עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז היום (רביעי) באופן רשמי על מצב חירום במדינות המזרח התיכון מחשש להתפשטות נגיף הפוליו למדינות אירופה. ההכרזה הרשמית על מצב החירום מגיעה לאחר שבסוף השבוע האחרון הודיעו ארגון יוניצ"ף של האו"ם וארגון הבריאות על מבצע חיסון חסר תקדים, במסגרתו יחוסנו כ-22 מיליון ילדים מפני נגיף הפוליו בסוריה ובשש מדינות נוספות במזרח התיכון. על פי דיווחים שפורסמו היום הודיעו נציגי ארגון הבריאות כי 21 מדינות המזרח התיכון, והאזורים הסמוכים להן, נמצאות בעדיפות חיסונים עליונה במתכונת חירום.

מזה שבועיים פועל יוניצ"ף בסוריה בניסיון לעצור את ההתפשטות של הפוליו, לאחר שנתגלו בה 13 מקרי שיתוק שאישרו כי מדובר בהתפרצות של נגיף פוליו מזן אלים שמקורו בפקיסטאן. מבין מדינות האזור סוריה נמצאת במצב הבעייתי ביותר. התנאים ששוררים בה בשל מלחמת האזרחים – ומאופיינים בקריסה של תשתיות הבריאות, תנועה מסיבית של פליטים, בעיות נגישות וחוסר היגיינה, מהווים מקדם משמעותי להתפרצות מגפות. במסגרת תוכנית חיסוני החירום מתכננים הארגונים להגיע ל-1.6 מיליון ילדים בסוריה.

הפעם האחרונה שבה דווח על הימצאותו של נגיף הפוליו בסוריה היתה בשנת 1999. המדינות השכנות מתכננות את פעילות החיסון מפני המחלה אשר פוגעת באותן מדינות בעיקר בילדים מתחת לגיל 5, שאפיינו 99% מהמקרים ב־25 השנים האחרונות. באופן כללי, החיסונים שניתנו בעבר על ידי מדינות העולם הצליחו לבלום את התפרצות המחלה ובמקומות רבים להעלימה לגמרי: מספר מקרי הפוליו צומצמו מ-350 אלף מקרים ב־1988 ל־223 מקרים מדווחים בשנה החולפת, על פי ארגון הבריאות העולמי.

חיסון ילדים בסוריה, השבוע צילום: רויטרס

אבל סוריה אינה המדינה היחידה באזור שבה נתגלה הנגיף. במהלך השנה האחרונה הוא אותר במצרים, ברשות הפלסטינית, ובמאי השנה גם בישראל. ממשרד הבריאות מוסרים בתגובה כי "בישראל היה גילוי מוקדם באמצעות ניטור הביוב ולכן ננקטו צעדים מבעוד מועד, כדי למנוע מצב כמו בסוריה. בישראל אין כעת צורך בפעולות נוספות".

בישראל חוסנו עד כה כ־930 אלף ילדים בחיסון החי-מוחלש מן הגיף החי (OPV) במסגרת מבצע החיסון הארצי "2 טיפות" ובישראל לא התגלו חולים במחלה. לפני כחודש החליט משרד הבריאות לקיים סבב חיסונים נוסף בקרב כ־50 אלף ילדים באזור הדרום, מרביתם מיישובים בדואים. עוד הוחלט במשרד לאמץ את המלצת ועדת החיסונים ולהכניס את החיסון החי המוחלש נגד פוליו לשגרת החיסונים של ילדי ישראל. החיסון יינתן בנוסף לחיסון ה-IPV מן הנגיף המומת.

ב־1988 התגלתה מחלת הפוליו בכ־125 מדינות ובשנה הנוכחית התגלו מקרים של אנשים שלקו במחלה בשלוש מדינות בלבד: אפגניסטן, ניגריה ופקיסטן. על פי הנתונים, אחד מכל 200 מקרים לוקה בשיתוק בלתי הפיך. מאלה שנותרו משותקים, 5%-10% מתו כתוצאה משיתוק שרירי מערכת הנשימה שלהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ