שרת הבריאות מקדמת פונדקאות להומואים בישראל

גרמן הודיעה על כוונתה לבצע שינויים דרמטיים בחוק הפונדקאות. ניסוח החוק יחל לאחר בדיקה במשרד הבריאות, וצפויים לו מתנגדים רבים בכנסת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) מקדמת יוזמה שתאפשר להומואים להפוך להורים באמצעות אם פונדקאית בישראל. במסיבת עיתונאים שכינסה היום (רביעי) הודיעה גרמן על שינוי דרמטי בחוק הפונדקאות בישראל, שיאפשר לזוגות חד-מיניים להביא לעולם ילד והפוך להורים באמצעות שירותיה של אם פונדקאית מישראל. עד כה עמדה אפשרות זו רק לזוגות הטרוסקסואליים, ואילו זוגות חד-מיניים נאלצו לבצע הליך פונדקאות מסורבל בחו"ל, שעלותו הגיעה לעתים למאות אלפי שקלים.

במאי 2012 סיימה את עבודתה ועדת מור יוסף, שבחנה את נושא הפריון והילודה. גרמן הודיעה במסיבת העיתונאים כי תקבל את רוב העקרונות עליהם המליצה הוועדה, שחלקם נחשבים לפורצי דרך.

על אף הודעתה של גרמן, צפוי עוד תהליך ארוך ליישום העקרונות. שרת הבריאות הנחתה את היועצת המשפטית של המשרד, עו"ד מירה היבנר, להגיש את תסקיר החוק על שולחנה עד ה-15 בינואר. רק אז יחל תהליך ניסוח הצעת החוק שצפויים לו לא מעט מתנגדים בכנסת.

לדברי היועצת המשפטית של המשרד, "זו חקיקה קשה במיוחד ויש לה היבטים רבים – משפטיים, אתיים, הלכתיים ובינלאומיים. את חוק תרומת הביציות לקח לי עשר שנים להעביר. שלא נחיה באשליה שמחר בבוקר ייכנסו התכניות לתוקפן. אני יודעת איך אני נכנסת לחקיקה, אני לא יודעת איך אני יוצאת ממנה וייתכן שנצטרך לעשות פשרות בדרך".

ועדת מור יוסף המליצה בין היתר כי הומואים ונשים רווקות יוכלו לעבור טיפולי פונדקאות בישראל; שנשים נשואות יוכלו לשמש כפונדקאיות; שגבר נשוי והמאהבת שלו יוכלו לקבל טיפולי פריון מבלי שהדבר ייוודע לאשתו של הגבר; וכן שתיפתח אפשרות לתרומת זרע מזוהה - במסגרתה כשיגיע הילד לגיל 18 יוכל לקבל פרטים על התורם. "אחד העקרונות המנחים שלנו הוא עיקרון של שוויון", אמרה גרמן, "אנחנו מציעים הרחבת הגישה לשירותי פונדקאות גם לנשים יחידניות וגם לגברים יחידנים". המשמעות היא קביעת כללי נגישות והסדרה שוויוניים גם לזוגות, גם לנשים יחידניות בעלות בעיה רפואית וגם לגברים.

ההמלצה היחידה שנדחתה היתה זו שהציעה להגביל את הגברים שיוכלו להיעזר בפונדקאית ל"מסלול פונדקאות אלטרואיסטי". הכוונה היתה שהגברים לא יוכלו למצוא פונדקאית בתשלום, אלא רק להיעזר בפונדקאית שעושה זאת בהתנדבות, אולם כאמור, הצעה זו נדחתה.

עיקרון נוסף שהעלתה הוועדה הוא שמירה על הפונדקאית וזכויותיה. ההצעה של שרת הבריאות מדברת על קביעת הסדר למתן ליווי ותמיכה לפונדקאי, על ידי עובדת סוציאלית או גורם אחר, תוך שמירת מסגרת ההתקשרות הפרטית בין הפונדקאית להורים. כמו כן, מוצע מנגנון תשלום ראוי לפונדקאית בכל שלבי ההיריון ולא רק עם סיומו כפי שנהוג כיום.

יתרה מכך, גרמן סבורה כי נדרש פיקוח מחירים על נושא הפונדקאות בשיתוף משרד המשפטים, כדי למנוע זינוק במחירים והתפתחות שוק אגרסיבי. "החשש של ועדת מור יוסף הוא שכניסה של עוד אנשים תגרום להאמרת מחירים. אם הם אכן יאמירו נגיע למצב של מי שיש בידם ממון יוכלו הרשות לעצמם להיות הורים ומי שאין להם לא יוכלו כי המחיר יהיה גבוה. לכן החלטתי שיש לפעול לפיקוח על מחירי הפונדקאות", אמרה גרמן.

על פי ההצעה הפונדקאית תוגבל לשלושה הליכים בלבד, כאשר בכל הליך יתאפשרו שלושה ניסיונות בלבד של החזרת ביציות מופרות לרחמה. בכל מקרה, יוגבל ההליך לזוגות – איש ואשה – עד הולדת שני ילדים בלבד וליחידנים עד ילד אחד בלבד. לצד זאת, אימץ משרד הבריאות כמה המלצות נוספות של הוועדה: הרחבת מעגל פונדקאות באמצעות הגדלת הגיל המרבי לפונדקאית ל-38 (במקום 36 כפי שמותר כיום); ומתן אפשרות לנשים נשואות לשמש כפונדקאיות בתנאי שחוו היריון ולידה. לצד זאת, קובעת ההצעה הגבלת הגיל המרבי להורה – עד גיל 54, בעת החתימה על ההסכם. 

בנוסף, מתייחסת ההצעה גם לנושא הפונדקאות בחו"ל ומתכוונת לפשט ולהקל ככל שניתן את ההליך, בדגש על שלב החזרה ארצה עם היילוד. משרד הבריאות, יחד עם משרדי החוץ, הפנים והרווחה, יפעל לתיקון חוקים להקלה וזירוז החזרה לארץ ממרפאות בחו"ל שיעמדו בסטנדרטים מסוימים. 

נתוני משרד הבריאות על פונדקאות בישראל לטובת זוגות הטרוסקסואלים מלמדים על עלייה עקבית במספר הבקשות לאישור ההליך, ובמקביל על עלייה במספר הלידות. בעוד בשנת 2000 נרשמו 20 בקשות ושש לידות, הרי שב-2011 כבר התקבלו 92 פניות, ומספר הלידות עמד על 49.

מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהופק אשתקד עולה כי התשלום לפונדקאית הולך ועולה, וכיום עומד התשלום הממוצע על 150 אלף שקל. לסכום הזה יש להוסיף על פי רוב תשלום של עשרות אלפי שקלים לחברה מתווכת, וסכום נוסף להשתתפות בעלות טיפולי הפוריות, כך שהעלות הכוללת לזוג עשויה להגיע ליותר מ-200 אלף שקל.

הדו"ח ניתח את הפרופיל של הפונדקאיות בישראל והעלה כי 75% מהן גרושות, וכי הגיל הממוצע הוא 31. 25% לא מועסקות, וארבע מכל חמש מצהירות שהמניע להחלטה היה כלכלי. עוד עולה מהדו"ח כי 70% מהפונדקאיות הן בעלות השכלה תיכונית, 17% לא השלימו עשר שנות לימוד ול-7% היה תואר אקדמי. מכך עולה שרמת ההשכלה שלהן נמוכה בהשוואה לכלל הנשים באוכלוסייה.

העולם המערבי חלוק בשאלת ההתרה של פונדקאות. נכון לשנת 2010, הפונדקאות היתה מותרת בארה"ב, בקנדה, בבריטניה, בהולנד ובבלגיה, ואסורה בגרמניה, בצרפת, באיטליה, בספרד ובשוודיה.

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "אנו מברכים ומודים לשרת הבריאות יעל גרמן על החלטתה לאפשר פונדקאות בישראל גם לחד-מיניים ולא רק להטרוסקסואלים. אנו מעריכים את העובדה שהמלצותינו במהלך הדיונים על החוק התקבלו, ביניהן ביטול הדרישה לפונדקאות אלטרואיסטית וכן ליווי לפונדקאית ופיקוח על המחירים. מדובר בציון דרך משמעותי בזכות לשוויון בפני החוק לקהילת הלהט"ב בתחום ההורות והזוגיות".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ