שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התנגדותם הנחרצת של רבנים בציבור החרדי והדתי־לאומי למתן חיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) לתלמידות כיתה ח', שזכתה להבנה מצד משרד הבריאות, מעוררת מחלוקת בתוך הציבור הדתי־לאומי. במכתב חריף ששיגרה היום (רביעי) תנועת נאמני תורה ועבודה, המקדמת ערכי יהדות ליברלית, לשר החינוך שי פירון ולעובדים נוספים במשרד, קוראת התנועה לראשי החינוך הממלכתי־דתי "להתנער באופן נחרץ מקולות אלו, המושתתים על בורות, הפחדה וגובלים בחוסר אחריות רפואית כלפי הנערות שישמעו להם".

במכתבם אף דרשו בתנועה ש"לא להכניס שיקולים זרים בבואם לשקול את הצורך הרפואי במניעת מחלות קשות, ולהימנע מהסתרת עובדות חשובות בשל החשש מ'צניעות' לכאורה". לטענת התנועה, "מתן החיסון לנערות הוא בבחינת פיקוח נפש ממש, ומי שמונע אותו פוגע בקדושת החיים".

החיסון נגד וירוס הפפילומה, המחולל סרטן בצוואר הרחם, נכנס בתחילת השנה לשגרת החיסונים והוא ניתן לנערות בכיתה ח', בכפוף להסכמת הוריהן. בין נימוקי הכנסת החיסון לשגרת החיסונים ציינו במשרד הבריאות, כי הוא עשוי למנוע חלק ניכר מ-200 מקרי סרטן צוואר הרחם המאובחנים כל שנה בישראל, וכ-100 מקרי מוות. בנוסף צפוי החיסון למנוע יותר כ-5,000 מקרי נגעים טרום־ממאירים בצוואר הרחם בשנה. החיסון ניתן בגיל צעיר כיוון שיעילותו גבוהה יותר לפני תחילת קיום יחסי מין - האופן בו מועבר הנגיף.

בנות סמינר חרדי בירושלים. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מיכל פתאל

ההתנגדות העזה בקרב רבנים לחיסון נובעת מהעובדה שהווירוס מועבר, בין השאר, באמצעות יחסי מין, ושהסיכון להדבקה גובר ביחס ישר למספר בני הזוג. "ודאי אין מקום לחיסון כזה באולפנה דתית, בהיותו בנוי על הנחת יסוד שהבנות שטופות בחטאי התרבות המערבית שבה נשים מפקירות את גופן לגברים ולא ממתינות עד לחתונה", כתב הרב ברוך אפרתי במענה לשאלה של אם באתר האינטרנט "סרוגים".

"החינוך של אולפנות וחטיבות ביניים תורניות אינו מדריך לתרבות כזו, ולכן אין סכנה ריאלית המצריכה חיסון. אין לסכן את הבנות כולן בתופעות הלוואי של החיסון ובצער החיסון, רק עבור האחוזים הבודדים של הבנות שחס וחלילה עלולות ליפול בהפקר גופן (ואכן נופלות לצערנו)". לדעה זו הצטרפו גם רופאים העובדים עם המגזר החרדי: בכתבה שהתפרסמה בתחילת השבוע בעיתון "יתד נאמן", התייחס מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי מעיני הישועה שבבני ברק, הד"ר בני חן, להוראת משרד הבריאות לחסן את נערות בכיתה ח' נגד הפפילומה. לדבריו, זוהי מחלה ששכיחותה נמוכה בכלל ואפסית במגזר החרדי. עוד נכתב בעיתון כי "גדולי הפוסקים ומורי ההוראה הכריעו בעניין ומסרו כי אין מקום לחיסון זה בגיל זה בציבור החרדי, וכי "השומר את התורה, התורה שומרת עליו".

במשרד הבריאות אישרו כי כבר נתקלו בהתנגדות מצד חלק מבתי הספר לחיסון, והדגישו כי לא יכפו זאת על מוסדות החינוך, אך יאפשרו לכל משפחה שמעוניינת להתחסן את בתה לעשות זאת באופן פרטני.

במכתב ששיגרה תנועת "נאמני תורה ועבודה" לראשי משרד החינוך, נמתחת ביקורת קשה על ההימנעות מהחיסון: " הנגיף עובר גם שלא דרך מגע מיני. יתרה מכך, מתן החיסון אינו מגן על הנערה רק במצבה הנוכחי, אלא לפרק זמן ארוך הרבה יותר, כאשר תתחיל להיות פעילה מינית בבגרותה, ולאחר נישואיה... הווירוס, בניגוד לאחרים, אינו 'מפלה', פוגע באופן סלקטיבי או מהווה עונש לפעילות מינית מופקרת. הוא קשור לפעילות מינית בכלל, ולכן כל מי שפעילה מינית - בכל גיל, ובכל מצב אישי - עשויה להיות חשופה לו, ולכן צריכה בהתאם לדעות השונות בקרב המומחים,להיות מחוסנת". עוד נכתב כי "כתנועה דתית, הפועלת לפי ההלכה, אנו גאים לחנך את ילדינו במקום בו מחנכים לצניעות וחיי קדושה. יחד עם זאת, ההחלטה בדבר יעילות החיסון אל מול סיכוניו וההסתברות לחולי צריכה להיות מסורה בידי מומחים רפואיים ולא בידי רבנים".

את המכתב כתבה עינב מייזליש־גתי, ד"ר לביולוגיה וחברת הנהלה בתנועה. לדבריה, "אנחנו לא יכולים להיות בת יענה ולהגיד שהבנות שלנו לעולם לא יקיימו יחסי מין. כולנו מקיימות יחסי מין עם הבעל שלנו, ויש מקרים של גירושים ואלמנות ועוד. אי אפשר במסווה של צניעות לאסור דברים שהם רפואיים נטו". מייזליש־גתי הוסיפה כי "לפני שכתבתי את המכתב, התייעצתי עם גינקולוגיות ורופאות נשים שאמרו לי שההמלצה היא כן לחסן, גם במקרים של מיעוט פרטנרים. קראתי מאמרים שאומרים שאפשר להידבק לא רק דרך קיום יחסי מין. אז מישהו מוכן לקחת את הסיכון הזה?"

התנועה מותחת קו בין דחיית החיסון לבין המקרים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" של הסרת פרקים העוסקים ברבייה מספרי הלימוד בחינוך הדתי: "קשירה בין מחלות באברי המין לבין הפקרות מינית הינה בורות ובערות שפושה במחוזותינו בתקופה האחרונה, יחד עם הרצון לסלק מספרי הלימוד את פרקי הרבייה בגלל טיעוני צניעות", נכתב. "מקרה כזה, בו רב מתיר לעצמו לפסוק להורים לסכן את בתם בגלל ענייני צניעות כאלה, הוא דוגמה לצורך להמשיך וללמד את תחום המדעים בשלמותו ללא צנזורה".

לדברי מייזליש־גתי, "הציבור שלנו התגאה תמיד בשילוב בין החול לקודש ובין תורה ועבודה, ופתאום להתחיל לצנזר ולהפוך אותנו לחברה מסתגרת - זה לא מקובל. אנחנו צריכים ללמד את הילדים שלנו להתמודד עם הדברים האלה בצניעות, אבל בלי צנזורה. ההתבטאויות על סדום ועל כך שהחיסון נותן לגיטימציה לפריצות זו ממש בורות ויצירת דה־לגיטימציה למחלות ולמידע".

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ