ירידה חדה בתמותה מסרטן השד בישראל בעשור האחרון

מנתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן עולה כי 87% מהחולות היהודיות ו-79% מהחולות הערביות שרדו את המחלה בין 1999 ל-2009

עידו אפרתי
כתב הרפואה והמדע של “הארץ”
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
עידו אפרתי
כתב הרפואה והמדע של “הארץ”

בעשור האחרון נרשמה ירידה חדה בשיעור התמותה מסרטן השד ושיעור החולות השורדות עלה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, שהוצגו היום (שני) לקראת מבצע "הקש בדלת", שיתקיים בשבוע הבא. על פי הנתונים, בעשור האחרון חלה ירידה של 30% בתמותת נשים יהודיות מהמחלה. בתמותת נשים ערביות מהמחלה חלה ירידה של 25% בחמש השנים האחרונות. בסך הכל שרדו 87% מהחולות היהודיות ו-79% מהנשים הערביות שחלו במחלה, חמש שנים לאחר האבחון.

כיום חיות בישראל 19,493 נשים שאובחנו כחולות, שהחלימו, או שעדיין מתמודדות עם המחלה. 79% מהחולות הן נשים מעל גיל 50. הנתונים הללו, ממקמים את ישראל, מבחינת שיעור התמותה, במקום החמישי במדינות ה-OECD, מתחת לדנמרק, בלגיה, אירלנד והונגריה.

לקראת חודש המודעות לסרטן השד ערכה האגודה למלחמה בסרטן סקר בקרב 600 נשים בישראל – יהודיות, חרדיות וערביות, בנוגע להרגלי החיים שלהן. הסקר העלה כי חלק גדול מהנשים אינן מקפידות על אורח חיים שמקטין את הסיכויים לחלות במחלה. כך למשל, 58% מנשים החרדיות דיווחו כי משקלן מעל המשקל הרצוי (לעומת 41% במגזר הערבי ו-50% במגזר היהודי הכללי), הרגלי העישון, לעומת זאת, בולטים יותר בקרב הנשים החילוניות, כך גם שתיית אלכוהול ואילו מהנתונים עולה כי הנשים ערביות ממעטות לעסוק בפעילות גופנית.

נשים שהחלימו מסרטן השד מפריחות בלונים וורודים בארה"בצילום: אי–פי

בין הגורמים העשויים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד ציינו כמה מהנשים שהשתתפו בסקר אורח חיים בריא, ובעיקר תזונה נכונה ומניעת עישון. חלק מהנשים החרדיות (17%) ציינו בין הגורמים להקטנת הסיכון לחלות גם תפילות. חלק מהנשים הערביות שרואיינו לסקר – 11% מהן – ראו במחלה גזירה משמים, וסברו שאין מה לעשות כדי להפחית את הסיכון.

עם זאת, המשותף לכל שלושת המגזרים היא מודעות הגבוהה למשמעות של גילוי מוקדם של המחלה. מבין הנשים בנות 50 ומעלה שהשתתפו בסקר 94% מהיהודיות, וקרוב ל-90% מהנשים מהחרדיות והערביות, דווחו על ביצוע בדיקת ממוגרפיה אי פעם. מבין הנשים המעטות שלא ביצעו בדיקת ממוגרפיה, החסמים העיקריים לאי ביצועה היו חשש מתוצאות הבדיקה ומכאב הבדיקה עצמה. בקרב הנשים ערביות החסם העיקרי היה החשש מתוצאות הבדיקה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ