עידו אפרתי
כתב הרפואה והמדע של "הארץ"

ועדת החיסונים והוועדה המייעצת לטיפול בפוליו המליצו היום (שישי) למשרד הבריאות להחזיר את החיסון המכיל את הנגיף החי המוחלש (OPV) לשגרת החיסונים. ההמלצה התקבלה לאחר שהוועדות התכנסו הבוקר לדיון ראשון מאז התגלה הנגיף ותחילת מבצע החיסון הארצי, שעסק בהחזרת החיסון לשגרת החיסונים.

בדיון ציינו חברי הועדה את הצלחת החיסון מן הנגיף המומת (IPV) בישראל ואת חשיבותו במניעת תחלואת הפוליו, בייחוד בגל הנוכחי. עם זאת הודגש כי בנסיבות הקיימות כיום בישראל - מצב של חדירת פוליו פראי, הדבקה והתפשטות - לא ניתן להסתפק בחיסוני שגרה של IPV בלבד ומומלץ להוסיף גם את חיסון ה–OPV בנגיף החי המוחלש לשגרת החיסונים. בסיום הדיון הועברו המלצות הוועדות לשרת הבריאות ולהנהלת המשרד. ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא יישקל בכובד ראש.

מאז החל מבצע החיסון הארצי באמצעות הנגיף החי המוחלש, ב–18 באוגוסט, חוסנו בישראל כ–850 אלף מתוך 1.3 מיליון ילדים. ובתחילת השבוע פתח משרד הבריאות בקמפיין שמטרתו לעודד את הציבור לחסן את הילדים מפני הנגיף. זאת בין היתר בשל תקופת החגים שדחקה את הנושא ממודעות הציבור.

ילדה מתחסנת נגד פוליו ברמלה, לפני כחודשייםצילום: מוטי מילרוד

מאז תחילת מבצע החיסון מתקיים דיון ציבורי ומקצועי ער סביב שאלת נחיצותו ויעילותו של החיסון בנגיף החי המוחלש. בשנת 2004 הוצא חיסון זה משגרת החיסונים של ילדי ישראל והוחלף בחיסון המבוסס על נגיף מומת. עם התפרצותו המחודשת של הנגיף עלתה האפשרות התיאורטית של השבת חיסון ה־OPV לשגרת החיסונים שמקבלים פעוטות וילדים, אולם הדבר לא עמד על הפרק באופן ממשי והועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא פוליו לא דנה בו עד כה.

על פי נתונים עדכניים של משרד הבריאות, ביישובים רהט, באר שבע, תל שבע, כסייפה, שוקת וערערה קיימת פעילות נגיף פוליו פראי במרכז טיהור שפכים. מלבד זאת, ביישובים ג'לג'וליה, רמלה, קרית גת ולוד קיימת פעילות לא סדירה של הנגיף. בירושלים, בבקה אל־גרביה ובעירון נעלם הנגיף מהביוב, אולם מפאת הופעתו הלא־סדירה של הנגיף מתקיימות בהם בדיקות חוזרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ