לראשונה: משרד הבריאות מנסח המלצות לתזונת תינוקות צמחוניים וטבעונים

המשרד קובע כי חלב אורז ושקדים אינם מותאמים להזנת תינוק, אך מאשר: "כלכלה צמחונית יכולה לספק את כל הצרכים התזונתיים מינקות ועד זיקנה"

עידו אפרתי
כתב הרפואה והמדע של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
כתב הרפואה והמדע של "הארץ"

"כלכלה צמחונית, הנצרכת בצורה מושכלת, יכולה לספק את כל הצרכים התזונתיים מינקות ועד זקנה. תינוקות המקבלים תפריט צמחוני גדלים היטב כאשר תזונתם מכילה את כל רכיבי המזון בנדרשים בכמות מספקת, על פי ההנחיות התזונתיות לכלל התינוקות בני גילם". כך קובעת ועדה מקצועית מיוחדת מטעם משרד הבריאות, אשר פירסמה לאחרונה המלצות לתזונת תינוקות במשפחות צמחוניות וטבעוניות.

המסמך שיצא תחת ידיה של הוועדה, שהורכבה מ-12 מומחים מהאיגוד הישראלי לרפואת ילדים וממשרד הבריאות, כוללת לראשונה המלצות לגבי תזונת תינוקות למשפחות שבחרו להתקיים על פי תפריט צמחוני וטבעוני. התזונה הצמחונית נחלקת לשלוש גישות: הימנעות מוחלטת ממזון שמקורו מן החי (טבעונות), צמחונים אוכלי חלב ומוצריו וצמחונים אוכלי ביצים, חלב ומוצריו.

המלצות התזונה של הוועדה מתייחסות למרכיבי המזון השונים הנדרשים להזנת תינוקות. בנוגע להנקה, טוענים מומחי הוועדה כי חלב האם באישה צמחונית דומה בהרכבו לזה של אישה שאינה צמחונית ומתאים בהרכבו לתינוק המתפתח. "הנקה נפוצה במשפחות צמחוניות, וראוי לעודד את האם להניק את תינוקה ולהמשיך בכך גם בעת הוספת מזון מוצק, לפחות עד גיל שנה", נכתב בהנחיות. עם זאת, במשפחות "טבעוניות קיצוניות", כפי שמוגדר במסמך, כלומר כאלה שנמנעות מאכילת כל מזון מן החי, מומלץ להעריך את צריכת המזון של האם על ידי תזונאי או דיאטן ולשקול פנייה לבדיקת דם במידה וצפויים חוסרים.

במשפחות שבהן התינוק אינו יונק או שכבר נגמל, ממליצה הוועדה להזין את התינוק באמצעות תחליפי מזון לתינוק (תמ"ל) על בסיס חלב פרה ובמשפחות שאינן אוכלות מזון מן החי בתמ"ל על בסיס סויה. "'חלב אורז', 'חלב שקדים' או תערובות ביתיות שונות, אינם מותאמים להזנת התינוק ואינם מהווים תחליף לחלב אם או לתמ"ל. מזונות אלו עלולים לפגוע קשות בגדילה ולגרום למצבים קשים של חסר תזונתי", קובע משרד הבריאות

בכל הקשור למזון מוצק, קובעות ההנחיות כי המזון המוצק המתאים לתינוק שאינו נחשף לבשר (כולל עוף ודגים) החל מגיל חצי שנה, הוא קטניות, המוגשות לתינוק לאחר השריה, בישול כראוי וטחינה למחית. מזונות נוספים המתאימים לתינוקות שאינם אוכלים בשר: טופו טחון, מוצרי סויה, יוגורט, גבינות מחלב בעל חיים או ביצה מבושלת היטב. "הימנעות מבשר, דגים, חלב ומוצריו וביצים מחייבת התייחסות מיוחדת להשלמת רכיבי תזונה ובראשם חלבון ואנרגיה", נכתב בהנחיות.

על פי ההמלצות, החל מגיל שנה אפשר להוסיף לתפריט חלב פרה מלא וחלב סויה מלא. ניתן גם להזין את התינוק במזונות עשירים באנרגיה כמו אבוקדו, ממרחי קטניות, טופו ומזונות צמחיים.

אחת מנקודות החולשה של המשפחות הטבעוניות הוא המחסור בויטמין B12 שמקורו לרוב בבשר. במשרד הבריאות קובעים כי יש להמליץ על שימוש קבוע בתוסף ויטמין זה, בעיקר אצל אימהות מניקות טבעוניות. גם כמות הברזל ושיעור ספיגתו, בדרך כלל נמוכים יותר במזון מן הצומח ולעומת מזון מן החי. "מקדם ספיגה יעיל הוא מתן ויטמין C באותה ארוחה המכילה ברזל מאחר והוא מגביר את ספיגת הברזל ממקור צמחי... יש לוודא כי החל מגיל ארבעה חודשים התינוק יקבל תוסף ברזל", נכתב בהמלצות.

המלצות נוספות שניסחה הוועדה: חשוב להעריך את צריכת האבץ של התינוק ואם תזונתו דלה במקורות אבץ יש להמליץ על מזון עשיר באבץ. כמו כן מומלץ להשתמש במזון המועשר בויטמין D לצורך השלמת סידן ולהקפיד על המלצת משרד הבריאות למתן תוסף ויטמין D. עוד ממליץ משרד הבריאות על שימוש במקורות מזון חלופיים לחומצות שומן שמקורם מן חי, דוגמת שמן קנולה וסויה, אצות ואגוזי מלך. כדי להתגבר על המחסור ביוד, המאפיין תפריט צמחוני וטבעוני, ממליצה הוועדה על שימוש במלח מועשר ביוד בעת הבישול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ