משרד הבריאות בודק אם רופא מאיכילוב מכר לתיירת־מרפא תרופה שניתנת חינם

חולת סרטן מחו"ל התלוננה שהרופא ביקש, בטיפול פרטי, תשלום בעד "תרופת חמלה" הנתרמת למען קבוצת חולים מצומצמת

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

משרד הבריאות בודק תלונה של חולת סרטן מחו"ל, שטופלה בישראל במסגרת תיירות מרפא בקליניקה פרטית של אונקולוג מבית החולים איכילוב. לטענתה, הרופא גבה ממנה תשלום בעד "תרופת חמלה" – שניתנת ללא תשלום לקבוצת חולים מצומצמת על ידי חברת תרופות, באמצעות סוכנת מכירות. המקרה פורסם הבוקר (חמישי) בגלי צה"ל.

לפי החשד, התרופה שמסר לה הרופא נועדה במקור לחולה אחר מבית החולים, שמת בטרם הספיק ליטול את התרופה. עד כה טרם הוצגה הוכחה לכך שרופא או סוכנת המכירות דרשו או קיבלו תשלום בעד התרופה.

לטענת גורמים המעורים בפרשה, תכתובת מיילים בין הרופא לסוכנת מעידה כי הרופא לא דרש תשלום בעד התרופה, ואף ציין במפורש שהיא ניתנת ללא תשלום. לדברי אותם גורמים, חברות התרופות מקצות לרופאים "תרופות חמלה", שחלק מהחולים אינם מספיקים ליטול, ונותר מהן עודף. אז רשאים רופאים להשתמש בתרופות בשביל חולים במצב דומה, שהן עשויות לסייע להם, ללא תשלום כמובן. לטענת הגורמים, הרופא נקלע לסכסוך בין סוכנת המכירות לחולה, שכן החולה קיבלה את התרופה ללא תשלום ודרשה שירותים וטיפולים נוספים בחינם.

ואולם גם אם ניתן להעביר "תרופת חמלה" מחולה אחד לאחר, וגם אם הרופא לא קיבל תשלום בעדה, עולה השאלה כיצד מצאה את דרכה תרופה שיועדה לחולה בבית חולים ציבורי לתיירת־מרפא, שטופלה בקליניקה הפרטית של הרופא.

פרטי המקרה הזה מתבררים עדיין. הוא העשוי להיות עדות נוספת לגבול הפרוץ שנוצר, בשנים האחרונות, בין הרפואה הציבורית לרפואה הפרטית ותיירות־המרפא.

מאיכילוב נמסר בתגובה: "אנחנו נמתין לבירור שיעשה משרד הבריאות ונקבל החלטות לאור ממצאיו". ממשרד הבריאות אישרו שהמקרה מוכר להם, ושהוא מצוי בבדיקה. המשרד מסר שיתקיים לרופא שימוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ