזמן כבר הופעל ופועל לרעת החולה. אמנם כשמזוהה התקף לב או אוטם חריף ניתן עם ההעברה לבית החולים אך לא ניתן כבר במהלך הפינוי. כיום ניתנות בעת הפינוי שתי תרופות אחרות - אספירין והפרין.

לפי הרציונל הרפואי, ככל שההתערבות (התרופתית והמכנית בצנתור או בניתוח) באוטם מהירה יותר, עולים סיכוייו של החולה לשרוד את האירוע, וכן קטן שיעור הנזק הלבבי שיוותר בו אחריו. בהקשר זה חשוב לציין כי אוטם בשריר הלב, גם אם לא גרם למות החולה, עלול להותיר בלבו צלקת. רקמה צלקתית בשריר הלב איננה משתתפת בפעילות הטבעית של הלב - כלומר התכווצות והרפיה - ועלולה גם לשבש את הפעילות החשמלית הסדירה המתקיימת בלב, שבתקינותה תלוי תפקוד איבר חיוני זה.

מידת כושרו של החולה לחזור לתפקוד ולקיים חיים פעילים לאחר שחווה התקף לב עומדת ביחס הפוך לגודל הצלקת. ככל שזו קטנה יותר, מידת חזרתו של החולה לחיים תקינים, גדולה יותר. צלקת גדולה שתיווצר במקרה של אוטם לב גדול היא האחראית להתפתחות אי ספיקת הלב, והפרעות בקצב הלב שמחמירות תופעה זו.

לכן, מומלץ להכיר את הסימנים הטיפוסיים המייצגים של התקף לב - שעיקרם הרגשת כאב לוחץ במרכז החזה או בבטן המרכזית העליונה (אזור "מפתח הלב"),המלווה לעיתים בתופעות נוספות, כגון הקרנת הכאב לגב, לצוואר, לידיים ו/או ללסת תחתונה, קוצר נשימה, בחילה, סחרחורת ובעיקר הזעה מרובה. במקרים אלה יש לפנות לעזרה רפואית מהר ככל האפשר ולבוא לבית החולים באמבולנס, עדיף בכזה המצויד כהלכה באמצעים ותרופות המאפשרות מתן מענה מהיר ויעיל למצב החירום שמתפתח.

בימים אלה חודש צי הניידות של שחל, בהן נעשה שימוש במכלול התרופות נוגדות הקרישה המומלצות על ידי איגודי הקרדיולוגיים באירופה ובארה"ב במסגרת ההנחיות המעודכנות, הניתנות על ידי רופא בעת הפינוי בניידת. בכך הפכה ישראל למדינה הראשונה בעולם המערבי שבה מיושמות ההמלצות הטיפוליות האופטימליות כבר ברמה הטרום אשפוזית.

פרופ' אריה רוט הוא מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב) ויועץ רפואי לחברת שחל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ