בתוך כמה שבועות: שני מנותחי קיצור קיבה באיכילוב מתו מסיבוכים

בבית החולים, בו נותחו שני הגברים, הסבירו כי לשניהם היו מחלות רקע ולמרות שהוסברו להם הסיכונים, הם בחרו לעבור את הניתוח

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שני גברים שעברו לאחרונה ניתוחים לקיצור קיבה בתל אביב, מתו לאחר הניתוח כתוצאה מסיבוכים.

לפני כשבועיים נותח בבית החולים גבר בן 41 שנאלץ לאחר תום הניתוח להישאר באשפוז במשך שבועיים בשל סיבוכים, ואתמול (שלישי) הוא מת מהתקף לב. גורמים בבית החולים אמרו כי החולה סבל ממחלת רקע לבבית וטרם הניתוח הוסברו לו היטב הסיכונים בביצועו. אף על פי שמצבו הפיזי טרום הניתוח העמיד את חייו בסכנה, בחר החולה לעבור אותו.

מקרה מוות זה הוא השני בבית החולים, לאחר ניתוח לקיצור קיבה, בפרק זמן קצר יחסית. רק כמה שבועות קודם לכן מת גבר בן 50 כתוצאה מבעיות נשימה. גם במקרה זה הסבירו בבית החולים שהיתה זו תוצאה של מחלות רקע.

ניתוחים לקיצור קיבה נחשבים לנפוצים ועל פי הערכות כ–4,000 כאלה מתבצעים מדי שנה בישראל, מתוכם כ–500–600 בבית החולים איכילוב. באופן כללי נחשבים ניתוחים אלה ללא מורכבים ויש מטופלים שעושים אותם יותר מפעם אחת. על פי הסטטיסטיקה העולמית התמותה ממוצעת בשל ניתוחים אלה היא של כ–2–3 חולים על כל 1,000 מנותחים. ישראל נמצאת בשנים האחרונות מתחת לממוצע זה ומקרי התמותה בסמיכות לניתוח אפילו נדירים יותר.

בית החולים איכילובצילום: דודו בכר

ובכל זאת, הניתוח כרוך בסיכונים שנובעים במקרים רבים מאופיו של ציבור המנותחים - גברים ונשים במצב מתמשך של עודף משקל, הסובלים בשל כך ממחלות רקע בכלי דם, מחלות לב ונשימה ועוד.

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה כי "מאות חולים מנותחים מידי שנה בהצלחה, ושיעור התמותה באיכילוב דומה למרכזים רפואיים אחרים בעולם המערבי. שני החולים סבלו ממחלות רקע רבות ולאחר שהוסברו להם הסיכונים הכרוכים בניתוח זה, כולל סכנת חיים, הם נפטרו חרף המאמצים הרפואיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ