הרופאים ישבשו את פעילות בתי החולים ביום ראשון במחאה על תקיפת חברי צוות

בין השעות 10:00-8:00 בבוקר יינתנו טיפולים דחופים בלבד. בהסתדרות הרפואית קוראים לממשלה לאשר את התוכנית למיגור האלימות בבתי החולים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) תשבש הבוקר (ראשון) את הפעילות בכל בתי החולים בארץ בין השעות 8:00 ל–10:00, בעקבות מקרי האלימות נגד רופאים ולצורך עריכת אסיפות הסברה. כחלק מהשיבושים לא יינתנו שירותים למעט טיפולי חירום כמו שירותי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים.

בהודעה שפרסמה ההסתדרות הרפואית צוין כי "לאחרונה התחיל גל מכוער של תקיפות נשנות וחוזרות של רופאות ורופאים על ידי מטופלים או בני משפחותיהם. גל האלימות המזעזע והמבייש נמשך והציבור ברובו שותק. אנו לא נשתוק!".

יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר כי "זהו אבסורד שאנו, ציבור הרופאות והרופאים בישראל, נשבענו לשמור על חיי אדם ולטפל בכל מי שזקוק לסיוע רפואי ואילו חיינו הופכים הפקר. זו התמורה הלא הוגנת שזוכים לה הרופאים עבור עבודתם הקשה".

לדברי אידלמן, פגיעה ברופא פוגעת גם במטופליו. "רופא שהותקף מתקשה להמשיך ולתת טיפול מיטבי, לא מיד לאחר התקיפה וגם לא זמן ארוך לאחר מכן", אמר, "יתרה מזאת, יכולתם של רופאים אחרים נפגעת גם כן. רופא שמפחד ממטופל שלו חדל לתפקד. אין לנו כוונה לפגוע בציבור החולים בצעד זה, אבל אנו מבקשים להעיר את הציבור ולגייסו למאבק בנגע האלימות במערכת הבריאות".

בהר"י קוראים לממשלת ישראל ולמעסיקים לשפר את ההגנה על הרופאים בפרט ואנשי הצוות הרפואי בכלל. "אנו קוראים לאשר בדחיפות את התוכנית הלאומית למיגור תופעת האלימות במוסדות הרפואיים, שגובשה על ידי משרדי הממשלה יחד עם הסתדרות הרופאים באוגוסט האחרון", נמסר. בהר"י הודיעו עוד כי אם התוכנית לא תאושר יישקלו צעדים ארגוניים נוספים, לרבות עיצומים ושביתות במוסדות הרפואיים.  

השיבושים באים לאחר רצף של אירועי אלימות כנגד אנשי הצוות הרפואית ועובדים בבתי חולים. ביום רביעי האחרון פתחו צוות הרופאים והאחיות של חדר המיון בבית החולים מאיר בכפר סבא בשביתה בת שעתיים, במחאה על הכאת המאבטח בחדר המיון בידי בן משפחה של אחת החולות. לפני כשבועיים קיים הצוות הרפואי בבית החולים וולפסון בחולון שביתת מחאה בת שעה, לאחר שאחות בכירה הותקפה בידי אישה החולה בצהבת נגיפית. החולה נעצה מחט בידה של הרופאה.

"אנו קוראים לחזק את יחסי האמון והכבוד ההדדיים בין רופאים ומטופלים", אומרים בהסתדרות הרפואית, "אנו קוראים לכל תושב במדינה להתגייס למאבק ולמנוע כל ביטוי אלימות פיזית או מילולית. איכות הרפואה שיקבלו האזרחים תלויה גם בהם ובשיתוף הפעולה שלהם עם הרופאים. ההסתדרות הרפואית תמשיך נמשיך להיאבק לחיזוק הרפואה הציבורית גם על ידי מניעת האלימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ