400 תינוקות נחשפו לעובדת חולת שעלת בביה"ח שיבא

החשש קיים לגבי תינוקות שנולדו בביה"ח בין ה-13 ל-28 באוגוסט. ההורים נקראו בדחיפות לקבל טיפול מונע

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

חשש להתפרצות שעלת בתינוקייה בבית החולים שיבא: 400 משפחות של תינוקות שנולדו בבית החולים בין ה-13 ל-28 באוגוסט קיבלו בערב יום כיפור מכתב ממשרד הבריאות ובו נכתב: “בתינוקייה בה אושפז ילדכם אירע לאחרונה מקרה שעלת". ההורים התבקשו להגיע לקופת החולים כדי לקבל טיפול אנטיביוטי מונע לשעלת "המיועד למנוע הדבקה של הנחשף וגם העברה משנית של המחלה", לשון המכתב. במקביל התגלה בפגיה בשיבא פג שחלה בשעלת, שהועבר לבידוד, טופל והחלים.

החשש התעורר לאחר שהתגלה כי עובדת במחלקת הילודים של שיבא, העובדת גם במלונית של בית החולים, אובחנה כלוקה בשעלת – מחלקה מדבקת מאוד, המסוכנת במיוחד לתינוקות רכים, העלולים לפתח סיבוכים קשים של המחלה. בעקבות המקרה קיבל משרד הבריאות משיבא רשימה של כל הילודים שנחשפו אל העובדת בתקופה שבה היתה מדבקת, ופנה אליהם בדחיפות לקבלת טיפול מניעתי. עם זאת, במשרד אמרו כי עשרות הורים עדיין לא קיבלו את ההודעה וכי הניסיונות להשיג אותם נמשכים. גם צוות העובדים שבא במגע עם הפג ועם העובדת בשיבא טופל באמצעות אנטיביוטיקה.

לדברי רופאת מחוז תל אביב, הד"ר רבקה שפר, "הידבקות במחלה בקרב ילודים עלולה להגיע עד כדי סכנת חיים". כל תינוק בישראל מחוסן נגד המחלה החל מגיל חודשיים, אולם עד גיל חמישה־שישה חודשים הוא אינו מספיק לפתח נוגדנים נגדה ולכן עלול להידבק בה בקלות.

תינוקות בבית חולים, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

"התקשרו לאשתי ממשרד הבריאות והודיעו לה שיש חשש שהבן שלנו נחשף", סיפר י', אב טרי לילד שנולד לפני חודש בשיבא. "כשהגענו למרפאת הילדים גילינו שאנחנו לא לבד. אנחנו לא מבינים איך יתכן שעובדת עם תינוקות שרק נולדו לא מחוסנת".

במשרד הבריאות מדגישים כי יש חשיבות רבה לקבלת הטיפול המונע במהירות: "תקופת הדגירה של המחלה אצל תינוקות היא שישה שבועות. אם מקבלים את הטיפול המונע בתוך שלושה שבועות לא מתפתחת תחלואה", הבהירה שפר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ