לראשונה בישראל: מעי דק הושתל בגוף אדם מבוגר

ההליך, שנחשב למורכב ביותר בוצע בסוף השבוע באשה בת 39 והשתתף בו צוות רפואי נרחב. רק כ-80 השתלות מסוג זה מתבצעות מדי שנה בעולם

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

בפעם הראשונה בישראל, מעי דק הושתל בגוף אדם מבוגר בישראל. ההשתלה, שנערכה בסוף השבוע בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, בוצעה באשה בת 39, נשואה ואם לילדים.

האשה סובלת ממחלה הגורמת לגידולים שפירים בחלל הבטן ולגידולים ממאירים במערכת העיכול. בשל המחלה, עברה האשה לפני כשנתיים כריתה של המעי הדק. מאז היא אינה יכולה לאכול ותלויה בהזנה תוך ורידית (TPN) בלבד. כתוצאה מכך היא נקלעה למצב קשה שהביא לאשפוזים רבים. כעת, המושתלת מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ ומצבה מוגדר יציב.

ניתוח מסוג זה מבוצע כיום רק בכמה מרכזים בעולם, והניתוח הנוכחי, שארך 10 שעות, דרש הכנות מקיפות והשתתפו בו משתילים, מרדימים, אחיות חדר ניתוח, צוותי טיפול נמרץ, רופאים גסטרואנטרולוגים, צוות המכון לחקר התזונה, אנשי בנק הדם ועוד.

חדר ניתוח בבית חולים, ב-2010צילום: ניר קידר

צוות המשתילים כלל את הד"ר אביתר נשר, רופא בכיר במחלקת השתלות בבילינסון ואת הפרופ' איתן מור, מנהל המחלקה. "מהלך ההשתלה לווה בקשיים טכניים רבים בשל מצבה הכללי של החולה שהיה ירוד ביותר, אמר ד"ר נשר אחרי הניתוח. "בתום הניתוח המעי הראה סימני חיות כולל אספקת דם טובה, והאשה הועברה למחלקת טיפול נמרץ כללי במצב יציב להמשך טיפול".

בשנת 2008 בוצעה בישראל השתלת מעי אצל נער בגיל העשרה. השתלת מעי דק היא מורכבת, ודורשת מיומנות רבה מצד המנתח וליווי צמוד מצד גורמים רבים אחריה. לאחר הניתוח, המושתלים מאושפזים במחלקה לטיפול נמרץ לתקופה של כשבועיים-שלושה ונמצאים במעקב צמוד של הרופאים, המשתילים, וגסטרואנטרולוגים, המבצעים מדי כמה ימים בדיקה במטרה לוודא שהגוף אינו דוחה את המעי המושתל.

בהדרגה, המטופלים מתחילים לאכול מזון עד למצב בו גופם מראה סימנים ליכולת עיכול מלאה של מזון מוצק. נתוני ההישרדות של מושתלי מעי בעולם עדיין אינם גבוהים בהשוואה להשתלות אחרות, ועומדים על 85% מהחולים בטווח של שנה וכ-60% בטווח של 5 שנים. בשל כך, ההשתלה מוצעת בעיקר לחולים שעבורם ההשתלה היא הפתרון היחיד להצלת חייהם.

"כ-80 השתלות מעי נעשות מדי שנה בעולם, מרכזי השתלות מעטים מבצעים את ההליך המורכב הזה", הסביר פרופ' מור. "מדובר בפריצת דרך ישראלית המציבה אותנו עם מרכזי ההשתלה המובילים בעולם. בשונה מהשתלות כליה, כבד ולבלב, השתלה זו מורכבת יותר והחשש מדחיית השתל וזיהומים קיים שבועות וחודשים אחריה. לפנינו תקופה ארוכה מאתגרת רפואית עד להגדרה של קליטה מלאה של השתל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ