תינוק קיבל בטעות חלב אם של נשאית HIV בבית החולים שניידר

הצוות הרפואי הזין בשוגג את התינוק בחלב של אם אחרת, שלא ידעה שהיא נושאת את הנגיף; הסיכוי להדבקה מזערי אך הפעוט יקבל טיפול מונע

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

תקלה רפואית חמורה ביותר בתינוקייה של בית החולים שניידר בפתח תקווה: תינוק בן ארבעה חודשים המאושפז במחלקת הילדים בבית החולים, קיבל בטעות בקבוק ובו חלב אם שאוב של אם לתינוק אחר המאושפז במחלקה, שהתגלתה כנשאית HIV. האירוע, שדווח בערוץ 10, התרחש שלשום (שבת), ותוצאות הבדיקה התקבלו היום.

האירוע התרחש כאשר האם שהאכילה את תינוקה מבקבוק חלב אם שאוב, הבחינה לקראת סוף ההאכלה כי השם שמצוין על הבקבוק אינו שמו, והסבה את תשומת לב אנשי הצוות במקום. בקבוקי החלב השאוב נשמרים במקרר מיוחד ועליהם מדבקות עם שמות התינוקות. מטעמי בטיחות, להורים אין גישה ישירה למקררים אלא רק לאחיות. כאשר הורה מעוניין להאכיל את תינוקו, הוא מבקש את הבקבוק מאחת האחיות שמוציאה אותו עם שמו של התינוק ונותנת להורה. במקרה זה, הבקבוק הוחלף בשל טעות אנוש של אחת האחיות.

לאחר שהתברר כי בקבוקי חלב האם השאוב הוחלפו, נהגו בבית החולים לפי הנוהל הנהוג במקרים מסוג זה ונערכו בדיקות לשתי האימהות. היום הגיעו תוצאות הבדיקות והתברר כי אחת מהן היא נשאית HIV שלא היתה מאובחנת עד כה, וכלל לא ידעה כי היא נשאית. יצויין כי בדיקה לגילוי HIV אינה נכללת בבדיקות השגרה שעוברות נשים בהריון.

בעקבות הגילוי נערכה בבית החולים התייעצות עם מומחים למחלות זיהומיות והוחלט לתת לתינוק שקיבל את חלב האם החשוד כנגוע ב-HIV טיפול מונע. עם זאת, בשניידר הדגישו כי "סיכויי ההדבקה כתוצאה מהזנה חד פעמית מחלב אם של נשאית הינם מזעריים. לא ידוע לנו על מקרה של הדבקה בנגיף, לאחר הזנה חד פעמית מחלב אם השייך לאם נשאית HIV, לפי המתואר בספרות הרפואית הבינלאומית".

הטיפול המונע יינתן למשך כמה חודשים, תוך כדי בדיקות ומעקב שוטפים. הטיפול דומה לזה שניתן לצוותים רפואיים או קורבנות אונס בעקבות חשד להידבקות ב-HIV. בשניידר הוסיפו כי "הטיפול המונע מפחית באופן משמעותי את סיכויי ההידבקות בנגיף ויעילותו גבוהה במיוחד סמוך למועד החשיפה. טיפול זה ניתן גם במצבים בהם עדיין לא ניתן לדעת בוודאות האם התרחשה הדבקה".

רק לפני כמה חודשים קיבל המרכז הרפואי שניידר את תקן ההסמכה היוקרתי "מוסמך איכות ובטיחות" של הארגון הבינלאומי להסמכת בתי חולים לאיכות ובטיחות ברפואה (Joint Commission International). הציון שקיבל בית החולים בתחום איכות בטיחות המטופל, דירג אותו במקום השני בעולם אחרי בית חולים ביפן.

משניידר נמסר בתגובה כי "הנהלת בית החולים מביעה צער עמוק על הטעות ומקיימת בדיקה מקיפה על מנת להפיק לקחים ולמנוע הישנות המקרה. המקרה דווח למשרד הבריאות". במשרד הבריאות אישרו כי המקרה דווח להם היום בצהריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ