הפוליו ממשיך להתפשט: נגיפים נמצאו במערכת הביוב בירושלים

שיעור ההתחסנות במחוז ירושלים, במסגרת מבצע החיסון הארצי, הוא הנמוך ביותר: 11.9% בלבד. משרד הבריאות: "טרם התגברנו על הנגיף"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

קרוב לחודש לאחר שהחל מבצע החיסון הארצי נגד נגיף הפוליו, וכחודש וחצי לאחר תחילתו של המבצע בדרום, ממשיך נגיף הפוליו הפראי להתפשט במערכות הביוב בישראל. היום (שני) הודיע משרד הבריאות כי הנגיף אותר לראשונה במרכז לטיהור שפכים בירושלים. מחוז ירושלים מצוי בתחתית מדד שיעורי התחסנות הילדים במסגרת המבצע, ובמשרד הבריאות מסבירים כי "הממצא החדש מצביע על כך שטרם התגברנו על הנגיף, ומדגיש את הצורך המיידי בהשלמת החיסון לפוליו".

בתוך כך, קרוב למחצית מאוכלוסיית היעד לקבלת החיסון נגד פוליו - כלומר, ילדים ילידי ינואר 2004 ואילך - כבר התחסנו במסגרת המבצע בחיסון המכיל נגיפים מוחלשים וניתן בשתי טיפות על הלשון. מתוך כ–1.4 מיליון ילדים בכל הארץ המוגדרים כאוכלוסיית היעד, אחוז המתחסנים הארצי עומד על 44.5%.

חיסון נגד פוליו ברמלהצילום: מוטי מילרוד

בדרום הארץ, שם אותרו מרבית נגיפי הפוליו במערכות הביוב, נרשם שיעור התחסנות גבוה של 65.8%, אך שיעור ההתחסנות הגבוה ביותר נמצא דווקא בצפון - 69% מכלל הילדים באוכלוסיית היעד. מרכז השפכים בעירון שבוואדי ערה הוא הנקודה הצפונית ביותר בארץ שבה נמצאו נגיפי פוליו פראי, כפי שדיווח משרד הבריאות ב–27 באוגוסט.

אחוזי התחסנות נמוכים יותר מדווחים במחוזות חיפה (55.9%), אשקלון (50.7%), מרכז ויהודה ושומרון (43.2%). במחוז תל אביב נרשמו 26.9% התחסנות, והמחוז בעל שיעור החיסון הנמוף ביותר הוא דווקא ירושלים (19.8%), כשבעיר הבירה עצמה שיעורי ההתחסנות עומדים על 11.9% בלבד מאוכלוסיית היעד. גם בעיר תל אביב מדווח על שיעורי התחסנות נמוכים במיוחד, 5.15%, אולם במשרד הבריאות מבהירים כי בשתי הערים, בהן ניתנים החיסונים בטיפות חלב עירוניות, הנתונים אינם מתעדכנים דרך קבע וייתכן כי קיימים פערים בין הדיווחים לבין המצב בשטח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ