ירידה בנוכחות הפוליו בישראל; מאותר עדיין בדרום הארץ

משרד הבריאות מסר כי פעילות של הנגיף הפראי קיימת ברהט, ב"ש ויישובים סמוכים. עד כה התחסנו במסגרת המבצע הארצי כ-840 אלף ילדים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

חודש וחצי לאחר תחילת המבצע הארצי לחיסון נגד פוליו, "שתי טיפות", ניכרת ירידה בנוכחות הנגיף שהתגלה לראשונה בישראל לפני חמישה חודשים, אך הוא טרם מוגר לחלוטין. משרד הבריאות דיווח היום (ראשון) כי בבדיקות שנערכו בשבוע האחרון לא נמצא הנגיף הפראי באתרים שלא אותר בהם בעבר, וכן ניכרת ירידה באתרים הקיימים ובחלקם אף היעלמות של הנגיף.

עם זאת, הנגיף הפראי עדיין מאותר בדרום הארץ: "יישובים בהם עדיין קיימת פעילות נגיף פוליו פראי במרכזי טיהור שפכים הם רהט, באר שבע, תל שבע, כסייפה, שוקת וערערה", נמסר מהמשרד. ביישובים אלה קיימת "מגמת ירידה קלה אך עדיין נוכחות משמעותית" של פוליו בביוב.

קבוצה שנייה של יישובים, בהם "קיימת פעילות לא סדירה של הנגיף הפראי במרכזי טיהור השפכים" הם ג'לג'וליה, רמלה, קרית גת ולוד. במשרד הבריאות אומרים כי ביישובים אלה יהיה צורך "לחזור באופן שוטף על הבדיקות, כדי לאבחן מגמה ברורה".

יישובים שבהם נעלם הנגיף הפראי מהביוב הם ירושלים, בקה אל גרביה ועירון, אולם גם בהם המשרד עדיין לא משמיע צפירת הרגעה: "מפאת הופעתו הלא סדירה של נגיף הפרא ביישובים אלה יש לבצע בהם בדיקה חוזרת", נמסר מהמשרד.

עד כה התחסנו בחיסון החי-מוחלש במסגרת מבצע "שתי טיפות" כ–840 אלף ילדים מתחת לגיל 9, שהם יותר מ-60% מיעד החיסון. משרד הבריאות חידש בימים האחרונים, לקראת החזרה ללימודים, את הקמפיין הקורא להורים לחסן את הילדים באמצעות פרסומים באמצעי התקשורת וכן פניות טלפוניות והודעות טקסט אישיות להורים שטרם חיסנו את ילדיהם. בשבועיים הקרובים יפעלו טיפות החלב ברחבי הארץ במתכונת המורחבת של מבצע החיסונים בין השעות 8:00 ו-20:00 בימי חול ובימי שישי עד שעות הצהריים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ