עלייה של 8% בתמותה מסרטן ברחבי העולם

מעל לשמונה מיליון בני אדם מתו בשנת 2012 מהמחלה, העלייה הגדולה ביותר נרשמה בתמותה מסרטן השד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

8.2 מיליון בני אדם מתו בשנת 2012 ממחלת הסרטן. זוהי עלייה של 8% לעומת 2008, אז מתו מהמחלה 7.6 מיליון בני אדם ברחבי העולם. העלייה הגדולה ביותר, כ–14%, נרשמה בתמותה מסרטן השד, שגרם ב- 2012 למותן של 522 אלף נשים בעולם. כך עולה מנתוני דו"ח GLOBOCAN 2012 שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי.

על פי הנתונים, בשנת 2012 אובחנו 14.1 מיליון בני אדם כחולים במחלה, זאת לעומת 12.7 מיליון בני אדם ב–2008. עלייה חדה נרשמה גם במספר האבחונים של סרטן השד: בשנה שעברה אובחנו לא פחות מ–1.7 מיליון נשים כלוקות במחלה, מספר המשקף עלייה של 20% לעומת 2008.

דו"ח הארגון נחשב מקיף ועדכני והוא כולל הערכות ונתונים של 28 סוגי סרטן ב-184 מדינות בעולם. על פי הדו"ח, סוגי הסרטן הנפוצים ביותר הם סרטן הריאות, סרטן השד וסרטן המעי. סוגי הסרטן שגורמים למקרי המוות הרבים ביותר הם סרטן הריאות, סרטן הכבד וסרטן הקיבה.

להערכת מומחי הארגון, העלייה בתחלואה בסרטן צפויה להימשך בשנים הבאות, בין היתר, בשל העלייה בתוחלת החיים, וצפויה להגיע לכ–19.3 מיליון בני אדם שיאובחנו כחולים במחלה ב–2025 ברחבי העולם. לטענת המומחים, העלייה בתחלואה במחלה קשורה גם בשינויים חברתיים וכלכליים מואצים, בעיקר במדינות עתירות תעשייה. הנתונים חושפים מגמת עלייה כללית בכל העולם, אולם, קיים פער משמעותי בין מדינות עשירות לעניות.

בעוד שהמספר הגבוה ביותר של מקרי הסרטן המאובחנים נמצא במדינות המפותחות, נרשמים מקרי המוות רבים יותר מהמחלה במדינות המפותחות פחות – בהן אבחון המחלה לא מבוצע די מוקדם ובכך מותיר מרחב טיפולי מוגבל במיוחד. "הצורך הדחוף והמיידי ביותר בהשתלטות על הסרטן הוא פיתוח של גישה אפקטיבית של איתור, אבחון מוקדם וטיפול מהיר לסרטן השד, עבור הנשים במדינות הלא מפותחות", אומר קריסטופר וויילד, מנהל ה־IARC.

אחת הדוגמאות לפערים בין המדינות העשירות לעניות, וגם לצורך בגילוי מוקדם של המחלה, ניתן לראות בסרטן צוואר הרחם. מאות אלפי מקרי מוות של נשים באפריקה נרשמים מדי שנה מסוג סרטן זה, חלק ניכר מהם ניתן היה למנוע על ידי גילוי מוקדם. במדינות שמדרום למדבר סהרה באפריקה שכיחות סרטן צוואר הרחם עומדת על 34.8 מקרים חדשים ל–100 אלף נשים, ויחס התמותה מהמחלה עומד על 22.5 ל–100 אלף נשים, זאת לעומת 2.5 נשים בלבד ל-100 אלף נשים בארה"ב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ